Meteņdiena “Metenītis vizināja sidrabiņa ragavās” Sakstagalā

09.02.2024

Kultūra

Meteņi ir pavasara gaidīšanas svētki, viduspunkts starp Ziemassvētkiem un Lieldienām, kad dienas sāk kļūt arvien garākas, bet nakts tumsas loks saraujas īsāks.

Lustīgi, skanīgi un garšīgi tika aizvadīts Dricānu apvienības rīkotais Meteņdienas pasākums “Metenītis vizināja sidrabiņa ragavās” Franča Trasuna muzeja “Kolnasāta” teritorijā Sakstagala pagastā. Meteņu tradīcijas dziesmās un rotaļās izrādīja folkloras kopas “Bolta vīšņa”( Dricāni), “Kolnasāta” (Sakstagals) un etnogrāfiskais ansamblis “Rikava”. Neizpalika masku dižošanās, vizināšanās zirga pajūgā, slēpošana,  vizināšana ar ragaviņām un vēl daudzas citas ar Meteņiem saistītas izdarības. Kamēr lielākā daļa pasākuma dalībnieku dziedāja, dancoja un sacentās, laukā uz ugunskura tika vārīta divu veidu biezputra un ceptas gardākās pankūkas, ar ko sacienāt visus klātesošos.

Pasākums aizritēja sirsnīgā un jautrā gaisotnē. Gan mazs, gan liels atrada sev piemērotāko nodarbi, iepazina Meteņdienas tradīcijas, ticējumus, kulināro mantojumu.

Lai Meteņdienas pankūkas un spēka putra dod enerģiju un veselību ikvienam jaunajā pavasara/vasaras cēlienā, bet kopābūšanas prieks lai vairo gara spēku un vēlmi būt aktīviem, radošiem, darbīgiem un dvēseliski gaišiem!

Sagatavoja Leokādija Razgale
Foto – Sarmīte Stepiņa, Inta Deksne, Inese Vērdiņa, Valentīna Deksne

Click to listen highlighted text!