Noslēdzies Latvijas Meža īpašnieku biedrības (LMĪB) konkurss „Sakoptākais mežs”

Lauksaimniecība

Latvijas Meža īpašnieku biedrības (LMĪB) konkursa „Sakoptākais mežs” žūrija ir izvērtējusi visus konkursam pieteiktos īpašumus, un jau rīt, 4. decembrī, tiks paziņots visaugstāk novērtētais meža īpašnieks. Starp konkursa finālistiem ir saimniecības „Druvas” īpašnieks Aivars Vanags no Viļakas novada, saimniecības „Bērzkalni” īpašniece Ilga Sedliņa no Kuldīgas novada un saimniecības „Aizvēji” īpašnieks Staņislavs Salmanis no Limbažu novada.
 Konkursa pirmās vietas un balvas „Par ilgtspējīgu saimniekošanu” ieguvējs tiks nosaukts Meža nozares Gada balvas „Zelta čiekurs” apbalvošanas ceremonijas laikā š.g. 4. decembrī kultūras centrā „Ziemeļblāzma” Ziemeļblāzmas ielā 36, Rīgā.
„Ikviens no īpašniekiem, ko šogad konkursa laikā satikām, ir atšķirīgs, taču visi redzētie meži var kalpot kā labi piemēri citiem mežu apsaimniekotājiem. Mežu apsaimniekošana ir ļoti smags darbs, bet rezultāts, ko mēs redzējām, ir ļoti labs. Šādi apsaimniekoti īpašumi noteikti var iedvesmot citus piedalīties konkursā, rādot priekšzīmi saviem kolēģiem un jaunajai paaudzei, kā rūpēties par savu zemi. Labo stāstu nekad nevar būt par daudz, tāpēc jāturpina runāt par saimniekiem, kas rūpējas par saviem īpašumiem un domā par ilgtspējīgu saimniekošanu,” norāda LMĪB valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks.
Šogad starp konkursa dalībniekiem varēja novērot to, ka katrs no viņiem pielieto citas apsaimniekošanas metodes. Tas mudina domāt, ka labi apsaimniekotam mežam nav vienotas definīcijas. Mežā var saimniekot dažādi un tajā pašā laikā ilgtspējīgi.
Konkursa trīs finālistus saista vēl kāda iezīme – katrs no viņiem savā īpašumā lielu uzmanību pievērsis tieši skujkokiem. Piemēram, īpašuma “Druvas” saimniekam Aivaram Vanagam skujkoki ir viena no kaislībām. Tāpēc viņa mežā redzami dažādi egļu paveidi, kuru kopšana balstās uz vairāk nekā 30 gadu pieredzi un zināšanām, kas iegūtas no zinātniskajiem pētījumiem. Ilgas Sedliņas īpašumā “Bērzkalni” liela uzmanība pievērsta priežu jaunaudzēm, kas saimniecei arī sagādā lielāko lepnumu. Turklāt Ilga, lai pēc iespējas prasmīgāk saimniekotu savā mežā, regulāri apmeklē arī dažādas lekcijas un seminārus. Savukārt Staņislavs Salmanis savā īpašumā “Aizvēji” praktizē īpašu egļu atzarošanas metodi. Pēc konsultanta ieteikumiem, ir atzarota teju katra īpašumā atrodamā egle. To, kāds būs rezultāts, varēs novērtēt tikai pēc vairākiem gadiem, taču jau tagad iespējams novērtēt īpašnieka rūpes sava meža apsaimniekošanu. Īpašumā ir rūpīgi izveidotas takas un aprūpēts katrs koks.
Konkursa „Sakoptākais mežs” žūriju pārstāv LMĪB valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks, Meža departamenta meža stratēģijas un politikas nodaļas vietniece Ilze Silamiķele, Meža pētīšanas stacijas direktors Mārtiņš Līdums, Zemkopības ministrijas Meža resursu un medību nodaļas vadītāja Rita Benta, Latvijas Lauksaimniecības universitātes rektore Irina Pilvere, Latvijas Pašvaldību savienības padomniece lauku attīstības jautājumos Sniedze Sproģe, AS „Latvijas valsts meži” pārstāvis Tomass Kotovičs, LTV raidījuma „Savai zemītei” veidotāja Daina Bruņiniece, Valsts Kultūrkapitāla fonda direktors Edgars Vērpe, kardiologs Andrejs Ērglis un biologs, pētnieks Māris Olte.
Šogad konkursā tika saņemti 17 pieteikumi no Ozolnieku, Viļakas, Aizputes, Limbažu, Rēzeknes, Madonas, Baldones, Kuldīgas, Tukuma, Vecumnieku, Vecpiebalgas, Smiltenes, Ērgļu un Alūksnes novadiem. No tiem otrajai kārtai tika izvēlēti seši meža īpašumi, kurus žūrijas locekļi devās vērtēt klātienē.
Konkursanti tika vērtēti, analizējot meža īpašnieku ieguldījumu produktīvu un noturīgu mežaudžu izveidē, pievēršot uzmanību atjaunošanai, mežizstrādei, kopšanai, meža infrastruktūrai, ainavas elementu plānošanai, zinātniski pamatotu metožu izmantošanai ilgtspējīgā meža apsaimniekošanā. Tāpat tika lūgtas arī vietējās pašvaldības atsauksmes par konkrēto meža īpašumu.
Konkursa mērķis ir apzināt labas mežsaimniecības prakses piemērus privātajos mežos un veicināt ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu. Konkursa organizētājs ir Latvijas Meža īpašnieku biedrība. Konkursa informatīvais sadarbības partneris ir portāls La.lv.
Zane Ieviņa,
Latvijas Meža īpašnieku biedrības organizētā konkursa „Sakoptākais mežs”
projektu vadītāja, tālr. 26612153
e-pasts: zane@mezaipasnieki.lv