Noslēdzies pirmais Viļānu un Maltas mūzikas skolu koncertapmaiņas pasākumu cikls ar Rois (Galīcija/Spānija) mūzikas skolu

Kultūra
Rois koris, Maltas, Viļānu un Rois apvienotais kamerorķestris koncertā Rois pašvaldībā (Galīcija)

Divu nedēļu garumā no 12. septembra līdz 25. septembrim, ļoti spraigā, intensīvā režīmā, kultūras un savstarpējo attiecību visaugstākā pozitīvisma gaisotnē esam organizējuši starpkultūru apmaiņas pasākumus. Esam uzņēmuši ciemiņus savās mājās, pēc tam devušies uz Galīciju, lai latviešu un spāņu jauniešu kolektīvi kopā mācītos spēlēt, pēc tam ar apgūto repertuāru uzstājoties koncertos, iepriecinātu klausītājus. Šīs kultūrapmaiņas rezultātā esam izveidojuši apvienoto kamerorķestri diriģentu Manuela Villar Touceda (Rois mūzikas skolas direktors) un Normunda Štekela (Maltas mūzikas skolas direktors) vadībā. Līdzās katras skolas kolektīvu priekšnesumiem (Rois - bērnu koris a capella (kora vadītāja Anna Melikhova) un instrumentālā grupa (Rois mūzikas skolas skolotāji), Viļānu - folkgrupa (vadītājs Kristaps Višs), Maltas - vijolnieku ansamblis (vadītāja Ilona Dervanova) un pūtēju ansamblis (vadītājs Juris Dervanovs), apvienotais kamerorķestris visos koncertos izpildīja Galīcijas himnu, Latvijas himnu, divas latgaliešu tautasdziesmas Sandras Mežores apdarē un Gabriela Miguena aranžijā “Kū tuos kūkles gauži raud” un “Kur ta tu nu beji, uozeiti munu”. Apvienotie kamerorķestris un koris ir nosprauduši tālejošus plānus, nākamgad vasaras nometnē pie mums Rēzeknes novadā līdzās šiem skaņdarbiem iestudēt vēl vismaz trīs latviešu un galīciešu vokāli instrumentālās mūzikas pērles. Repertuārs jau tiek atlasīts.

Man ir bijusi pieredze veidot starpvalstu mūzikas skolu sadarbību, bet tik produktīva, abpusēji ieinteresēta, ļoti organizēta un strauji virzīta koprade, kāda izveidojās starp latgaliešiem un galīciešiem, vēl nav piedzīvota, tāpēc mēs to vēlamies piedzīvot vēl un vēl. Lai katram Rēzeknes novada iedzīvotājam šis kultūras kopprodukts tiktu “likts galdā”, organizēsim vismaz četrus koncertus mūsu novada apvienības pārvaldēs.

Paldies Rois pašvaldības domei (Galīcija/Spānija), mēram Ramon Tojo Len, organizatorēm Victoria Quiroga Ramallo, Anayansi Singh Exposito, Juan Martinez Lopez, Manuel Villar Touceda, Anna Melikhova. Paldies Rēzeknes novada pašvaldībai, Maltas pagastu apvienības pārvaldei, Viļānu apvienības pārvaldei, Rēzeknes novada Izglītības un sporta pārvaldei, Rēzeknes novada Attīstības plānošanas nodaļai, Rēzeknes novada ārējo sakaru organizatorei Intai Rimšānei, Maltas mūzikas skolas un Viļānu Mūzikas un mākslas skolas skolotājiem un darbiniekiem, audzēkņiem un viņu vecākiem.

Sevišķi liels paldies mums pašiem - 14 Maltas un Viļānu latgaliešu mūzikas misionāriem Rois pašvaldībā (Galīcijā) par muzikālo vēstījumu un savstarpēju saprašanos, uzticēšanos un drošības sajūtu ceļā un Spānijas valstī. Kopā mēs esam ne tikai jaunizveidojies mūzikas kolektīvs, bet arī vienā ritmā un virzienā pulsējošs organisms.

Cerot uz turpmāku šī projekta attīstību,

Viļānu Mūzikas un mākslas skolas direktore Inta Brence