Noslēgusies dienas nometne Kaunatas apvienības bērniem

21.06.2024

Projekti

Rēzeknes novada pašvaldības iestāde “Kaunatas apvienības pārvalde” ir realizējusi Vides aizsardzības fonda projekta “Teritorijas un zaļās zonas stāvokļa uzlabošana Kaunatas apvienības pārvaldē” aktivitāti “Dienas nometne 20 Kaunatas apvienības bērniem vecumā no 9 līdz 11 gadu vecumam”. Projekta kopējā summa sastādīja 5000 euro, finansējums no  Rēzeknes novada pašvaldības Vides aizsardzības fonda līdzekļiem. Dienas nometne “Mēs un daba” norisinājās no 10. jūnija līdz 14. jūnijam Mākoņkalna brīvā laika pavadīšanas centrā “Strops”.

Piecas dienas bērni kopā ar nometnes darba grupu aktīvi pavadīja laiku dabā, attīstīja prasmes, iemaņas un zināšanas par dabai draudzīgas vides veidošanu, izpratni par Latvijas vērtībām,  zaļa dzīvesveida paradumiem.

Lai veicināt mijiedarbību, uzlabot komunikāciju, savstarpējo sadarbību, pirmajā nometnes dienā notika ledus laušanas aktivitātes, savstarpēja iepazīšanās, komandu saliedēšanas un veidošanas pasākumi, ko vadīja jaunatnes lietu speciāliste Kristīne Rimša. Tika izspēlēta ALAAS vides spēle, kur bērni tika izglītoti par  atkritumu šķirošanu, šķirošanas nozīmi un ieguvumiem, pārstrādei izmantojamiem atkritumiem, atkritumu otro dzīvi, atkritumu sadalīšanās laiku. Notika aktivitāte “Krāsas dabā”, kur nometnes dalībnieki meklēja dabas materiālus tādās krāsās, kādas bija iedotas darba lapā. Pēcpusdienā notika auduma maisiņu apdrukāšana sietspiedes tehnikā un papīra liešanas darbnīca, kurā radošā un vienkāršā veidā bērniem tika parādīts papīra pārstrādes process un tā nozīme. Darbnīcas rezultātā bērni izveidoja savu unikālo papīru, papildinot to ar puķu sēklām. Dienas noslēgumā gatavojām saldējuma kokteiļus.

Otrajā dienā nometnes dalībnieki piedalījās teorētiskās un praktiskās nodarbībās un aktivitātēs, ko piedāvā Rāznas Nacionālā parka dabas centrs, pētīja dīķos vardes, ūdens augus, kā arī devās izzinošā 6 km garā pārgājienā iepazīt dabas vērtības - pļavas augus un puķes. Pēdējā pieturvieta šajā dienā bija saimniecība “Itkaču mājas”, kur varēja apskatīt, samīļot un pabarot trušus un aitas.

Trešajā nometnes dienā devāmies ekskursijā uz Latvijas valsts mežu Kalsnavas arborētumu, kur notika izzinoša nodarbība bērniem, orientēšanās aktivitāte ar vidi izzinošiem, aktīviem uzdevumiem. Šajā dienā bērni iepazina noslēpumaino Teiču dabas rezervātu un devās pārgājienā pa Teiču purva Sildas dabas taku, kur uzzināja par dabas vērtībām un to aizsardzību. Nometnes dalībnieki apmeklēja Kristakrūga skatu torni un izgāja dabas un skaņu terapijas taku Marinzejas muižas parkā.

Ceturtajā dienā devāmies uz Jaundomes muižas vides izglītības centru. Ekskursijas laikā ekspozīcijas zālē bija iespēja apskatīt vienu no lielākajām Latvijas saldūdens zivju mulāžu kolekcijām Latvijā, kā arī putnu un dzīvnieku izbāzeņus. Interaktīvi bija apskatāma informācija par Ežezeru un tā salām. Šeit devāmies pastaigā pa Jaundomes dabas taku, kas ļauj iepazīties ar muižas kultūrvēsturiskajiem objektiem un dabas daudzveidību. Ejot pa taku, apskatījām bebru dzīves vidi mežā un nokļuvām pie Baltijā salām bagātākā ezera Ežezera. Pusdienās baudījām  uz ugunskura vārītu zivju zupu, un katrs pats sev cepa kruasānus. Šīs dienas noslēgumā tapa skaistas ģipša gleznas ar augu, puķu kompozīciju nospiedumiem. Botāniskā bareljefa darbnīcā bija iespēja mīcīt mālu, sajaukt ģipsi un, izmantojot skaistākos vasaras ziedus, smildziņas un skujiņas izveidot savu personīgo autorbareljefu.

Pēdējā nometnes dienā bērni kopā ar Liānu Merņaku-Ņikitinu aizraujoši darbojās kalendāru apgleznošanas darbnīcā ar dabas elementiem, kur tika izveidoti skaisti pāršķiramie sienas kalendāri latgaļu valodā. Šajā dienā bērni veidoja piemiņas dāvaniņas paši sev un visi kopā jautri uzdejoja ar lielo pandu. Dienas gaitā notika viktorīna, tika veidots atsauksmju, vēlējumu un emociju plakāts. Nometne noslēdzās ar putu ballīti un šokolādes fondī ar augļiem.

Nometnes mērķis  tika sasniegts, jo bērni ieguva jaunas zināšanas un iemaņas par dabai draudzīgas vides veidošanu, veidoja izpratni par Latvijas vides vērtībām, pavadīja laiku dabā.

Liels paldies visiem, kas piedalījās veiksmīgā nometnes norisē!

Teksts un foto Tamāra Kablanova, nometnes vadītāja

Click to listen highlighted text!