Par drošību Latvijas pierobežā diskutē pasākumā “Eiropas politika un miera patiesā cena”

17.10.2023

Jauniešiem

Pēc jaunākajiem Eirobarometra datiem, aptaujātie eiropieši uzskata, ka tieši drošība un aizsardzība šobrīd ir galvenie jautājumi, kam jāpievēršas Eiropas Savienībai (ES). Aktīva un izglītota sabiedrība ir svarīgs drošības stūrakmens, tāpēc 13. oktobrī Krāslavas novada bibliotēkā norisinājās diskusija “Eiropas politika un miera patiesā cena”. Kopā ar Krāslavas novada jauniešiem par mieru un drošību diskutēja Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Dace Melbārde, jauniešu biedrības Dagne valdes priekšsēdētājs Aivars Bačkurs, Krāslavas rajona partnerības LEADER stratēģijas administratīvā vadītāja Zane Ločmele un Eiropas kopienas mesesamkopa.eu jaunā līdere, Klubs Māja prezidente Ance Mālkalna.

Diskusijā eksperti un vietējie viedokļa līderi runāja par hibrīdkaru, migrāciju, kiberuzbrukumiem, ES Miera un aizsardzības politiku, 2024. gada 8. jūnijā gaidāmajām EP vēlēšanām un to, cik svarīgi ir tajās piedalīties, jo 80% lēmumprojektu, kas tiek pieņemts Latvijā, ir balstīti uz ES likumdošanu.

“Skatoties vēsturiski, Latvija šobrīd ir ar vislielākajām drošības garantijām, kādas mūsu valstij ir bijušas jebkurā laika periodā līdz šim,taču miers nav pasīvs. Mieram ir jābūt aktīvam un notiekošam. Tieši tādeļ mums visiem ir jāiesaistās un jārīkojas, lai mūsu prātus neietekmētu viltus ziņas vai propaganda un lai mūsu spriedumi ir pārdomāti un objektīvi,” klātesošos uzrunāja Eiropas Parlamenta deputāte Dace Melbārde, aicinot  jauniešus rīkoties pašiem, nevis gaidīt, kad vadības lomu viņu vietā uzņemsies kāds cits. “Laiks un brīvība ir lielākās dāvanas, kas cilvēkam ir dotas, tāpēc izmantojiet visas dotās iespējas,” papildināja Zane Ločmele.

Diskusijas laikā lielisks piemērs demokrātijai dabībā un dažādām tās izpausmēm bija arī MIKC Latgales Mūzikas un mākslas vidusskolas jauniešu reāllaikā veidotie darbi, kuros mākslinieki atspoguļoja ekspertu pausto un savu skatījumu par miera un drošības uzturēšanu reģionā.

Tikšanos organizēja Europe Direct centrs Austrumlatgalē sadarbībā ar Eiropas Parlamenta biroju Latvijā un Krāslavas novada bibliotēku.

Diskusija “Eiropas politika un miera patiesā cena” bija viens no pasākumiem ciklā #DemokrātijaDarbībā, ko Latvijas reģionos organizē Eiropas Parlamenta birojs Latvijā sadarbībā ar Europe Direct centriem, vietējām pašvaldībām un izglītības iestādēm. Nākamā diskusija notiks 3. novembrī Jelgavā, kad dalībnieki kopā ar EP deputātu Andri Ameriku diskutēs par Eiropas zaļo kursu, savukārt 24. novembrī Jēkabpilī paredzēta ES lēmumu pieņemšanas simulācija, piedaloties EP deputātam Ivaram Ijabam.

Inta Rimšāne
Europe Direct Austrumlatgalē vadītāja
Foto: Agnese Skangale

Click to listen highlighted text!