Pirmais “Dzīvās dzejas almanahs” aizvadīts Rikavā

27.09.2023

Kultūra

Septembris – dzejas dienu mēnesis un vismaz tajā jāskan dzejai kā cilvēka dvēseles čukstiem, domām un saucieniem. To visu baudīt bija iespēja 22. septembra pēcpusdienā tematiski gaumīgi iekārtotajā Rikavas Kultūras nama zālē, kur ar Rēzeknes novada pašvaldības atbalstu notika pasākums “Dzīvais dzejas almanahs” ar moto “Mēs laikā, laiks mūsos”.

Šādas dzejiskas kopā sanākšanas idejas autore un organizatore ir dzejniece Līvija Liepdruviete (īstajā vārdā Līvija Smirnova), kura atzīst – pilnīgi bija jūtams, ka daudz apstākļu ietekmē dzejdari noilgojušies pēc kopā sanākšanas. “2019. gadā iznāca 21. dzejas almanahs “Rēzekne” un tajā bija 81 autora darbi. Tas bija pēdējais, kas tapa Olgas Orsas (īstajā vārdā Olga Afanasjeva) vadībā. Tad bija kovida laiks, kad nedrīkstēja tikties, bet 2022. gada 16. jūlijā Olga devās mūžībā. Šķita, ka beidzies kas tik daudziem svarīgs, un tā arī ir – Olga bija izdevuma sirds un prāts, kura visus mācēja disciplinēt un iedvesmot. Almanaha izdošana prasa gan laiku, gan naudu, gan entuziasmu. Tā visa trūkst, tāpēc dzīvais almanahs bija kā mēģinājums sapulcināt autorus, kas ir publicējušies almanahā. Gribētos cerēt, ka šāds pasākums kļūs par jaunu tradīciju Rēzeknes novadā,” saka Līvija Smirnova. Olgai Dzejas dienās vienmēr rokās bija ziedi, tāpēc arī šogad Līvija apmeklēja Lipušku kapsētu saulainajā 26. septembra dienā… Piemiņai jādzīvo, un dzīvais dzejas almanahs varētu būt jauns sākums veco labo tradīciju saglabāšanā.

Uz pasākumu bija ieradušies: Juoņs Ryučāns (īstajā vārdā Ivars Magazeinis), Ieva Trimalniece, Janīna Dukule, Veneranda Rimša, Mārīte Strode, Biruta Irbe, Aija Mikele-Strušele, Inga Kaļva-Miņina, Maruta Avramčenko, Evelīna Visocka, Svetlana Skačkova-Marčenko, Kristīne Gļauda, Arvīds Gļauda, Rikavas skolotājas Ivetas Dimzules iedrošinātie jaunie literāri “Dzejas garša”: Diāna Dimzule, Vasīlijs Krasnovs, Inga Strogonova, Samanta Strogonova, Dainuvīte Garjanova. Katrs autors mazliet pastāstīja par sevi un nolasīja savus jaunākos garadarbus. Muzikālo atmosfēru radīja Imants Spīčs. Tas viss kopā – Rēzeknes novada mazs veltījums Dzejas dienām Latvijas dzejas kopainā.

Tik jauki, kad satiekas paaudzes, satiekas dažādi skatupunkti, bet vienlaikus arī domubiedri – cilvēki, kas vēlas sajūtas izteikt vārdos un savstarpēji iedvesmojas. Lieliskais Antona Kūkoja dzejā lietotais vārds “abpusapputeksnēšanās” – tā ir nepieciešama radošiem prātiem. Tāpēc – lai dzīvo dzeja un jauna tradīcija!

No savas puses vēlu, lai dzīvais dzejas almanahs, ņemot vērā tehnoloģiju iespējas, kļūtu par patiešām “dzīvu”: iespējams, tiešsaistes formātā vai ar iesūtītiem video, lai var piedalīties Latgales dzejnieki, kas atrodas ārpus Latvijas; iespējams, ar katra autora balss un arī deklamācijas ierakstiem. Lai arī pasākuma beigās tā dalībnieki vienojās, ka turpmāk varētu tikties septembra trešajā piektdienā Rikavā, tomēr, iespējams, dzejas rakstītāji varētu pulcēties arī kādā citā pagastā, lai vārda māksla ceļotu gan pa Rēzeknes novadu un, iespējams, arī pa visu Latgali. Lai izdodas īstenot visas labās ieceres!

Skaidrīte Svikša, pasākuma apmeklētāja

Click to listen highlighted text!