Programma “Latvijas skolas soma”Maltas vidusskolā 2021./2022.m.g. 2. semestrī  

Maltas skolēni apskatīja Daugavpili.

Visa mācību gada garumā Maltas vidusskolas skolēni aktīvi iesaistījās   programmas "Latvijas skolas soma” piedāvātajās norisēs. Bagātās un daudzveidīgās Latvijas kultūras norises sniedza skolēniem  jaunas zināšanas, paplašināja redzesloku, palīdzēja apgūt mācību saturu, bija kā ieguvums karjeras izglītībā.

Mācību gada otrajā semestrī  Maltas vidusskolas sākumskolas skolēni piedalījās Latvijas koku un kokamatniecības izzinošajā nodarbībā  ,,Koka daudzveidīgā dzīve”.  Praktiskajā nodarbībā skolēniem bija iespēja iesaistīties  koka zāģēšanā ar divroci, nomizot baļķi ar slīmestu, salikt pirmo "vainagu" savai pirmajai guļbūvei (akai), spēlēt senās spēles.

Teorētiskajā nodarbībā skolēni tika iepazīstināti ar koku daudzveidību Latvijā un izstrādājumiem no koka. Varēja pataustīt, pasmaržot, iepūst bērza tāss taurē, minēt mīklas.

Bērniem ļoti patika visas piedāvātās aktivitātes. Skolēni labprāt iesaistījās tajās, kā arī sarunās ar nodarbību vadītājiem.

4.b, 5.b, 6.b klases skolēni  piedalījās vides izpētes programmā ,,Pa grāfa Borha piedzīvojumu takām Varakļānos”, kuras ietvaros iepazinās ar Varakļānu pils un grāfa Borha dzimtas vēsturi. Viņi uzzināja daudz interesantu faktu par  Varakļānu pils celtniecību, grāfu  Mihaelu Janu fon der Borhu. Skolēni apskatīja pils ekspozīcijas, kā arī pils pagrabus, kuros sveču gaismā meklēja noslēptās mantas – loku un bultas. Tad devās aplūkot pils parku.  Bērniem patika gida interesantais stāstījums, uzdotie jautājumi, kā arī kopā būšana.

5.a klase apmeklēja Ludzas novadpētniecības muzeju un piedalījās  muzejpedagoģiskās programmas nodarbībā "Latvijas putnu sugu daudzveidība”, 7.a klase  - muzejpedagoģiskās programmas nodarbībā ,, Viduslaiki Ludzas novadā”.  Abas klases devās arī ekskursijā pa Ludzas pilsētu.

7.b un 8.b un 9.b klases skolēni devās braucienā uz Daugavpili, lai apmeklētu Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeju, Daugavpils cietoksni, lai piedalītos izzinošajā nodarbībā ,,Daugavpils cietokšņa iepazīšana ( 19.gs.  – 20.gs.sākums)”.

Skolēniem bija iespēja iepazīties ar Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja vēsturi, apmeklēt muzeja pastāvīgās ekspozīcijas. Skolēni guva priekšstatu par Daugavpils novada kultūrvēsturi, Daugavpils novada dabas objektiem. Viņi  ar prieku pastaigājās pa Daugavpils cietoksni un klausījās gida stāstījumu, no kura uzzināja daudz interesantu faktu par cietokšņa celtniecību, vēsturiskajiem objektiem.

8.ac klase apmeklēja Aglonas Pasta un informācijas muzeju.  Muzejā ir apskatāmas 13 ekspozīcijas, sākot ar 13. gadsimtu līdz pat mūsdienām, gadsimtu liecības, grāmatas, laikraksti un daudzi citi oriģināli eksponāti. Ekspozīcijas apvieno trīs temati - novadpētniecība, komunikācijas attīstības vēsture un garīgās lietas.

Ekspozīciju apskate muzejā notika tā, lai skolēniem būtu interesanti gan klausīties, gan atbildēt uz jautājumiem, gan paturēt eksponātus rokās.

Pēc iepazīšanās ar Aglonas pasta un informācijas muzeju skolēni devās uz Andrupenes pagastu, lai apmeklētu seno latgaļu pilskalnu – Kroma kalnu. Tā bija iespēja pabūt senās Latgales (9. – 13.gs.) atmosfērā. Vēstures skolotāja Inga Lubāne iejutās gida lomā un  iepazīstināja  ar seno latgaļu dzīvi un latgaļu cilšu koka pils rekonstrukcijas procesu, pastāstīja par biedrību ,, Kroma kolna bruoliste”, notika  bruņojuma uzlaikošana.

Vidusskolēni, kā arī  6.ac, 7.c,  9.a klases skolēni baudīja kino mākslu Latgales vēstniecībā GORS, kur  noskatījās filmas "Tizlenes”,  "Bedre”, "Gads pirms kara”.

Liels paldies programmai ,,Latvijas skolas soma” par iespēju iepazīt Latvijas kultūru!  Uz tikšanos nākamajā mācību gadā!

 

Anita Purviņa,  Maltas vidusskolas direktora vietniece izglītības jomā

 

Click to listen highlighted text!