Programmas “Latvijas skolas soma” aktivitātes Dekšāru pamatskolā 2023/24.m.g. 1. semestrī

14. novembrī Dekšāru pamatskolas 6.-9. kl.izglītojamie izmantoja programmas “Latvijas skolas soma” doto iespēju smelt zināšanas Gaismas pilī un Jaunatnes teātra muzikālajā izrādē “Kapteiņa Granta bērni”. Starpbrīdī bija Rīgas Motormuzejs, par to sajūsminātas bija arī meitenes, kuras iepriekš ļoti nevēlējās šo pieturas punktu. Pirms braukšanas saņēmām vēstures un ģeogrāfijas skolotājas Janīnas uzdevumus , ko veiksmīgi izpildījām: bijām pie Dainu skapja, izrādē pētījām buru kuģi "Duncan", centāmies iegaumēt ģeogrāfiskos nosaukumus.
    Gaismas pilī mūs sagaidīja brīnišķīga gide, LNB ekskursantu koordinatore Laura Jurova. Nākamās dienas aptaujā jaunieši minēja, ka Lauras stāstījums, paskaidrojumi bija saprotami un interesanti. “Kad mācīšos Rīgā, iešu uz Gaismas pili lasīt,”  tā teica  Marta. Visvairāk patika lielais grāmatu skapis, augstās kāpnes, skaistais Rīgas skats no augšas, monētu kolekcija un lielā grāmata: to šķirstot, mainās telpas noformējums un skaniskais pavadījums.
    Bija otrdiena, daudzi muzeji bija slēgti, devāmies uz Rīgas Motormuzeju. Meitenes gan sabozās- laikam domāja, ka tur salikti motori. Bet viņu sejas izteiksme mainījās, tiklīdz ienācām iekšā. Jaunieši pazuda, kur kurais, un tik aicināja citus, ja ieraudzīja ko interesantu. Muzeja eksponātos kāpt iekšā nav atļauts, bet spēļu stūrī atradās auto, kurā varēja gan iekāpt, gan pastūrēt, gan uzgāzēt. Puikas to izmantoja, dažiem brauciens beidzās ar saplaisājušiem stikliem, mums paskaidroja, ka dzīvē tas būtu daudz bēdīgāk. Visvairāk patika skaistās mašīnas, sadauzītā mašīna, motociklu kolekcija, lielās tehnikas izstāde, mašīnas šķērsgriezums no augšas, vizināšanās kolhoza autobusā. Vecākiem  varēja nopirkt mašīnu modelīšus, tie esot detalizētāki nekā veikalos esošie. Pieprasītākais bija BMW modelītis, tā pat pietrūka. Būs jābrauc atkal!
     VEF Kultūras pilī noskatījāmies Latvijas Jaunatnes teātra muzikālo izrādi “Kapteiņa Granta bērni”.(Pirmiestudējums bija pirms 50 gadiem.) Tā ilga 2 stundas, bija arī 20 minūtes garš starpbrīdis. Laiks paskrēja ļoti ātri : I. Kalniņa dziesmas, deju ansambļa “Dzintariņš” dejas, tērpi, 10 metrus lielais un septiņus metrus augstais buru kuģis "Duncan", aizraujošs sižets, gaismas efekti, pilna zāle ar vienaudžiem no dažādām Latvijas skolām. Starpbrīdī varēja vērot foto un mākslas darbu izstādes, VEF radioaparātus, šausmināties par dzērienu un kūciņu cenām ,bet vienalga pirkt.
      Vienīgi Rūdis bija agrāk izlasījis Ž.Verna romānu “Kapteiņa Granta bērni” ,viņš ”draudēja”, ka jau iepriekš izstāstīs saturu, bet pēc izrādes bija patīkami pārsteigts un saprata, ka daudzas notikumu detaļas ir aizmirstas, vajadzētu pārlasīt. Piemēram, kādu priekšmetu Paganels uzdāvināja Robertam, kas vēlāk noderēja gūstītāju apmānīšanai? Atbildi jāmeklē grāmatā! Aizmāršīgais, izpalīdzīgais zinātnieks Paganels ar savu juceklīgo runāšanu un rīcību likās smieklīgs, bieži kļūdījās, līdz ar to kļuva tuvs jauniešu publikai: dažkārt kļūdas nes laimi. Vēl 6.kl.zēniem patika Roberts, kas ar savu drosmīgo un bezbailīgo rīcību lika  padomāt, vai viņi arī tā varētu rīkoties savu vecāku labā, vai spētu atbrīvot savus biedrus no aborigēnu gūsta. Viņi secināja, ka nedrīkst nodot citus, kā to darīja Airons, bet aktiera pārliecinošais tēlojums un viltība patika. Meitenes pārrunāja aktiera un dziedātāja Mika Galvanovska (kapteinis Džons Mengls) un Sandijas Misikas (Mērija) romantiskās attiecības. Pērkonu, zibeni, zemestrīci, vētru jūrā nācās pārdzīvot ceļojuma laikā ne tikai aktieriem, bet arī skatītājiem.
   Braucot mājup, skolēni sapņoja par to, ka gribētu paklejot pa naksnīgo un svētkiem saposto Rīgu. Brauciens bija izdevies. Jaunieši mācās izvērtēt redzēto. Patīkami pārsteidza, ka ir vairāk pozitīvo vērtējumu, pusaudžu noliegums un kritika mazinās. Par to paldies programmai “Latvijas skolas soma”. Viens puisis kritizēja skaļo mūziku izrādes laikā un teica, ka nākamajā reizē, kad brauksim uz teātri, viņš austiņas vai ko citu ņemšot līdzi. Atslēgas vārdi : “Nākamajā reizē.” Tātad būs jābrauc atkal!

Sagatavoja Anna Sondore