Programmas “Latvijas skolas soma” aktivitātes Feimaņu pamatskolā 2023./24.m.g. 1. semestrī

Šī gada 21. decembrī Feimaņu pamatskolas 1.–5. klašu skolēni piedalījās muzejpedagoģiskajā nodarbībā “Maskošanās tradīcijas Latgalē – Laižam čyguonūs!” Latgales Kultūrvēstures muzejā Rēzeknē.

Izmantojot programmas “Latvijas skolas soma” piedāvājumu, skolēni iepazina vienu no latviešu, arī latgaliešu, tautas tradīcijām - maskošanās rituālu ar čigānos (ķekatās) iešanu, kas saistīts ar gadskārtām un notiek galvenokārt gada tumšajā pusē.

Nodarbības laikā skolēniem bija iespēja dzirdēt stāstījumu, aplūkot prezentācijā dažādas maskas, uzzināt par to veidiem, pielietojumu un to mitoloģisko nozīmi, kā arī uzvilkt kādu no tradicionālajām maskām un “laistīs čyguonūs”, izspēlējot, izdejojot un sajūtot tautas tradīciju pašiem. Bērni tika iesaistīti tradicionālajās rotaļās, dejās un izdarībās, piedaloties trokšņainā, rībinošu skaņu apvītā masku gājienā pa muzeju. Skolēniem neviltotu prieku sagādāja iespēja uzvilkt Vilka, Kazas, Garās sievas, Jātnieka uz āža, Gaiļa un Dzērves maskas.

Skolēnu atsauksmēs par nodarbību “Laižam čyguonūs!” bija ļoti pozitīvas, it īpaši par iespēju uzvilkt kādu no maskām un piedalīties masku gājienā pa muzeja telpām.

Pasākums sekmēs skolēnu interešu un redzesloka paplašināšanu par maskošanās tradīcijām Latgalē - ķekatās iešanu. Tas bija izzinošs un izglītojošs pasākums, jo daudzās mācību stundās būs labāka iespēja pieredzēto sasaistīt ar mācību procesu, pārrunāt redzēto un dzirdēto.

Izsakām vislielāko pateicību Latgales Kultūrvēstures muzeja nodarbības “Maskošanās tradīcijas Latgalē - Laižam čyguonūs!” vadītājai Renātei par sniegto iespēju iepazīties ar ķekatās iešanas tradīciju. Liels paldies arī programmas “Latvijas skolas soma” koordinatorei Rēzeknes novada pašvaldībā Aijai Dundurei.

Programmas “Latvijas skolas soma” koordinatore Feimaņu pamatskolā Aina Drikšņa