Programmas “Latvijas skolas soma” aktivitātes Liepu pamatskolā

Laikā, kad dabā viss mostas un putni jautri vītero Liepu skolas parkā, 7., 8. un 9. klases skolēni, silto saules staru pavadīti, mēroja vairāk kā 100 km garo ceļu uz Jēkabpili, lai 19. aprīlī programmas “Latvijas Skolas soma” ietvaros apmeklētu Krustpils pili, kas ir valsts nozīmes arhitektūras un arheoloģijas piemineklis, kurā kopš 1996. gada atrodas Jēkabpils Vēstures muzejs. Tā krājumos glabājas vairāk nekā 45000 priekšmetu un muzejisko vērtību.

Tā 25 skolēni iekārtojušies ērtajos autobusa sēdekļos un, klausoties mūziku, nemanot nokļūst galamērķī. Bērni intereses vadīti caur viduslaikiem raksturīgo noslēgto pagalmu ierodas Krustpils pilī, kurā apmēram 300 gadu saimniekoja baroni fon Korfi. Gide visus aicina otrajā stāvā, kur pils lielajā zālē stāsta, kā baroni visu šo laiku ir dzīvojuši, kā uzņēma viesus un rīkoja sarīkojumus. Tad nonākam ēdamzālē, kurā līdz mūsdienām saglabājušies ozolkoka griesti, pie sienām eksponēti vēsturisko interjeru foto un detaļu oriģināli. Pils garajā koridorā uz grīdas projicējas ūdens, kur apmeklētāji jūtas kā iekāpuši Daugavā un vēro notiekošo abos krastos, kur uz gaiteņa sienām izvietota laika līnija 7 ekspozīcijās: “Krustpils. Jēkabpils. Daugava”, "Vecticībnieki Jēkabpilī", "Izgatavots Jēkabpilī 19.-20. gadsimtā", "Cīņas par brīvību 20. gadsimtā", "Senvēsture", "Strūves ģeodēziskā loka punkts Jēkabpils" un "Mēs lepojamies". Ekspozīciju ietvaros tika izspēlētas spēles, kur bija jāatpazīst gan personības, gan senie priekšmeti u.c. Neaizmirstams bija mirklis, kad varēja iekāpt gaisa balonā un sajusties kā K. Skalbītis, kurš bija pirmais gaisa balona lidotājs, latvietis no Krustpils, vai iejusties autobraucēja R. Nitiša lomā, sēžot automašīnas modelī. Ļoti relaksējoša bija televizora skatīšanās ērtā klubkrēslā 90. gadu stilā. Bet arheologa profesijas nianses skolēni izzināja, iesmeļot vēstures liecības arheoloģiskajos izrakumos pils iekšienē.

 Praktiskas darbošanās prieku skolēni izbaudīja izglītojošajā programmā “Ziepju darbnīca”, kuras ietvaros iepazina ziepju rašanās vēsturi un pagatavoja sev aromātiskas ziepes no dabīgām izejvielām. Tā, veikuši praktisku uzdevumu, guvuši plašu ieskatu dzīvē pirms vairākiem gadsimtiem, skolēni iespaidu pārpilni, apzinoties, kādas vērtības jāsaglabā nākamajām paaudzēm, atgriezās mājās.

Maltas vidusskolas struktūrvienības
Liepu pamatskolas skolotajā Līvija Bondare

Click to listen highlighted text!