Projekta “Brīvprātīgā darba pilsētas” ietvaros Viļānu apvienības pārstāvji devās uz Kipru

12.10.2021

Projekti

Septembra izskaņā Rēzeknes novada pašvaldības Viļānu apvienības pārstāvji devās uz projekta “URBACT” pirmo tikšanos Kiprā, kur Athienou pašvaldības darbinieki dalījās ar savu pieredzi brīvprātīgo koordinēšanā un brīvprātīgā darba organizēšanā pašvaldībā.

Athienou pašvaldībā dzīvo vien nedaudz vairāk nekā seši tūkstoši iedzīvotāju, taču brīvprātīgais darbs ir nozīmīga daļa no kopienas kultūras. Brīvprātīgā darba sistēma šajā Vidusjūras salā izveidota jau 1970. gados, tāpēc Kipras pieredze lielā mērā atšķiras no Latvijas pieredzes, kur apzināts brīvprātīgo darbs ir “bērnu autiņos”.

Athienou pašvaldībā izveidota oficiālā institūcija – Pašvaldības Brīvprātīgo padome, ko vada pašvaldības mērs, tādējādi nodrošinot gan pašvaldības un brīvprātīgo ciešu sadarbību, gan daļēju finansiālu atbalstu. Lielu daļu finansējuma, materiālu un darbaspēku aktivitāšu īstenošanai ziedo vietējie uzņēmēji. Pašvaldības Brīvprātīgo padome koordinē brīvprātīgo darbu četrās sociālajās programmās:

 • Pansionātā;
 • Bērnudārzā;
 • Pieaugušo centrā;
 • Sociālo pakalpojumu centrā.

Brīvprātīgo organizētās aktivitātes ir vienkāršas, bet rada lielu pievienoto vērtību, un to galvenais mērķis – cilvēks cilvēkam. Kā pastāstīja Athienou pašvaldības mērs: “Brīvprātīgais darbs un aktivitātes veicina ilgtspējīgu dzīves kvalitātes uzlabošanu vietējā sabiedrībā un ātru rīcību, lai risinātu sociālās sfēras izaicinājumus.”
Vairāki piemēri brīvprātīgo aktivitātēm Athienou pašvaldībā:

 • Senjoru piedalīšanās pilsētas svētku gājienā – jaunieši palīdz senjoriem ratiņkrēslos un ar citiem kustību traucējumiem būt daļai no parādes;
 • Bērnudārza audzēkņu vizītes uz pansionātu – kopīga vingrošana un citas aktivitātes;
 • Sakopšanas talkas pašvaldībā;
 • Jauniešu iesaiste pilsētvides izdaiļošanā – pašvaldība vai uzņēmums nodrošina objektu, ko jaunieši var izmantot, to radoši noformējot vai nokrāsojot;
 • Gastronomijas darbnīcas;
 • Pandēmijas iespaidā jaunieši piesakās piegādāt senjoriem produktus un citas nepieciešamās lietas;
 • Bērni ziedo savas mantas cilvēkiem, kam tās vairāk nepieciešamas;
 • Kopienas dārza veidošana.

Aktivitātes vērstas uz sabiedrības iesaisti, izpratnes un cieņas veidošanu starp dažādām paaudzēm, bērnu izglītošanu par brīvprātīgo darbu un tā lomu, jauniešu iesaisti aktivitātēs, uzņēmēju motivēšanu iesaistīties un būt sociāli atbildīgiem.

Projekta ietvaros paredzēts, ka arī Viļānu pilsētā izveidotā brīvprātīgo grupa smelsies idejas no citiem projekta partneriem un aktivizēs iedzīvotājus iesaistīties, organizējot aktivitātes, kas nepieciešamas tieši viņu pilsētā. Jāatzīmē, ka projekta ietvaros šai brīvprātīgo grupai Viļānu apvienībā būs pieejams neliels finansējums, ko izmantot dažādām sociālām aktivitātēm.

Sintija Batare,
projekta koordinatore

Click to listen highlighted text!