Ratniekos uz sadziedāšanos pulcējas Rēzeknes novada folkloras kopas

04.02.2013

Kultūra

1.februārī, sveču dienas priekšvakarā, Čornajas pagasta Ratnieku kultūras namā uz kopīgu sadziedāšanos par godu sveču dienai pulcējās Rēzeknes novada folkloras kopas. Sadziedāšanās jau izvērtusies par tradīciju ar vairāk nekā desmit gadus ilgu vēsturi, un šoreiz ciemiņus pirmoreiz uzņēma pērn dibinātā Ratnieku folkloras draugu kopa. Sadziedāšanās kuplā skaitā pulcināja ne vien folkloristus, bet arī Čornajas un apkārtnes pagastu iedzīvotājus. Sveču dienas pasākumu pagodināja arī Rēzeknes Sāpju Dievmātes Romas katoļu baznīcas prāvests Pāvils Zeile. Savā runā priesteris uzsvēra dzīvās gaismas īpašo nozīmi ikviena cilvēka dzīvē: „Lai gan jau vairāk nekā simts gadi ir pagājuši kopš izgudrota elektrība, tomēr bez svecēm cilvēks nevar iztikt – gan kāzās, gan bērēs, gan citos svarīgos brīžos, cilvēki tiecas iedegt dabisko uguni un smelties spēku sveces gaišumā.”

Klausītājus priecēja astoņas folkloras kopas: ar skanīgu dziedājumu uzstājās mājinieki – Ratnieku folkloras draugu kopa, garīgās un tautas melodijas izpildīja „Lūznavīši”, koncertu pieskandināja arī „Kolnasāta”, Rogovkas etnogrāfiskais ansamblis, Ozolmuižas folkloras kopa „Ūzuleņi”, Vērēmu folkloras kopa „Vorpa”, Rēzeknes kultūras nama folkloras kopa „Rūta” un etnogrāfiskais ansamblis „Rikava”, kas klātesošos iepriecināja ar dzīvespriecīgu uzvedumu „Vakarēšana”, kurā neizpalika nedz mīklu minēšana, nedz latviešu tautas ticējumu atcerēšanās, nedz jautru dzīves atgadījumu pastāsti. Pasākumu var saukt par īstu sadziedāšanos, jo skanīgas balsis bija dzirdamas ne vien zāles priekšpusē, bet, sadzirdot pazīstamas melodijas, tautas dziesmas skanēja arī klausītāju rindās.

Click to listen highlighted text!