Ražas svētki ,,Ie – Vārījums’’ Lūznavā

26.09.2023

Pagastu ziņas

Rudens ir laiks, kad raža jau ir novākta un ir brīdis sanākt visiem kopā, lai izbaudītu to, kas pa vasaru ir “savārīts”. Tāpēc 23. septembra pēcpusdienā interesenti pulcējās Lūznavas muižas Kulturys škiunī uz ražas svētkiem “Ie-Vārījums”.

Ievārīt var ne tikai ogas cukurā, bet arī nepatikšanas. Tāpēc  pasākuma pirmajā daļā skatītājiem bija iespēja baudīt Dekteru amatierteātra izrādi  “Ontan, myusim juosaškirās”, kur galvenais varonis bija savārījis mīlestības "ievārījumu’’, ar kuru pats nevarēja tikt galā, tādējādi, ļaujot skatītājiem izjust emociju zapti. Savukārt, otrajā daļā katrs varēja piedalīties dažādu vārījumu,  ievārījumu degustācijās un noteikt garšīgāko ievārījumu, kā arī dižāko dārzeni ražas izstādē. Visiem bija iespēja izbaudīt arī dārzeņu vārījumu, ko bija sagatavojis senioru klubiņš “Rudens sonāte”.

Par visgaršīgākajiem ievārījumiem tika atzīti netradicionālākie – arbūzu marmelāde-ievārījums (autore Olga Orlova), ērkšķogu un apelsīnu ievārījums (autore Iveta Romule) un pīlādžu ievārījums (autore Vita Gaile).  Vārījumu kategorijā par uzvarētāju tika atzīts  Vitas Gailes sēņu vārījums. Savukārt, ražas izstādē paar visdižāko dārzeni tika atzīti Sandras Spies izaudzētie ķirbji.

Dalībai ražas izstādē un vārījumu/ievārījumu degustāciju sagatavošanā tika aicināts jebkurš interesents. Jāatzīst, ka atsaucība bija liela, jo piedalījās dalībnieki ne tikai no Lūznavas, bet arī citiem Maltas apvienības pagastiem. Pasākumā dalību ņēma arī Lūznavas PII iestāde “Jāņtārpiņš” ar audzēkņu sagatavotajām rudens kompozīcijām.

Garšīgāko vārījumu, ievārījumu autori un dižākā dārzeņa saimniece pateicībā par piedalīšanos saņēma “Kilogramu kultūras” – 1 kg cukura un 1 kg sāls, kas ir neatņemama sastāvdaļa dažādu vārījumu un ievārījumu gatavošanā.

Mārīte Šadurska, Lūznavas pagasta kultūras pasākumu organizatore
Foto: Mārīte Šadurka, Vita Gaile, Ina Tuče

Click to listen highlighted text!