Realizēts “Vides stāvokļa uzlabošana un dabas vērtību saglabāšana Dricānu apvienības pārvaldes pagastos” projekts

18.06.2024

Projekti

Dricānu apvienības pārvalde ir uzsākusi šī gada vides aizsardzības projekta “Vides stāvokļa uzlabošana un dabas vērtību saglabāšana Dricānu apvienības pārvaldes pagastos” realizāciju. Projektā ir paredzēts realizēt vairākas aktivitātes. Viena no aktivitātēm bija dienas nometnes “Esi zaļi zinošs” organizēšana sadarbībā ar biedrību “Lobs”.

No 10. jūnija līdz 14. jūnijam radošajā lauku sētā “Leiceiši” tika organizēta dienas nometne Dricānu apvienības bērniem vecumā no 7 līdz 10 gadiem par zaļāku un ilgtspējīgāku dzīvesveidu. Piecas dienas bērni kopā ar nometnes darba grupu mācījās, piedzīvoja un uzzināja par dažādiem zaļa dzīvesveida paradumiem, pareizu atkritumu šķirošanu, atkritumu radītajām problēmām un to ietekmi uz vidi, aktīvi pavadīja laiku dabā un iepazina dabas daudzveidību sev apkārt.

Katru rītu nometnes dalībnieki uzsāka ar rīta vingrošanu nometnes himnas pavadījumā. Pēc iesildīšanās bērni iepazinās viens ar otru dažādās grupu saliedējošās aktivitātēs, iepazina teritoriju un noteikumus, kurus jāievēro nometnes laikā. Dalībnieki pārbaudīja savas zināšanas, izspēlējot “šķirošanas basketbolu”  pareizā  viktorīnā saistībā ar vides saglabāšanu un ilgtspējīgiem paradumiem, veica dabas dārgumu meklējumus un paši gatavoja crepe pankūkas launagā.

Nometnes otrā diena sākās ar rīta vingrošanu un pārgājienu no Dricānu jauniešu centra līdz nometnes norises vietai – radošajai lauku sētai “Leiceiši”. Pārgājiena garums bija 5 km, kura laikā bērni mācījās atšķirt dažādu koku lapas un pļavas ziedus. Nometnes bāzes vietā bērniem brīvajā laikā bija iespējams spēlēt dažādas āra spēles, apgūt slackline prasmes un relaksēties šūpuļtīklā. Otrajā nometnes dienā dalībnieki ar roku un kāju nospiedumiem izveidoja savu nometnes karogu, kuru arī iekāra mastā. Tāpat veidoja paši sava rokas lējuma papītu ar sēklām, kuru iespējams vēlāk iestādīt augsnē un, kārtīgi laistot, izdiedzēt samtenes. Arī otrajā nometnes dienā bērni paši gatavoja  karstās maizītes, tādā veidā apgūstot prasmes darīt pašiem, pienākuma apziņa un atbildības uzņemšanās, jo katrs bija atbildīgs par to, ko gatavo pats sev.

Trešajā nometnes dienā bija ekskursija, kurā bērni devās izbaudīt interaktīvu bērnu istabu “Magic Land” un vēlāk aktīvi pavadīt dienu Rēzeknes Olimpiskā centra peldbaseinā.

Ceturtajā dienā uzreiz pēc rīta rosmes bērni  devās apciemot un pabarot savvaļas zirgus un hailandes šķirnes gotiņas, kas arī dzīvo radošajā lauku sētā, pēc liellopu apskatīšanas un barošanas, bērniem bija iespējams apskatīt cālīšus.  Pēc tam bērni darbojās radoši dažādās darbnīcās, kā piemēram, izgatavoja līdzsvara pirktiņputnus, apdrukāja kokvilnas auduma iepirkuma maisiņus un darbojās māla darbnīcās, kā arī devās pastaigā pa mežu. Brīvajos brīžos aktīvākie spēlēja futbolu un paslēpes mežā, citi atpūtās, baudot lauku dabu.

Pēdējā dienā bērni apgleznoja koka atslēgu piekariņus, izveidoja draudzības kaklarotas, atkārtoja un nostiprināja zināšanas par augiem pļavā un atkritumu šķirošanu, un pārstrādi. Tāpat apguva reciklēšanas pamatus un šūšanas prasmes, dodot vecajām zeķēm otro dzīvi – sašujot no tām rīsu bumbas, kuras ir aizraujošs rotaļu elements.  Vēlāk dalībnieki dalījās komandās un sportiskā stafetē sacentās, pārvarot uzdevumu trasīti. Pēc sportiskās pēcpusdienas bērni cepa zefīrus uz ugunskura un svinīgi nolaida nometnes karogu. Dienas noslēgumā veidoja lielos burbuļus, un katrs dalībnieks saņēma arī savu momentfotogrāfiju kā piemiņu no dalības nometnē “Esi zaļi zinošs”.

Nometnes mērķis bija daudzpusīgā veidā bērniem mācīt un veicināt zaļākas un ilgtspējīgākas dzīves paradumus, kurus piekopt arī ikdienā. Gan nometnes programma tika vērsta izglītošanā par tādām tēmām kā atkritumu šķirošana, augi dabā, to nozīme, atkritumu pārstrāde, ilgtspējīgi materiāli, gan caurvijus arī nometnes organizatoriskā struktūra tika veidota videi draudzīga. Visi atkritumi nometnes laikā tika šķiroti, organiskie atkritumi tika šķiroti atsevišķi un pēc pusdienām visa nometnes grupa devās barot vistas mērķi ēdiena izmantošanas ciklu izlietot pilnvērtīgi kā barību saimniecībā dzīvojošajiem dzīvniekiem. Tādā veidā bērniem mācot atbildību par esošajiem resursiem un to efektīvu izmantošanu.

Ingūna Semule, projekta vadītāja

Click to listen highlighted text!