Rēzeknē var pieteikties mācībām pieaugušajiem 116 programmās

Visā Latvijā turpinās ceturtā pieteikšanās kārta Eiropas Savienības (ES) fondu pieaugušo izglītības projektā “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide”, kuru īsteno Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA). Rēzeknes pilsētā un novadā var pieteikties mācībām 116 izglītības programmās 10 izglītības iestādēs. Strādājošie vecumā no 25 gadiem pirmoreiz to var ātri un ērti izdarīt tiešsaistē līdz 28. jūnijam.
Rēzeknē palielinājies mācību klāsts
Latvijā kopumā šajā kārtā iedzīvotāji var izvēlēties apgūt kādu no vairāk nekā 800 dažāda garuma un satura izglītības programmām, kas pieejamas 46 Latvijas pilsētās un novados. Rēzeknē piedāvāto mācību klāsts audzis no 80 izglītības programmām trešajā pieteikšanās kārtā uz 116 mācību programmām šajā kārtā, tostarp divas izglītības programmas pieejamas Rēzeknes novadā. Savukārt netālu esošajā Viļānu novadā pieejamas mācības 21 izglītības programmā.
Visā Latvijā un Rēzeknē pirmoreiz var pieteikties mācībām mūžizglītības kompetencēs, kas palīdz iegūt dzīves garumā noderīgas prasmes, lai pielāgotos izmaiņām darba tirgū. Rēzeknē šīs kompetences var apgūt kādā no 34 izglītības programmām, kuru klāstā ir tādas mācības kā komandas darba vadīšanas ABC, dizaina domāšana uzņēmējiem, profesionālā angļu valoda mehāniķiem, produkta veidošana un pārdošana, ilgtspējīga resursu izmantošana uzņēmumā, digitālās prasmes darba vajadzībām un citas.
Līdzīgi kā iepriekšējās kārtās 82 izglītības programmas Rēzeknē pieejamas 10 tautsaimniecības nozarēs. To vidū ir arī 30 programmas, kurās var iegūt darba tirgū pieprasītu profesiju, piemēram, kļūt par autodiagnostiķi, konditora palīgu, elektrotehniķi, šuvēju, mēbeļu galdnieku, automehāniķi, lokmetinātāju, loģistikas darbinieku.
Jaunums - pieteikšanās tiešsaistē
Pirmo reizi projekta laikā pieteikšanās norit tiešsaistē mājaslapā www.macibaspieaugusajiem.lv jebkurā diennakts laikā. Iedzīvotājiem vairs nav jāsūta pieteikums e-pastā vai jādodas uz izglītības iestādi klātienē.
Ja strādājošajiem nepieciešams informatīvs atbalsts piemērotāko mācību izvēlei vai nav iespēju pieteikties mācībām tiešsaistē, konsultācijas un iespēju pieteikties klātienē nodrošina pieaugušo izglītības koordinatori 82 VIAA sadarbības pašvaldībās, tostarp arī Rēzeknes novadā un Viļānu novadā. Visu koordinatoru kontakti pieejami www.macibaspieaugusajiem.lv
Mācībām var pieteikties strādājoši un pašnodarbināti iedzīvotāji vecumā no 25 gadiem līdz neierobežotam vecumam, tostarp jaunie vecāki bērna kopšanas atvaļinājumā, saglabājot darba attiecības, un strādājoši pensionāri. Ikviens strādājošais mācīties šī projekta ietvaros var vienu reizi. Rēzeknes pilsētas un tuvējo novadu iedzīvotāji var pieteikties mācībām arī citās Latvijas vietās.
Rēzeknes pilsētā un novadā mācības šajā kārtā piedāvā 10 izglītības iestādes un organizācijas. To vidū ir Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Rēzeknes tehnikums, Latgales mācību centrs, mācību centrs Dauseb, mācību centrs BUTS, mācību centrs A.D.Streem, biedrība Four-E, mācību centrs FIBRA, MC Alfa - mācību centrs un mācību centrs Austrumvidzeme.
Maznodrošinātajiem un trūcīgajiem iedzīvotājiem mācības ir bez maksas, savukārt pārējiem strādājošajiem jānodrošina 10% līdzmaksājums, kuru var finansēt arī darba devējs. Mācību maksa ir atkarīga no izglītības programmu veida un ilguma. Tie ir vidēji 36 eiro īsākajās izglītības programmās, kā arī vairāki simti eiro garākajās programmās, kurās var iegūt profesiju.
Plašāka informācija par uzņemšanas nosacījumiem, mācību un atbalsta iespējām, kā arī visu mācību saraksts ir publicēts projekta tīmekļa vietnē www.macibaspieaugusajiem.lv.
Mācījušies jau vairāk nekā 650 cilvēku
Kopš projekta uzsākšanas 2017. gadā tajā noritējušas jau trīs pieteikšanās kārtas, kurās mācības uzsākuši vairāk nekā 17 000 strādājošo. No Rēzeknes pilsētas un novada, kā arī Viļānu novada projektā līdz šim iesaistījušies 657 strādājošie, no kuriem 80% mācības jau ir pabeiguši. 32% visu mācību dalībnieku ir vecumā no 45 gadiem, kas apliecina pilsētas un novadu iedzīvotāju gatavību mācīties mūža garumā.
Līdz šim Rēzeknes un tuvējo novadu iedzīvotāju vidū populārākās mācību programmas ir bijušas dažādu kategoriju autovadītāju apmācība, apmācības darbam ar motorzāģi un krūmgriezi, kā arī autokrāvēja vadīšanā un šūto un dekoratīvo izstrādājumu ražošanas tehnoloģijā. Rēzeknieši un novadnieki izvēlējušies apgūt arī jaunākās tendences konditorejas izstrādājumu gatavošanā un noformēšanā, kā arī dažādas digitālās prasmes – digitālo mārketingu, personas datu aizsardzību un IT drošību, datu analīzi un pārskatu sagatavošanu ar MS Excel. Liela daļa no tām pieejamas apguvei arī šajā kārtā.
ES fondu pieaugušo izglītības projekta “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide” mērķis ir pilnveidot nodarbināto personu profesionālo kompetenci, lai novērstu darbaspēka kvalifikācijas neatbilstību darba tirgus pieprasījumam un veicinātu gan strādājošo konkurētspēju, gan darba produktivitātes pieaugumu. Projektu finansē Eiropas Sociālais fonds un Latvijas valsts, ieguldot tajā vairāk nekā 25 miljonus eiro.
Gunita Veismane,
Rēzeknes novada pašvaldība
Projekta koordinatore
E-pasts: gunita.veismane@saskarsme.lv
Tel.: 20214720

Click to listen highlighted text!