Rēzeknes jauniešu pieredze ziemas nometnē Norvēģijā

11.03.2016

Sociālais dienests

Laika posmā no 3. līdz 6. martam Rēzeknes Latvijas Sarkanā Krusta (LSK) jaunieši piedalījās apmācībās, kas bija kā četru dienu ziemas nometne-"Winter friends –a friend with winter", kas norisinājās Norvēģijā. Apmācībās piedalījās 10 jaunieši - Eva Rubene, Jānis Šaudiņš, Kristīne Pokule, Aivis Strankaļs, Marija Kaļiņina, Aivars Mežatučs, Māra Gailume, Elvis Rubenis, Aleksandra Kutuzova - no Rēzeknes un Rēzeknes novada, kā arī 10 norvēģu jaunieši. Apmācību galvenās tēmas bija: Pirmā palīdzība, sniega lavīnas/nogruvumi, pazuduši cilvēki, glābšanas darbi, kad cilvēks ir aprakts sniegā, atbilstošs ziemas apģērbs un ziemas transports. Turpinājumā Latvijas jauniešu viedokļi par nometni:
Tatjana: "Tā bija noderīga pieredze, kuras laikā varēja baudīt citas valsts dabas skaistumus, izjust reālu ziemu un pamēģināt “ienirt” sniegā, atcerēties (no skolas gadiem), kas ir slēpošana, teorētiski uzzināt, kā pareizi rakt glābšanas alas un pielietot šīs zināšanas praksē, sniegt pirmo palīdzību ekstremālos apstākļos un meklēt pazudušus/apraktus cilvēkus sniegā. Šīs apmācības notika draugu lokā, ar daudzām pozitīvām emocijām, piedzīvojumiem. Iegūta pieredze, sadraudzība, jaunās idejas darbam un iespējas, kas tiks realizētas nākotnē. PALDIES!"
Jānis: "Pirmkārt, gribu no sirds pateikties Rēzeknes novada sociālā dienesta vadītājai Silvijai Strankalei, kā arī Rēzeknes Sarkanā Krusta nodaļai par iespēju piedalīties šajā nometnē. Es ne tikai izbaudīju Norvēģijas ziemas priekus, bet arī ieguvu ļoti noderīgas zināšanas, kā izdzīvot āra vides apstākļos ziemā un kā palīdzēt cilvēkiem, tiem nokļūstot dzīvībai bīstamās situācijās. Atskatoties uz nometnē aizvadīto laiku, tagad varu droši teikt, ka apguvu ne tikai pirmās palīdzības iemaņas un norvēģu valodas pamatus, bet arī ieguvu ļoti jautrus un enerģiskus draugus, no kuriem uzlādējos arī pats!"
Māra: " Gribu teikt lielu PALDIES par iespēju piedalīties apmācībās Norvēģijā, par iegūto unikālo pieredzi un zināšanām. Es pārliecinājos, ka Sarkanais Krusts dara pārsteidzošu un nenovērtējamu darbu palīdzot cilvēkiem, pretī neprasot no viņiem nekādu atalgojumu. Šo braucienu es vienmēr atcerēšos ar smaidu sejā un milzīgu prieku sirdī, jo ieguvu jaunu dzīves pieredzi, lieliskas emocijas, jaunus draugus, izbaudīju ziemas priekus un smējos līdz asarām. Milzīgs paldies projekta organizatoriem no Latvijas un Norvēģijas par jauko pavadīšanu un sirsnīgo uzņemšanu. Ceru, ka man vēl būs iespēja piedalīties Sarkanā krusta aktivitātēs, turpinot mācīties un pilnveidoties."
Aivis: "Pirmkārt,gribētu pateikt lielu, lielu paldies Sarkanajam Krustam,par to,ka sniedza man tādu iespēju kā aizceļot kaut kur tālāk,gūt pozitīvas emocijas un izglītoties. Beidzot izjutu kā ir lidot ar lidmašīnu,pārvarēju savas bailes(man ir paniskas bailes no augstuma), paplašināju savu redzesloku par ceļošanu un pasauli kopumā.Man tika dota iespēja mācīties darot. Bija interesanti sniegā rakt alas un vērot kā katra grupa tiek galā ar alu rakšanas uzdevumu, un izrādījās,ka katrai grupai ir sava alu veidošanas tehnika.Apmācības par lavīnām un pārvietošanos šādos laikapstākļos kā Norvēģijā diez vai man praktiski noderēs, taču tās ir zināšanas, kas cilvēku padara interesantu, jo nevienam nebūs interesanti komunicēt ar neizglītotu un nekā nezinošu cilvēku. Tika sniegta teorija par pirmo palīdzību, lai gan šo teoriju apguvu jau Latvijā, liekot tiesības,Norvēģijā bija savas nianses, kas atšķīrās no mums pierastajām. Kaut gan gāja grūti, bet man ļoti patika slēpošana un varu apgalvot, ka savas prasmes slēpošanā esmu uzlabojis. Viss kopā-apmācības,pazudušo meklēšana,darbs ar karti,kas man agrāk nav padevies-likās interesanti un darbā ar karti grūtības vairs nesasnkatu. Redzēju skaistus skatus, ko vārdiem aprakstīt nespēšu, ļoti jauki pavadīju laiku, kā norvēģi,tā arī latvieši bija ļoti atsaucīgi. Sabildēju daudz bilžu kā arī ieguvu neaizmirstamas atmiņas par Norvēģiju un tur piedzīvoto,manī ir radusies liela vēlme ceļot tālāk. Paldies visiem par doto iespēju!"
Elvis: "Esmu ļoti pateicīgs kā Latvijas Sarkanajam Krustam,tā arī Oppland Red Cross par sniegto iespēju un jauniegūtajām zināšanām. Mācīties darot ir labākais veids kā pārliecināti un ieinteresēti uzņemt jaunu informāciju. Tas ir arī viens no veidiem, kas sekmē jaunas informācijas uzglabāšanos mūsos. Šīs četras dienas vēl ilgi paliks atmiņā ar piedzīvotajiem smiekliem, labi pavadīto laiku, jauniem draugiem, valodu barjeras apjukuma mirkļiem un veiktajiem uzdevumiem. Paldies! "
Kristīne: " Šis brauciens uz Norvēģiju bija fantastisks, pateicoties SUPERĪGAI un IZCILAI komandai no Latvijas! Winter camp bija iespēja iegūt jaunu pieredzi, zināšanas, kā arī lieliski un lietderīgi pavadīt laiku. Ļoti patika viesmīlīgā norvēģu uzņemšana un Norvēģijas daba šajā gadalaikā, jo Latvijā pēdējos gados tādas īstas ziemas un sniega nav bijis. Nedaudz vairāk no šī brauciena biju gaidījusi to, ka varēs komunicēt tieši ar Norvēģijas puses jauniešiem, bet, diemžēl, vecumposmu un angļu valodas zināšanu atšķirības dēļ komunikācija bija zemākā līmenī nekā bija cerēts."
Aivars: "Latvijas komanda bija perfekti nokomplektēta. Par nometni - trīs aktivitātes, kas paliks ilgi atmiņā: 1) Sniega alu veidošana; 2) Slēpošana no kalna un tikšana atpakaļ ar sniega moču palīdzību; 3) Pārvēršanās par Red Cross darbinieku, lai realizētu simulācijas. Daļa no tā, ko mācīja teorijas lekcijās, bija man jau zināma, bet nav divu vienādu pasniedzēju, tāpēc bija interesanti klausīties. Vienīgi ļoti žēl, ka komunikācija, lielākoties, bija tikai starp mums - latviešiem."
Aleksandra: "Brauciens uz Norvēģiju deva daudz zināšanu, pieredzes, jaunas prasmes pirmās palīdzības sniegšanā, kā arī jaunus draugus.Četru dienu laikā baudījām sniegu, kāds Latvijā jau sen nav bijis.Rakām sniega alas, slēpojām ar distanču slēpēm, rīkojām pikniku svaigā gaisā, piedalījāmies teorētiskās nodarbībās, kuras pielietojām vēlāk praktiski. Papildus tam mēs guvām nelielu ieskatu norvēģu valodā. Milzīgs paldies jāsaka LSKJ grupai, bez kuras šīs apmācības nebūtu tik jautras, piedzīvojumiem un jauniem iespaidiem bagātas."
Marija: "Nekad nevar līdz galam zināt, cik daudz forša, interesanta un aizraujoša ir apkārt, taču, ja tev tiek piedāvāta iespēja, tad to noteikti ir jāizmanto.Tā notika arī ar mani, kad piedāvāja doties uz Sarkanā Krusta apmācībām Norvēģijā. Es nezināju, kas mani tur sagaidīs, kā viss notiks un vēl - pirmais lidojums manā dzīvē! Tagad, atskatoties uz to visu, liekas, -- kāpēc man bija jāuztraucas?! Man apkārt bija visjautrākie, draudzīgākie un visjaukākie cilvēki. Cik emociju, smieklu ir piedzīvots! To nevar aizmirst. Liels paldies LSK un Oppland Red Cross par šādu iespēju!"
Eva: "Pēc šīm apmācībām, jeb ziemas nometnes, viennozīmīgi gribas piekrist Ričardam Baham, ka mācīties nozīmē atcerēties to, ko jūs jau zināt, darīt nozīmē parādīt, ka jūs to zināt, mācīšana ir atgādināšana citiem, ka viņi zina tieši tikpat labi kā jūs, un mēs visi esam skolnieki, darītāji un skolotāji. Šīs bija apmācības, kurās pielietojām jau iepriekš gūtas zināšanas pirmajā palīdzībā, veicām uzdevumus tā kā mācējām, atbalstījām un iedrošinājām otru, kad tas baidījās kaut ko darīt, piemēram, lidot vai slēpot. Tieši mēs, Latvijas Sarkanā Krusta jaunieši, bijām skolnieki, darītāji un skolotāji (cits citam). Apmācību laikā tika gūtas zināšanas tādās tēmās un ārkārtas situācijās, kas Latvijā īsti nav aktuālas, taču tas neliedz mums mācīties un zināt vairāk nekā praktiski nepieciešams. Vēlos izteikt sajūsmu par tik organizētām un izglītojoši aizraujošām apmācībām. Arī es vēlos pateikties LSK un Oppland Red Cross par iespēju piedalīties apmācībās, par zināšanām un to, ka tik īsā laika posmā ieguvu tik pozitīvi lādētus, sirsnīgus un paklausīgus draugus. Paldies arī viņiem par kopīgo piedzīvojumu."
 
Eva Rubene,
LSK Rēzeknes komitejas jauniešu nodaļas vadītāja
DSC_0101 DSC_0127 DSC_0128
 
 

Click to listen highlighted text!