Rēzeknes novada izglītības iestāžu skolēni saņems portatīvos datorus

Izglītība

Rēzeknes novada pašvaldības Izglītības un sporta pārvalde līdz novembrim ir saņēmusi jau 356 portatīvos datorus ar ChormeOS operētājsistēmu, kas pēc apdrošināšanas tiks nodoti visām izglītības iestādēm 7.klašu skolēniem. Pāri palikušie datori tiks piešķirti 8.klašu skolēniem. Kopējais finansējums, ko novads ir saņēmis šajā valsts atbalstā ir  149 000 EUR.

Kā minēts sadarbības memorandā “Dators ikvienam bērnam”, pēc aizvadītajos gados piedzīvotās Covid-19 vīrusa pandēmijas tika konstatēts, ka pandēmijas laikā līdz 25% skolēnu saskārušies ar problēmām vai neērtībām mācībās, atbilstoša datora vai viedierīces trūkuma dēļ. Mūsdienu tehnoloģijas ieņem vadošo lomu ekonomiskajos un sociālajos procesos, izglītībā un darba tirgū, digitālo prasmju apguvei ikvienam skolēnam un skolotājam ir nepieciešams dators, lai nodrošinātu  mācību efektivitāti un nevienlīdzības izskaušanu.

Datoru iegāde plānota kā plašs, kompleksu darbību kopums ceļā uz vispārējās izglītības sistēmas digitalizāciju, lai nodrošinātu mūsdienīgu izglītības apguves iespēju katram skolēnam. Izglītības rīcībpolitikas mērķis ir līdz 2025.gadam visās izglītības iestādēs, kurās apgūst vispārējās izglītības saturu nodrošināt katru pedagogu un katru 7.-12. klašu skolēnu ar datoru kā mācību līdzekli, sasniedzot vismaz 1:3 ierīču un skolēnu skaita proporciju 1.-3. klašu skolēniem un vismaz 1:2 ierīču un skolēnu skaita proporciju 4.-6. klašu skolēniem.

Nākošajā gadā plānots iegādāties arī uzlādes un glabāšanas skapjus, datoru ērtākai glabāšanai. Datori atradīsies skolā un tos varēs izmantot skolēni mācību procesā stundās. Nākošā piegāde plānota 2023.gada pavasarī. Šie datori būs paredzēti 8.-9. klasēm. Līdz 2025.gadam plānots aptvert visas skolas skolēnu grupas.

KONTEKSTĀ

2020. gadā spēkā stājušies valsts pamatizglītības un valsts vispārējās vidējās izglītības standarti, kas paredz, ka skolēnos jāattīsta svarīgās kompetences dzīvei 21. gadsimtā, tostarp digitālo pratību, kas paredz digitālo tehnoloģiju izmantošanu mācību procesā zināšanu ieguvei. 2021. gadā valdība apstiprināja “Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" īstenošanas noteikumus, kuri balstīti sadarbības memorandā ar mērķi: līdz 2025. gadam nodrošināt mācību procesam piemērotu datoru katram skolēnam.