Rēzeknes novada jaunieši tikās ar domes deputātiem diskusijā “Kafija ar politiķiem”

Jauniešiem

9.decembrī Maltas apvienības Ozolaines pagasta Tautas namā, neformālā gaisotnē pie kafijas, tējas un uzkodām, notika diskusija “Kafija ar politiķiem”, kurā piedalījās Rēzeknes novada jaunieši, jaunatnes darbinieki un Rēzeknes novada domes deputāti.

Šogad tā bija jau otrā jauniešu, jaunatnes darbinieku un lēmumu pieņēmēju tikšanās. Diskusijas mērķis bija veicināt Rēzeknes novada jauniešu, Rēzeknes novada domes deputātu un pašvaldības darbinieku savstarpējo sadarbību un ideju apmaiņu.

Neformālā gaisotnē tika pārrunātas aktuālākās jauniešu problēmas Rēzeknes novadā, kā arī tika spriests par to, kā veicināt Rēzeknes novada jauniešu līdzdalību pašvaldības sabiedriskajos procesos. Diskusijā piedalījās jaunieši un jaunatnes darbinieki no Audriņiem, Maltas,  Kaunatas, Dricāniem, Stružāniem, Čornajas, Ozolaines, Pušas, Mākoņkalna, Lūznavas un Viļāniem.  Rēzeknes novada domi pārstāvēja Inta Brence, Guna Zenčenko, Guntis Rasims, Aivars Buharins, Zigfrīds Lukaševičs, Georgijs Jevsikovs, Gunārs Smeilis, kā arī diskusijā piedalījās Izglītības un pārvaldes vadītājs Guntars Skudra.

Diskusijas norisi vadīja Ieva Johannson, kura politiķu, speciālistu un jauniešu tikšanos iesāka ar mazu instruktāžu par to, kā  diskusija norisināsies. Diskusijas laikā tika izrunātas vairāki jautājumi un jaunieši sadarbībā ar jaunatnes darbiniekiem un novada domes deputātiem, dalījās kopīgā pieredzē, viedokļos, savos redzējumos, priekšstatos un vēlmēs, kā rezultātā radās ļoti daudz vērtīgas idejas gan jauniešiem, gan pašiem lēmumu pieņēmējiem.

Diskusijās tika pārrunāti šādi jautājumi, kuru jaudīgākie priekšlikumi ir norādīti iekavās blakus:

* Jauniešu mobilitāte un tās alternatīvi risinājumi Rēzeknes novadā.

(Tika ierosināts laicīgi iztīrīt vai nogreiderēt ceļus, kā arī salabot ceļus un izveidot veloceliņus (Lai jaunieši un ne tikai jaunieši, varētu pārvietoties ar velosipēdiem, skrituļslidām)).

*  Inovācijas un infrastruktūra jauniešiem pagastos/pilsētā.

(Tika ierosināts sakārtot un izveidot sporta bāzes (futbola/volejbola laukumi, veloceliņi, skeitošanas laukumi, katrā apvienības pārvaldē), specifiska infrastruktūras izveide un inventāra iegāde katrā pagastā atbilstoši vides resursiem.)

* Jauniešu un lēmumu pieņēmēju sadarbību, līdzdalību veicinoši pasākumi un projekti.

(Tika ierosināts organizēt jauniešu un lēmumu pieņēmēju tikšanās biežāk. Jaunieši labprāt piedalītos sporta spēlēs, ēdienu gatavošanas meistarklasēs un pārgājienos kopā ar deputātiem. Vēl tika rosināts veikt anonīmas jauniešu aptaujas, lai jaunieši varētu iesniegt savus priekšlikumus, vēlmes un idejas, kā arī vairāk iesaistīt jauniešus jaunatnes konsultatīvajā komisijā).

* Mazaktīvu jauniešu iesaiste sabiedriskajā dzīvē, līdzdalības pasākumos, aktivitātēs.

(Tika ierosināts piedāvāt jauniešiem vairāk dažādu iespēju lietderīgi pavadīt brīvo laiku. Motivēt jauniešus piedāvājot dažādus labumus, balvas un iespējas attīstīt savas intereses. Runāt ar jauniešiem tiem saprotamā valodā. Piesaistīt sabiedrībā pazīstamus cilvēkus dalībai pasākumos. Organizēt vairāk pieredzes apmaiņas braucienus starp jauniešu centriem).

* Komunikācija un informācijas apmaiņa ar jauniešiem.

(Tika ierosināts izveidot tiešsaistes aplikāciju komunikācijai starp lēmumu pieņēmējiem un jauniešiem. (Aplikācijas nosaukums JULP – jaunieši un lēmumu pieņēmēji) Sadarboties ar Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas Inženieru fakultātes studentiem aplikācijas izveidē un uzturēšanā. Organizēt pasākumus piesaistot neformālās izglītības speciālistus jauniešu centros un skolās. Aicināt jauniešus un lēmumu pieņēmējus aktīvāk iesaistīties Ēnu dienā).

Diskusijas galvenā atziņa visos jautājumos – šāda veida tikšanās ir nepieciešamas, tās ir jārīko un biežāk, jo nepiespiestā un mierīgā gaisotnē pie kafijas tases sarunas raisās daudz savādāk, viennozīmīgi, patīkamāk visu pušu pārstāvjiem.

Paldies visiem jauniešiem, jaunatnes darbiniekiem un lēmumu pieņēmējiem, kas piedalījās pasākumā.

Foto: Jūlija Jurāne, Elza Indričāne

Aivars Mežatučs,

Rēzeknes novada pašvaldības Jaunatnes lietu speciālists