Rēzeknes novada Maltā pieminēs 1941. gada deportāciju 80. gadadienu

Publicēts: 07.06.2021

Atjaunots: 08.06.2021

Kultūra

Šī gada 14.  jūnijā aprit 80 gadu kopš Padomju Savienība pēc Latvijas okupācijas organizēja pirmās masu deportācijas – 1941. gadā tika izsūtīti vairāk nekā 15 tūkstoši Latvijas pilsoņu. 

Pieminot deportāciju upurus, 14. jūnijā no plkst. 11.00 pasākumā ar nosaukumu “Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14. jūnija deportācijām” vienlaikus visā Latvijā tiks lasīti 1941. gadā izsūtīto Latvijas iedzīvotāju vārdi. Piemiņas pasākumi notiks arī tautiešu mītņu zemēs ārpus Latvijas. Plkst. 10.50 plānota Valsts prezidenta Egila Levita uzruna. 

Plkst.11.00 vārdu lasīšana notiks Maltas pagasta bibliotēkā. Šeit kopumā tiks lasīti 350 deportēto cilvēku vārdi.  Ziedu un svecīšu nolikšana pie piemiņas akmens Maltā Stacijas ielas skvērā visas dienas garumā.

Lasījumi tiks straumēti reāllaikā platformās LSM.lv un LNB.lv, kur būs pieejama “Karšu izdevniecības Jāņa sēta” izstrādāta digitāla Latvijas karte ar apkopotām saitēm uz tiešraidēm no pasākumiem pašvaldībās. Šajā kartē vēlāk tiks ievietoti arī piemiņas pasākumu videomateriāli, kā arī dati par deportētajiem, lai veidotu un attīstītu publiski pieejamu tiešsaistes platformu, kas vizualizē deportācijas Latvijā, palīdzot aptvert apmēru un sekas, parādot statistiku un vienlaikus ļaujot izsekot individuāliem izvesto cilvēku stāstiem. 

Plkst.18.00 Rozentovas  Svētā Krusta Pagodināšanas Romas katoļu baznīcā Svētā Mise par izsūtījumā Sibīrijā bojā gājušajiem, mirušajiem, politiski represētajiem Rēzeknes novada un Maltas pagasta iedzīvotājiem. 

Pasākuma idejas autore Sandra Kalniete norāda: “Nav nekā personīgāka un individuālāka par cilvēka vārdu un uzvārdu, jo tas pavada ikvienu no dzimšanas līdz nāves brīdim un turpina pastāvēt līdz laiku aizlaikiem vēstures annālēs. Ikviens izsūtītais ir pelnījis, lai viņš nebūtu tikai sīka vienība kādā lielākā, apkopojošā skaitlī. Vārdu lasīšanas ceremonijai vienlaikus notiekot visos Latvijas novados un pagastos un piemiņas brīžus saslēdzot vienotā Latvijas tīmeklī, tiek dota iespēja piemiņas pasākumā piedalīties kā Latvijā, tā visā pasaulē mītošajiem tautiešiem.”

14. jūnija norises atspoguļos Latvijas sabiedriskie un reģionālie mediji. 

Pasākumu Rēzeknes novadā rīko Rēzeknes novada pašvaldība un Maltas pagasta vēstures muzejs, sadarbībā ar Maltas pagasta bibliotēku un  kultūras namu. 

Piemiņas pasākumu “Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14. jūnija deportācijām” rīko Valsts prezidenta kanceleja un Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar ekspertiem no Latvijas Nacionālā arhīva, “Karšu izdevniecības Jāņa sēta” un sabiedriskajiem medijiem. 

 

Rēzeknes novada kultūras nodaļas vadītāja Ināra Pleikšne

 

Click to listen highlighted text!