Rēzeknes novadā netiks slēgti feldšeru – vecmāšu punkti

Pašvaldība
Rēzeknes novads

Rēzeknes novada pašvaldībai ir noslēgti līgumi ar Nacionālo veselības dienestu par finansējuma saņemšanu, lai tiktu nodrošināta 11 feldšeru – vecmāšu punktu (FVD) darbība. Iedzīvotājiem aicinām vērst uzmanību, ka reorganizācijas rezultātā tiks likvidētas struktūrvienības, taču iedzīvotāji arī turpmāk varēs saņemt primāro veselības aprūpi, kā tas bija iepriekš.

2022. gadā tika uzsākta Rēzeknes novada pašvaldības iestāžu – apvienību pārvalžu reorganizācija, lai sakārtotu iestāžu struktūru atbilstoši jaunajā Pašvaldību likumā noteiktajam regulējumam. Iekšējās reorganizācijas rezultātā daļa no struktūrvienībām tika likvidētas, tās ir pagastu pārvaldes un komunālās saimniecības un to vietā tika izveidotas jaunas nodaļas. Feldšeru – vecmāšu punktu likvidēšana arī ir saistīta ar jauno Pašvaldību likuma regulējumu.

Attiecībā uz feldšeru – vecmāšu punktiem tika vērtēts vai  tas atbilst diviem kritērijiem – vai feldšeru – vecmāšu punkts ir reģistrēts ārstniecības iestāžu reģistrā un ir aktuāls līgums par primārās veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu ar Nacionālo veselības dienestu. Izvērtēšanas rezultātā tika secināts, ka ir feldšeru – vecmāšu punkti, kuriem neizpildās iepriekš minētie kritēriji.

Tādējādi tiks likvidētas Kaunatas apvienības pārvaldes struktūrvienība “Lipušku feldšeru – vecmāšu punkts”. Maltas apvienības pārvaldes struktūrvienība “Ozolaines feldšeru – vecmāšu punkts, struktūrvienība “Kruķu feldšeru – vecmāšu punkts. Nautrēnu apvienības pārvalde struktūrvienība “Audriņu ambulance”, struktūrvienība “Bērzgales pagasta feldšeru-vecmāšu punkts, struktūrvienība “Ilzeskalna feldšeru –vecmāšu punkts”, struktūrvienība “Verēmu feldšeru – akušieru punkts”. Viļānu apvienības pārvalde struktūrvienība “Atspukas feldšeru – vecmāšu punkts”.

Pašvaldību likums nosaka, ka pašvaldībai ir pienākums gādāt par iedzīvotāju veselību, organizējot veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību. Visas struktūrvienības, kas tiks likvidētas atradās pašvaldības telpās. Pašvaldība arī turpmāk apsaimniekos šīs telpas un organizēs veselības pakalpojumu pieejamību. Atgādinām, ka apvienību pārvaldes amatu sarakstos ir amata vienība  ārsta palīgs – feldšeris, kas nodrošinās pakalpojuma pieejamību iedzīvotājiem, neskatoties uz to, ka šim feldšerpunktam nebūs šī struktūrvienības statusa.

Audriņu pagastā turpinās strādāt ģimenes ārsta prakse, kur iedzīvotāji var saņemt primāro veselības aprūpes pakalpojumu. 2022. gadā Audriņu un Lūznavas pagastā tika realizēti divi projekti, lai labiekārtotu ģimenes ārstu prakses vietas. Telpās tika veikti remontdarbi, lai varētu nodrošināt kvalitatīvu pakalpojumu sniegšanu un vides pieejamību, kas atbilst normatīvo aktu prasībām. Remontdarbi turpinās Maltās pagasta vecajā pagastmājā. Pēc remontdarbu pabeigšanas telpās tiks nodrošinātas ģimenes ārstu prakses vietas.

Mākoņkalna pagasta, Lipušku ciemā tiek veikti projektēšanas darbi vides pieejamības nodrošināšanai un iekštelpu pārbūvei veselības pakalpojumu sniegšanai. Rezultātā telpas varēs sertificēt atbilstoši normatīvo aktu prasībām.

FVD Rēzeknes novada teritorijā:

• Feimaņu feldšeru-vecmāšu punkts;
  • Štikānu feldšeru-vecmāšu punkts;
  • Silmalas feldšeru-vecmāšu punkts;
  • Lendžu pagasta feldšeru-akušieru punkts;
  • Griškānu feldšeru-akušieru punkts;
  • Stoļerovas pagasta feldšeru-vecmāšu punkts;
  • Kantinieku feldšeru-vecmāšu punkts;
  • Nagļu pagasta feldšeru-vecmāšu punkts;
  • Rikavas feldšeru-vecmāšu punkts;
  • Dekšāru feldšeru - vecmāšu punkts;
  • Sokolku pagasta feldšeru-vecmāšu punkts.

Sarakstu var apskatīt arī: Nacionālās veselības dienesta mājaslapā: https://www.vmnvd.gov.lv/lv/feldserpunkti

Pēc Nacionālā veselības dienesta informācijas tiek norādīts, ka  feldšeris ir ārstniecības persona, kas nodrošina primārās veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu. Feldšeris veic pacientu aprūpi, piedalās ārstniecībā, nodarbojas ar pacientu izglītošanu veselības jautājumos, kā arī izmeklē pacientus, diagnosticē slimību un atbilstoši savai kvalifikācijai veic ārstēšanu. Feldšerim ir jānoslēdz līgums ar Nacionālo veselības dienestu, lai oficiāli varētu sniegt klientiem pakalpojumu.

Rēzeknes novada pašvaldība atbalsta un nodrošina ar telpām arī ģimenes ārstu prakses vietas. Tas viss tiek darīts ar mērķi, lai iedzīvotājiem  tuvāk dzīvesvietai būtu pieejama primārās veselības aprūpes pakalpojums. Rēzeknes novada teritorijā ģimenes ārsta pakalpojumus var saņemt pie 20 praktizējošiem ģimenes ārstiem. Sarakstu var apskatīt Nacionālā veselības dienesta mājaslapā: https://www.vmnvd.gov.lv/lv/gimenes-arsti-atbilstosi-teritorijam .

Sagatavoja: Jūlija Jurāne, Rēzeknes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste