Rēzeknes novadā noslēdzies amatniecībai veltīts projekts

04.01.2024

Projekti

Rēzeknes novadā 2023. gada nogalē 8. decembrī tika atvērts jauns tūrisma objekts – Lūznavas smēdes ekspozīcija, kura reizē ir arī pilnībā aprīkota smēde. Tur savu roku kalšanā turpmāk varēs izmēģināt gan Rēzeknes novada, gan pilsētas iedzīvotāji, kā arī viesi un tūristi. Smēdes darba laiks būs tāds pats kā Lūznavas muižai, taču tās apskate un meistarklases varēs tikt organizētas, iepriekš piesakoties Rēzeknes novada tūrisma informācijas centrā.

Lūznavas smēdes ekspozīcijas atklāšanā tika noslēgts nodomu protokols starp Rēzeknes novada pašvaldību un Mākslu izglītības kompetences centrs (MIC) Latgales Mūzikas un mākslas vidusskolu, lai veidotu ciešāku sadarbību ar metāla izstrādājumu un dizaina nodaļas studentiem un pasniedzējiem. Smēdes kultūrvēsturiskais mantojums tiks saglabāts, popularizēts un nodots nākamajām paaudzēm. Mūsdienu jauniešiem būs plašākas iespējas atpūsties no digitālās vides, darot kaut ko patiesi praktisku.

Projektā bija arī citas ne mazāk interesantas aktivitātes. 2023. gada maijā Rēzeknes novada amatniekiem bija iespēja iepazīt dažādu tautu keramikas, aušanas un pīšanas tradīcijas, kā arī sajust mūsdienīgās tendences amatniecībā un mākslā, piedaloties Londonas amatniecības nedēļā Lielbritānijā, kā arī projekta noslēgumā apmeklējot amatniecības izstādi Milānā un Ziemassvētku tirdziņu Bergamo, Itālijā. Amatnieki, atgriežoties atpakaļ Latvijā, secināja, ka Latgales amatnieku prasmes nebūt neatpaliek no pārējās pasaules, taču svaigas idejas vienmēr palīdz jaunu produktu radīšanā, kā arī iepazītie cilvēki ļauj paplašināt redzesloku, palīdz ieraudzīt jaunas iespējas un apzināties, ka ne vienmēr ir jābaidās no nezināmā.

Vasaras vidū, 2023. gada jūlijā, Krāslavā norisinājās Latgales Amatnieku radošās darbības nedēļa. Dalībnieki pilnveidoja jaunu produktu radīšanas un savas amatniecības darbības attīstības prasmes. Pasākuma laikā Latgales reģiona amatnieki – keramiķi, rokdarbu veicēji un citu mākslu pratēji piedalījās dažādās darbnīcās, vēroja citus meistarus darbībā, apmainījās ar pieredzi un guva jaunas zināšanas. Noslēgumā visi tikās amatniecības darbu un kulinārā mantojuma tirdziņā Krāslavas Amatniecības centra iekšpagalmā.

Šie pieredzes apmaiņas braucieni un smēdes ierīkošana bija iespējami, pateicoties pārrobežu sadarbības programmas projektam LLIII-064 “Latgales tradicionālās amatniecības stiprināšana”, kuru Rēzeknes novads īstenoja kopā ar projekta vadošo partneri – Latgales plānošanas reģionu, kā arī pārējiem partneriem – Augšdaugavas novada, Balvu novada, Krāslavas novada pašvaldībām.

Informāciju sagatavoja Rēzeknes novada pašvaldības projektu vadītāja Inga Zeltiņa-Ušpele.
Foto Eduards Medvedevs

"Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Rēzeknes novada pašvaldība un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli. "