Rēzeknes novada pārstāvji iepazīstas ar integrācijas un sociālā darba jautājumiem Nīderlandē

30.04.2019

CRISCO

24.- 26. aprīlī Rēzeknes novada pašvaldības pārstāvji – izpilddirektors Jānis Troška, Sociālā dienesta vadītāja Silvija Strankale, Ārējo sakaru koordinatore, projekta koordinatore Inta Rimšāne, Sabiedrisko attiecību speciāliste Diāna Selecka projekta CRISCO “Reģionu krustcelēs-iedzīvotāju līdzdalības vietējās kopienas dzīvē veicināšana, lai palielinātu kohēzijas politikas efektivitāti”( “Crossroad of the Regions-fostering involvement of all citizens in local life to improve social cohesion”) ietvaros apmeklēja Delftas pašvaldību Nīderlandē.
Apmeklējot Delftas pilsētas domi, viesiem tika pastāstīts par iebraucēju integrāciju. Tikai 30 % Delftas iedzīvotāju ir nīderlandieši, pārējie ir migranti, šeit dzīvojošo tautību skaits ir 150. Lai iekļautu migrantus sabiedrībā, tiek veikti dažādi pasākumi, lielu daļu no kuriem veic brīvprātīgie palīgi, pastāstīja Delftas pilsētas domes integrācijas projektu koordinators Stefans Vanderstappens (Stefaan Vanderstappen).
Vienā no pilsētas mikrorajonu bibliotēkām tiek realizēts projekts, lai uzlabotu iedzīvotāju lasītprasmi, veicinot lasītprieku, pastāstīja bibliotēkas speciāliste Inesa Van Hoffa (Inessa Van Hoff): ”Mēs aicinām visus uz dažādiem pasākumiem, lai mūsu iedzīvotāji kļūtu izglītotāki, un, paaugstinot savu izglītības līmeni, būtu spējīgāki iekļauties sabiedrībā. Valodas prasmes ir ļoti svarīgs faktors, lai iesaistītos visos sabiedrībā notiekošajos procesos.”
Sociālās uzņēmējdarbības projektā – kafejnīcā, kas ierīkota vienā no pilsētas mikrorajoniem, jebkurš iedzīvotājs var norunāt tikšanos, ja viņam nepieciešams pārrunāt kādu jautājumu, stāsta kafejnīcas īpašnieks Harmens van der Lāns (Harmen van der Laan):”Es biju ievērojis, ka šajā mikrorajonā trūkst vietas, kur varētu komunicēt. Iesniedzu projektu pašvaldībā, tas tika atbalstīts, un tagad pie mums nāk cilvēki no dažādiem sociālajiem slāņiem, kuriem vajadzīga vieta, kur satikties – vietējie iedzīvotāji, pašvaldības darbinieki, studenti. Uzskatu, ka tā ir lieliska iespēja. Cenas ēdienam ir ļoti pieņemamas, tā ka jebkurš var atļauties nopirkt, piemēram, kafiju, bet mēs neiebilstam, ja kāds atnāk ar savu ēdienu. Galvenais ir cilvēku komunikācija un sabiedrības saliedēšanās.” Harmens priecājas, ka viņa ideja ir novērtēta un viņš šeit ir populārs.
Projekta CRISCO koordinatore Nīderlandē Helēna van der Lindena (Heleen van der Linden) pastāstīja par vēl vienu pašvaldības atbalstītu projektu. Vienā no daudzdzīvokļu namu pagalmiem uz pašvaldības zemes18 vietējie iedzīvotāji ir ierīkojuši dārzu. Projekts ļauj sakārtot vidi un palīdz cilvēkiem komunicēt savā starpā, stāsta Helēna van der Lindena: ”Dārzā strādā 18 ģimenes, taču mūsu nosacījums, ka mēs komunicējam tikai ar diviem pārstāvjiem. Šie pārstāvji nodrošina, lai dārzā viss ir kārtīgi, un viņi arī ievāc naudu, jo pašvaldības uzskats, ka audzējot ražu, tiek gūts ienākums, un tāpēc šiem labuma guvējiem ir jāmaksā.”
Tāpat mikrorajonā tiek realizēts kāds cits ar augkopību saistīts projekts, kad cilvēku grupa lūdza pašvaldībai atļauju ierīkot dārzu vienā no namu pagalmiem. Projekta uzsākšana prasīja gandrīz divus gadus, taču ar rezultātu Helēna van der Lindena ir ļoti apmierināta: ”Sanāca kopā 20 cilvēku grupa, kas gribēja būt noderīgi sabiedrībai, un tagad viņi vietējiem skolēniem rāda, kā aug augi, jo ne visi zina, kā izaug, piemēram, burkāni, piknika laukumā reizēm notiek ķīmijas stundas. Kad raža ir novākta, šie cilvēki organizē piknikus, uz kuriem aicina blakus esošo māju iedzīvotājus. Sabiedrībai no tā ir vairāki ieguvumi – skolām papildus vieta dažādu nodarbību organizēšanai, vietējiem iedzīvotājiem iespēja komunicēt, ka arī svaigi dārzeņi, ko viņi piedāvā mazturīgajiem iedzīvotājiem.”
Pašvaldība daudz darba iegulda, lai mikrorajoni kļūtu sabiedrībai drošāki. Helēna van der Lindena stāsta, ka viņa bija ievērojusi, ka rajonos, kur uz ielām spēlējas meitenes, ir ļoti droši, tāpēc vairākos rajonos tika uzstādīti rotaļu laukumi un kopā ar policiju tika paveikts, ka vecāki vairs neuztraucas, un rotaļu laukumos spēlējas dažādu tautību meitenes un zēni: ”Kad viņi ir bērni, neviens nejautā, kādu ticību pārstāvi, cik bagāti ir vecāki. Viņi vienkārši spēlējas kopā, un, kad izaugs lieli, bez problēmām komunicēs savā starpā. Arī tā ir integrācija.”
Rēzeknes novada pašvaldības izpilddirektors Jānis Troška sacīja, ka brauciens bija vērtīgs: ”Vienmēr lietderīgi paskatīties, kā strādā pašvaldības citviet. Ļoti interesanta likās pašvaldības darba organizācija – lai nokļūtu pie Delftas pilsētas domes darbinieka, ir jāpierakstās, un tad noteiktā laikā var doties uz pieņemšanu. Tas noteikti atvieglo pašvaldības speciālistu darbu, ļaujot plānot savu laiku, jo brīva pieeja jebkuram darbiniekam traucē darbu. Uzrunāja brīvprātīgo darbs, kas tiek veikts gandrīz visās jomās, un sabiedrība ļoti atbildīgi izturas pret to. Veltot savu laiku sabiedrībai, brīvprātīgie saņem atzinības vārdus, kas tos ļoti motivē. Diemžēl mūsu sabiedrība tam vel nav gatava, jāveic darbs lai to izglītotu.
Interesanti, ka šeit sociālās problēmas risina nevalstiskās organizācijas (NVO). Valsts atvēl naudu, un tālāk strādā NVO. Tas ir ļoti interesants risinājums.
Neparasts likās transporta problēmu risinājums. Tā kā Nīderlandē ir augsts iedzīvotāju blīvums, daudz tiek izmantoti velosipēdi. Mūsu delegāciju aizveda uz pašvaldības garāžu, katram izsniedza velosipēdu, un mēs tālāk devāmies ar velosipēdiem.”
Sociālā dienesta vadītāja Silvija Strankale sacīja, ka ievērības cienīga šķita sociālā darba organizācija: ”Katram cilvēkam, kurš vēlas saņemt sociālo palīdzību, arī pašam ir jāpieliek pūles, lai notiktu pozitīva virzība. Iespējams, mēs pārāk daudz palīdzam saviem klientiem, liedzot viņiem iespēju izrādīt iniciatīvu un pašam rūpēties par sevi.
Sociālā uzņēmējdarbība ir lielisks veids, kā atbalstīt dažādus sabiedrības slāņus, domāju, ka Latvijā vajadzētu vairāk domāt par to, kā palīdzēt cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.”
Projekta CRISCO koordinatore Inta Rimšāne uzskata, ka šāda veida projekta braucieni ļauj novērtēt esošās lietas Rēzeknes novadā un paskatīties uz jaunām, interesantām lietām apkārt: ”Sociālā uzņēmējdarbība, cilvēku ar īpašām vajadzībām, dažādiem pasaules uzskatiem integrācija sabiedrībā ir ļoti svarīga. Nīderlande ir lielisks paraugs.
Ļoti uzrunāja sociālais projekts, kura ietvaros 20 vīrieši izveidojuši dārzu, un tur audzē dažādus augus. Viņi gatavoja projektu divus gadus, un tagad bērni no blakus esošajām skolām var apmeklēt dārzu, paskatīties, kāds ir auga ceļš no dārza līdz šķīvim. Tāpat šie cilvēki izaudzēto ražu piedāvā mazturīgajiem apkārt esošo māju iedzīvotājiem, pārtikas pakām. Jautāti par savu motivāciju, šie vīrieši saka, ka viņiem ir svarīgi sniegt savu artavu sabiedrības labā.”
Diānas Seleckas teksts un foto
crisco logo
 
DSC00517DSC00512DSC00508DSC00499DSC00498DSC00496DSC00489DSC00483DSC00480DSC00465DSC00453

Click to listen highlighted text!