Rēzeknes novada uzņēmēji aicināja ciemos

Publicēts: 23.09.2021

Atjaunots: 29.09.2021

Uzņēmējdarbības jaunumi

18. septembrī Rēzeknes novadā norisinājās pasākums, kura laikā klātienē varēja iepazīties ar novada uzņēmējiem. Ikvienam interesentam bija iespēja gūt vērtīgu pieredzi un motivāciju, dzirdēt uzņēmēju stāstus, izmēģināt roku amata prasmēs, kā arī nogaršot dažādus vietējos labumus.  Ciemiņus gaidīja arī dažādi pārsteigumi - nelielas dāvanas, atlaides produkcijas un pakalpojumu iegādē. Vairāki uzņēmēji bija apvienojušies un ciemiņus uzņēma kopā. Dienas laikā pie 25 uzņēmējiem kopskaitā viesojās vairāk nekā 400 ļaužu no dažādiem Latvijas novadiem.

Uzņēmēju atsauksmes par pasākumu pārsvarā bija pozitīvas, tika minēti arī dažādi ieteikumi, lai pasākumu darītu pēc iespējas apmeklētāku un pieejamāku pēc iespējas lielākam iedzīvotāju lokam, taču secinājums bija viens - šādas ciemiņu dienas Rēzeknes novada uzņēmumos jārīko arī turpmāk, - atzina Rēzeknes novada pašvaldības Attīstības plānošanas nodaļas Uzņēmējdarbības attīstības speciāliste Sanita Vjakse.

Dažas uzņēmēju atsauksmes:

"Pasākums pagāja lieliski! Vēl šodien esmu pozitīvu emociju varā! Viss bija smaržu, garšu, aktīvas darbības un priecīgas saskarsmes virpulis - viesu sagaidīšana, iepazīšanās, uzņēmuma tapšanas stāsts, kūku, pašceptas maizes, pašgatavota siera un  medus degustācijas, Bērzgales muzeja vadītājas Skaidrītes Apeinānes stāsts par vietas vēsturiskajiem notikumiem un cilvēkiem, meistarklases kūku gatavošanā, jēra gaļas un dārzeņu sautējuma gatavošana uz ugunskura, pirtiņas baudīšana pasākuma noslēgumā, muzicēšana kopā ar grupu "Re - nojausma". Uzņēmumu apmeklēja 33 viesi (Lūznava, Kaunata, Ventspils, Oslo (Norvēģija), Varakļāni, Bērzgale, Rēzekne, Lendži). Apmeklētāji mājup devās apmierināti un pateicīgi par šo iespēju, par dzīvesstāstiem, emociju un prieka apmaiņu! Nākotnē tāds pasākums būtu ļoti vērtīgs ieguldījums uzņēmumu reklāmai un popularizēšanai. Paldies par Jūsu darbu un šo iespēju mazajiem uzņēmējiem!" (Zigrīda Vasiļkova IK LAUKU GARŠA).

"Gribētāji sāka pieteikties tikai ceturtdien un piektdien, kas manā gadījumā ir nedaudz par vēlu, lai sagatavotu pietiekoši degustācijai saldumus, bet lielākā daļa bija priecīgi braukt, darboties radošajā darbnīcā. Bija, protams, gribētāji arī sestdien vienkārši atbraukt un nopirkt saldumus, bet produkcija sanāca sagatavot tikai tiem, kas bija iepriekš pieteikušies.  

Apmeklētājiem patika, ideja ir laba, bet noteikti ir jābūt reklāmai daudz ātrāk, jo to minēja ļoti daudzi. Un, vēlams, citu gadu rīkot agrāk, lai laiks ir labāks, jo pirmā grupa man bija 10.00, kad bija vēl tiešām auksti ārā darboties. Daudz bija gribētāju atbraukt mazās grupiņās - 2-3 cilvēki, ko parasti ikdienā neuzņemu, tikai sākot no pieciem cilvēkiem. Šoreiz varēja izmantot izdevību." (Velga Sarmule, SIA "Cukurella" (mājas saldumi))

"Pasākuma ideja bija lieliska. Noteikti vajadzētu reklāmu likt daudz ātrāk un pieteikšanos arī - jo, ja gribam, lai mājražotājs (it sevišķi pārtikas ražotājs) - piedāvātu arī tirdzniecību ir jāiegādājas izejvielas un tās jāpārstrādā, IK "LoBumeņš gadījumā", tās ir vismaz 5 dienas pirms tirdzniecības.
Noteikti šādus pasākumus vajadzētu organizēt vēl, sadalot pa darbības jomās, pa pagastiem. Noteikti gribētos arī mums pašiem redzēt un jūsmot par citu vietējo ražotāju darbiem un atbalstīt un popularizēt viņus.
 Vēl viens priekšlikums - pasākumu vajadzētu apmeklēt arī domes deputātiem, pagastu pārvalžu vadītājiem un darbiniekiem, pašvaldības administrācijas darbiniekiem - lai redz kas notiek novadā, ko cilvēki dara, kā NOVADS var atbalstīt (redzētu problēmas un uzklausītu priekšlikumus). Būtu lielāka un jēgpilnāka izpratne par notiekošo, līdz ar to jaunu projektu un ideju izstrāde novada mērogā.
No mūsu pagasta nebija neviena - ne uzņēmēja, ne pārvaldes pārstāvja, un nekad nav bijuši un redzējuši. Tas nozīmē, ka reāli nezin, kas notiek pat savā pagastā." (Jānis Silabriedis, IK "LoBumeņš, (gaļas kūpinājumi)). 

"Paldies par pasākumu. Esmu ļoti priecīga, ka piedalījos, paldies novadam, kas organizē šādus pasākumus un atbalsta savus uzņēmējus.

Kopumā man bija četras apmeklētāju grupas, kopskaitā 10 cilvēki. Cilvēkiem patika, bija interese par produktu, jāteic, ka paveicās ar laika apstākļiem, jo bija saulīte, lai gan pūta stiprs vējš. 

Domāju, ka interese būtu lielāka, bet, zinu, ka vairāki cilvēki, kas bija plānojuši, neieradās, jo atradās pašizolācijā.

Es, labprāt piedalītos šādā pasākumā arī turpmāk." (Lienīte Litavniece, SIA "Safira L", (augļu un dārzeņu pulveri, bezglutēna un vegāniskie saldumi)).

"Sirsnīgs paldies par jauku pasākuma ideju! Dienas gaitā ieradās 22 grupas, pavisam 78 cilvēki, interesējās par augiem, pirka. Dāvaniņās pasniedzām augļu koku, krūmcidoniju, zemeņu, mēnešzemeņu (pēc klienta izvēles) stādus. Vai vajag šādus pasākumus turpmāk? - Noteikti vajag!" (Zaiga Graudiņa, stādaudzētava "Sakstagals").

"Kopumā bija 12 apmeklētāji. Daļa cilvēku neizprata, ka pašiem ir jāpiesaka vizīte un pašiem jānoorganizē ierašanās. Bija zvani no tālākiem pagastiem ar jautājumu, kur ir jāpiesakās braucienam, jo domāja ka būs organizēts brauciens pa visiem norādītajiem uzņēmumiem.

Paši bijām mazliet uztraukušies jo arī nesapratām, cik apmeklētāji pieteiksies un ieradīsies. Bet, kopumā, mums patika. Domājam ka pasākuma formāts ir labs, varbūt vairāk jāpiestrādā pie pasākuma publicitātes." (Irēna Baufale, z/s "Apkalnmājas", (zirglietas un ādas aksesuāri))

"Mums ļoti patika, ka bija iespēja beidzot mūs apciemot tiem cilvēkiem, kuri brauc individuāli, jo parasti uzņemam tikai grupas no 10 cilvēkiem un vairāk. Bija jauki, ka arī vietējiem beidzot bija iespēja uzzināt par mums vairāk, jo līdz šim bija ciemiņi no citiem novadiem. No apmeklētājiem bija jaukas atsauksmes, stāstīja par citām saimniecībām, kopīgi nolēmām, ka ir ļoti jauks pasākums. Nobeigumā pateicām par atlaidi, aplaudējām novadam un visi bija laimīgi un priecīgi! Apmeklētāji teica, ka nākamgad obligāti apmeklēs arī citas saimniecības, kuras nepaspēja šogad, tātad visi cer, ka pasākums notiks arī citu gadu. Daudzi teica, ka gribētos 2 dienas, jo nevarēja apmeklēt citas jaukas saimniecības. Mums arī liekas, ka 2 dienas būtu labāk, jo daudzi zvanīja, interesējas, gribēja atbraukt, bet nevarēja saplānot laikus."(Z/S "Liepkalns" saimnieki, (bioloģiskie graudaugi)).

"Biškopībā septembris ir ieziemošanas laiks, arī dārzu laiks - nav parocīgi. Esmu ievērojis, ka klienti uz šāda tipa pasākumiem (arī Rāznas Nacionālā parka dienās) ir pārsvarā “zemo izmaksu” klienti un lielu gandarījumu nedod. Drīzāk, paši apmeklētāji ir tie lielie ieguvēji.  

Otrs variants ir veidot šādu pasākumu tikai tematiski ziemā, piemēram Ziemassvētkos vai laikos, kad iekrīt bērniem brīvlaiks skolā. Zinu, ka šajās nedēļās ir pilnas lidostas ar ģimenēm ar bērniem. Varbūt kādam "iekrīt" īpašie sezonas pasākumi Latgalē."(Māris Igavens, Medus foļvarka "Upeslāči")

"Trasi apmeklēja 5 personas. Diemžēl apmeklētāji uz manu objektu bija braukuši atlaides pēc vai vienkārši nejauši (garām braucot), bet ne akcijas ietvaros.

Uzskatu, ka ir jārīko šāda veida pasākums arī turpmāk, bet īsti nesaprotu, kas būtu jādara savādāk: jo it kā atlaide bija liela (manā uzņēmumā), video rullītis un informācija par pasākumu arī bija laba, bet, diemžēl, mana uzņēmuma apmeklētība un interese par to bija daudz mazāka, salīdzinot ar parastām dienām. Varbūt pārāk daudz uzņēmumu vienā dienā, varbūt pasākumu rīkot pa pagastiem vai apvienībām, lai cilvēki tās dienas ietvaros neiespringst uz kurieni vairāk gribētu doties, lai būtu vieglāk visu izbraukāt un iepazīt." (Santa Viša - Gaisiņa, IK "Rāznas priedes", virvju trase kokos). 

"Bija aptuveni 23 cilvēki. Patika gan mums, gan viesiem. Ļoti paveicās ar laiku, bet jāparedz arī variants lietus gadījumam. 
Noteikti nākamgad vajadzētu rīkot. Ieteiktu autoorientēšanās principu, kur kā balvu var saņemt, piemēram, Rēzeknes novada labumu groziņu vai kādu piemiņas lietu. (Sarmīte Stepiņa, brīvdienu māja "Strautiņi", lāzertaga vai biatlona spēles)

"Kopā bija 3 apmeklētāju grupas, izdalīti 7 kuponi ar atlaidēm.  Apmeklētājiem vislabāk patika ''ieskats nākotnē'' - apskatīties jaunās pirts telpas, uzzināt par iespējām un nākotnes projektiem. Bija interesanti aprunāties, kā ar pašvaldības pārstāvjiem, tā arī ar viesiem, kuri jau ir bijuši ciemos vai plāno atbraukt tuvākajā nākotnē. Prieks dzirdēt labas atsauksmes par viesu namu un teritoriju. 

Mūsuprāt, šis ir lielisks veids, kā ''apceļot'' Rēzeknes novadu citādāk. Varbūt nākotnē sadarboties ar vietējiem kultūras darbiniekiem, lai pagastā paralēli ir arī kāds pasākums/notikums, kas aicinātu viesus uzturēties  (tirdziņš, koncerts utt.).  Varbūt pat izmantot novada dienu formātu, rīkojot uzņēmēju dienas katrā apvienībā citos datumos, lai viesiem ir iespēja doties vizītēs pie vairākiem uzņēmējiem. (Maija Hartmane, viesu nams "Svilpaunieki", administratore)

Gan rīkotājiem, Rēzeknes novada pašvaldībai, gan uzņēmējiem kopīgi ir jāizvērtē pieredze, jānovērš nepilnības un kļūdas, lai nākotnē šādas uzņēmēju dienas kļūtu par tradicionālu un iecienītu novada pasākumu.

Apkopoja: Anna Rancāne

Foto no uzņēmēju arhīviem

Click to listen highlighted text!