Rēzeknes novadā uzsāk projektu iedzīvotāju konsultatīvo padomju stiprināšanai

Pašvaldība

Rēzeknes novada pašvaldība sadarbībā ar British Council pārstāvniecību Latvijā un domnīcu “Providus” ir uzsākusi projektu “Iedzīvotāju konsultatīvo padomju stiprināšana Rēzeknes novadā”, lai veicinātu vietējās sabiedrības un pašvaldības saiknes stiprināšanu.

Projekta mērķis ir veicināt dialogu un informācijas apriti starp iedzīvotājiem, pagastu pārvaldēm un pašvaldību. Iesaistīt lēmumu pieņemšanas procesā plašāku vietējo iedzīvotāju skaitu, īpašu uzmanību pievēršot mazaktīvo cilvēku iesaistei. Projekta ietvaros ar British Council pārstāvniecības Latvijā atbalstu no 2022. gada oktobra līdz 2023. gada martam Rēzeknes novadā notiks izglītojoši semināri, darbnīcas un pieredzes apmaiņas pasākumi iedzīvotāju konsultatīvo padomju un pašvaldības pārstāvjiem.

Projekta atklāšanā, kas notika Maltas vidusskolā,  piedalījās iedzīvotāju konsultatīvo padomju pārstāvji, pagastu pārvalžu vadītāji, Rēzeknes novada domes deputāti un pašvaldības administrācijas pārstāvji, kā arī Lielbritānijas vēstnieks Latvijā Pols Bramels (Paul Brummell).  Pasākuma laikā dalībnieki iepazinās ar domnīcas “Providus” veiktās izpētes rezultātiem un secinājumiem par iedzīvotāju konsultatīvo padomju darbu Rēzeknes novadā, apsprieda iedzīvotāju konsultatīvo padomju potenciālu, kā arī uzzināja vairāk par projekta ietvaros plānotajām aktivitātēm.

Rēzeknes novada domes priekšsēdētāja vietniece Ērika Teirumnieka savā uzrunā uzsvēra iedzīvotāju konsultatīvo padomju nozīmi pašvaldības lēmumu pieņemšanas procesā. “Iedzīvotājs ir mūsu vērtība. Pašvaldības galvenais uzdevums ir uzturēt kartību konkrētā teritorijā, lai iedzīvotāji, kas tur dzīvo justos droši, justos pārliecinoši un justos piederīgi savai vietai. Protams, ka vislabāk kas jādara zina tie cilvēki, kas dzīvo savā vietā un, manuprāt, tas ir labākais apliecinājums tam, kāda nozīme ir  iedzīvotāju konsultatīvajām padomēm,” savā uzrunā norādīja Ērika Teirumnieka.

British Council pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Matesoviča skaidroja, ka organizācijai ir būtiski atbalstīt projektu, jo tā Latvijā jau septīto gadu programmas “People to People” ietvaros veicina pilsoniski aktīvas un saliedētas sabiedrības nostiprināšanos. “Iedzīvotāju konsultatīvās padomes ir efektīvs rīks sabiedrības saliedēšanai, ja padomēs darbojas dažādu kopienu pārstāvji un veidojas veiksmīga sadarbība starp visām iesaistītajām pusēm – pagastu iedzīvotājiem, pašvaldības administrācijas pārstāvjiem un deputātiem. Tas ir veids, kā arī iedzīvotāji, kas dzīvo tālāk no novada centra, var tikt sadzirdēti un ietekmēt pagasta un novada attīstību, uzlabojot vietējo iedzīvotāju dzīvi.”

Iedzīvotāju konsultatīvās padomes kopš 2011. gada darbojas lielākajā daļā  Rēzeknes novada pagastos. Iedzīvotāju konsultatīvā padome ir sabiedriski aktīvu cilvēku grupa, kas pārstāv pagasta iedzīvotāju intereses un darbojas uz brīvprātības principiem, kā arī veido sabiedrisko domu pagastā. Tās mērķis ir aktivizēt dialogu starp iedzīvotājiem un pašvaldību, tādējādi veicinot viedokļu apmaiņu par novadam un pagastam aktuāliem jautājumiem.

Papildu informācija:

Jūlija Jurāne