Rēzeknes novadu apmeklēja Lielbritānijas vēstnieks Latvijā

09.04.2022

Pašvaldība

6.- 7. aprīlī Rēzeknes novadu iepazīšanās vizītē apmeklēja Lielbritānijas vēstnieks Latvijā Pols Bramels (Paul Brummel CGS). Vizītes sākumā Bramela kungs tikās ar Rēzeknes novada domes priekšsēdētāju Monvīdu Švarcu un domes priekšsēdētāja vietnieci Ēriku Teirumnieku. Sarunas laikā tika apspriestas vairākas aktuālas tēmas - par situāciju pasaulē un Rēzeknes novada pašvaldības atbalstu Ukrainai, par Ukrainas bēgļu izmitināšanu, par Administratīvi teritoriālās reformas īstenošanu novadā un citi aktuāli jautājumi. Vēstnieka kungs dzīvi interesējās par Latgales tradīcijām un Rēzeknes novada nozīmīgākajiem svētkiem, tostarp Podnieku dienām, izteicot vēlēšanos tuvākajā laikā vēlreiz pabūt Rēzeknes novadā.

Nākamajā dienā Lielbritānijas vēstnieks apmeklēja Nautrēnu vidusskolu, kur 2020. gadā Britu padomes (British Council) atbalstītās programmas "Darbīgās kopienas" ietvaros nodibināts  Kopienas resursu centrs. Tajā darbojas dažāda vecuma, interešu, profesiju iedzīvotāji. Caur Izglītības Iniciatīvu Centru  (IIC) iniciē un veic nevalstisko organizāciju un  kopienas interešu aizstāvību. Vēstnieku interesēja, kā vietējās kopienas, nevalstiskās organizācijas kopā ar Britu padomi organizē dažādu projektu un aktivitāšu ieviešanu Latvijā.

Britu padome ir Lielbritānijas organizācija, kas specializējas starptautiskās kultūras un izglītības iespējās. Tā darbojas vairāk nekā 100 valstīs: veicinot plašākas zināšanas par Apvienoto Karalisti un angļu valodu; kultūras, zinātnes, tehnoloģiju un izglītības sadarbības veicināšana ar Apvienoto Karalisti. Britu padome vietējās kopienās sniedz iespēju gan cilvēkiem, gan arī nevalstiskajām organizācijām veidot daudz iekļaujošāku, atvērtāku un veiksmīgāku pasauli, kā arī savieno vietējās iespējas ar pasaules tēmām - no sociālas rīcības līdz dažādībai, kā arī jauniešiem būtisku jautājumu risināšanai. Kopienas projektus īsteno partnerībā ar vietējām un starptautiskajām organizācijām, kuras ir ekspertes būtiskos jautājumos, piemēram, jauniešu aktivitātēs, sociālajā uzņēmējdarbībā, kultūras attiecību veidošanā, vienādu iespēju nodrošināšanā un dažādības jautājumos, migrācijā, sociālajā iekļaušanā un iesaistē, kā arī pilsoniskajā līdzdalībā. Katru gadu British Council pārstāvniecība Latvijā kopā ar dažādiem partneriem īstenot vairāk nekā 40 projektu, kuriem viens no mērķiem ir palīdzēt iekļauties sabiedrībā un aktīvi piedalīties lēmumu pieņemšanā savās kopienās. Lai sasniegtu vēl plašāku sabiedrību, kā arī atbalstītu vietējo kopienu iniciatīvas saliedētākai sabiedrībai, British Council pārstāvniecības Latvijā programma “Darbīgās kopienas” izsludināja projektu konkursu, kura mērķis bija atbalstīt vietējās kopienas projektus, kuri iedrošina un atbalsta dažādu sabiedrības grupu pārstāvjus uzsākt kopienu iniciatīvas, kas sniedz pozitīvas un paliekošas pārmaiņas kopienai rada apstākļus un iedrošina kopienu pārstāvjus izteikt savu viedokli, aktīvi iesaistīties un līdzdarboties kopienas procesos un aktivitātēs stimulē dažādu sabiedrības grupu un kopienu sadarbību, veicinot sabiedrības saliedētību. Rēzeknes novadā ir izveidoti divi šādi centri  - Sakstagalā un Nautrēnos.

Vēstnieks tikās ar Nautrēnu vidusskolas jauniešiem, kuri darbojās 2022. gada projektā “Neaktīvo jauniešu iesaistīšana Nautrēnu kopienas aktivitātēs, veicinot jaunas iedzīvotāju sabiedriskās iniciatīvas” (projekta vadītāja Anita Ludborža). Jaunieši aktīvi debatēja angļu valodā  par projektu ieviešanu, nākotnes iespējām un novada attīstību. Kopīgi tika iestādīta plūme “Edinburgas Hercogs” par godu Lielbritānijas karalienes valdīšanas 70. gadadienai. Koki akcijas ietvaros tiks stādīti katrā Latvijas vēsturiskajā novadā. Latgale bija pirmā. Vēstnieku ieinteresēja projekta ietvaros iegādātā elektronizētā izšūšanas mašīna. Jaunieši parādīja darbu ar to skolotājas Ingūnas Ludboržas vadībā. Vēstnieks ar komandu apskatīja kopienas rokdarbnieču veikumu ziemas periodā - adītās vilnas zeķes, cimdus, čības (kopas vadītāja Elza Mače). Interesi vēstniekam izraisīja žāvēšanas iekārta, kur žāvējās svaigi priežu, egļu pumpuri un dzinumi tējām. Notika pavasara augu tēju degustācija. Vēstnieks kļuva gandarīts par Nautrēnu kopienas sadarbību ar Britu padomi, apsveica jauniešus ar labām angļu valodas zināšanām un radošo pieeju kopienas saliedēšanā.

Lielbritānijas vēstnieks Latvijā Pols Bramels iecelts par Viņas Majestātes vēstnieku Latvijas Republikā 2021. gada jūlijā. Lielbritānijas vēstniecība Latvijā pārstāv Apvienotās Karalistes valdību, tās attiecībās ar Latvijas valdību. Tā nodrošina arī virkni citu Lielbritānijas interešu pārstāvniecību Latvijā, balstoties uz savstarpēji izdevīga sadarbības pamata, politikas, tirdzniecības, drošības un ekonomikas sfērās.

Nautrēnu vidusskolas direktore Anita Ludborža

Foto: Lielbritānijas vēstniecība, Gustavs Grins

*informācija par vēstniecību un Britu padomi - https://www.gov.uk/world/organisations/british-embassy-riga.lv