Saeimas vēlēšanās varēs balsot arī ar pasi vai eID karti, kam beidzies derīguma termiņš

E-ID karte

Grozījumi Personu apliecinošu dokumentu likumā paredz, ka Latvijas iedzīvotāji, kuriem personu apliecinošu dokumentu derīguma termiņš ir beidzies no 2020. gada 1. marta, tomēr varētu izmantot šos dokumentus savu pamattiesību īstenošanai valsts iekšienē vēl līdz pat 2023. gada 30. aprīlim. Tostarp pilsoņi varēs piedalīties rudenī paredzētajās 14. Saeimas vēlēšanās.

Grozījumi paredz, ka ar pasi vai eID karti Latvijas iedzīvotāji iekšzemē varēs īstenot savas pamattiesības, piemēram, saņemt pakalpojumus veselības, labklājības, sociālajā, izglītības, tiesību aizsardzības jomā, kā arī piedalīties Saeimas vēlēšanās. Kā norāda Iekšlietu ministrs Kristaps Eklons (AP), lēmuma pamatojums ir augstais pieprasījums pēc personu apliecinošiem dokumentiem. Līdz 2022. gada 1. oktobrim derīguma termiņš būs beidzies 26 661 personu apliecinošam dokumentam, kura vietā šobrīd vēl nav saņemts jauns, tādā veidā liedzot pilsoņiem pildīt savu pienākumu – piedalīties vēlēšanās.

Lēmums paredz:

• Personām, kurām pases un eID kartes derīguma termiņš beidzies no 2020. gada 1. marta, netiks piemērots sods.

• Ja Latvijas Republikā izsniegtam Latvijas pilsoņa, nepilsoņa vai bezvalstnieka personu apliecinošam dokumentam – pasei vai personas apliecībai jeb eID kartei – beidzies derīguma termiņš, sākot ar 2020. gada 1. martu, to varēs izmantot personas identificēšanai līdz 2023. gada 30. aprīlim.

• Personu apliecinošu dokumentu varēs izmantot, ja tas nav kļuvis nederīgs kādu citu iemeslu dēļ – piemēram, ticis sabojāts vai mainījusies dokumentā ierakstītā informācija.

Paredzēts, ka pase vai eID karte, kurai termiņš beidzies no 2020. gada 1. marta, būs uzskatāms par derīgu vēlētāja personu apliecinošu dokumentu Saeimas vēlēšanās, kas notiks 2022. gada 1. oktobrī. Šogad vēlēšanās tiks veikta elektroniskā vēlētāju uzskaite, kas ļaus pārliecināties, vai persona jau nav piedalījusies vēlēšanās citā iecirknī.

Pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes informācijas

Click to listen highlighted text!