“Skaista muna tāva sāta” Kaunatas apvienībā

15.07.2022

Kultūra

Rēzeknes novada dienu ietvaros rīkotajā konkursā "Skaista muna tāva sāta" Kaunatas apvienībā piedalījās astoņas skaistākās sētas. 2 .jūlijā vērtēšanas komisija, kuras sastāvā bija Kaunatas apvienības kultūras darbinieki, devās vērtēšanas izbraucienā pie katras skaistās sētas īpašniekiem, lai Rēzeknes novada dienu pasākumā Ratnieku ciema estrādē 16. jūlijā varētu godināt laureātus. 

Rīta agrumā, glīti saposušies, vērtēšanas komisiju sagaidīja viesu nama “Zaļā sala” īpašnieki Rita un Viktors Tēraudi  Griškānu pagastā. Ilggadīgi kopti apstādījumi, sakopta vide, divi viesu nami, kur jau vakarpusē tiks sagaidīti kāzinieki. Par katru kopto teritorijas centimetru, loloto augu, daiļajām rozēm īpašniecei Ritai Tēraudai ir savs īpašs stāsts. Viesu nams izvietots uz salas starp veco un jauno Rēzeknes upes gultni, kas kalpo par īpašuma rozīnīti. Liels koka uzraksts "Zaļā sala" sagaida viesus, un arī saimniece mīļi aptek katru viesi, kas ieradies īpašumā. Ļoti patīkama sajūta, ierodoties šajā vietā. Vērtēšanas komisija teica lielu Paldies saimniekiem, kas konkursā piedalījās kā vienīgais pieteiktais viesu nams!

Aleksandra un Pēteris Buļi Čornajas pagastā dzīvo sētā ar nosaukumu "Vagaļi". Te viņi jau vairākus gadus slēpjas no pārlieku rosīgās ciema dzīves. Toties arī šajā sētā rosība neapstājas ne uz mirkli. Redzami saimnieces gādīgo roku ilggadējā darba rezultāti- vienā dobē cita citai stafeti nodod peonijas, pilnā krāšņumā sevi rāda rozes un petūnijas, drīz ziedēs dālijas. Saimnieks arī neatpaliek un savām rokām ir izveidojis pamatīgu apbūvi ap māju – siltumnīcu, šķūni, kūti, lapeni un smalki izgrieztu pasta kastīti, kas rada patīkamu pārsteigumu. Liels prieks, ka ir šādi uzņēmīgi cilvēki, kas vēlas no jauna iedvest dzīvību laukos un pārvērš savu sētu par īstu lauku brīnumu!

Jānis Kučers ar kundzi savā sētā “Aizpurvi” Čornajas pagastā saimnieko vien piecus gadus, bet jau ir devis labu atspēriena punktu īpašuma tālākai attīstībai, kas redzama ik uz soļa. Saimnieks rāda, kur būs apstādījumi, kur pirts, kur atpūtas vieta. Šobrīd ir sakārtota īpašumā atrodamā zeme, kas aizņēma daudz laika, jo iepriekšējais īpašnieks to bija pagalam aizlaidis. Bet Jānis pats saviem spēkiem prata to iztīrīt, atjaunot un labiekārtot. Pagalmā ir iekārtots dīķis, lai nosusinātu piebraucamo ceļu. Dīķis kalpo arī kā vides objekts, pie kura patverties atpūtas brīdī. Lai saimniekiem ir brīvs laiks atpūtai un darba spars virzīties augšup un celt gaismā savu īpašumu!

Nākamā īpašuma saimnieki komisiju sagaidīja kuplā pulkā! Jo šie ļaudis  ir apvienojušies vienā lielā komandā un spējuši sakopt savu daudzdzīvokļu namu Stoļerovā, Skolas ielā 4. Glīts, liels pagalms mājai, kurā atrodas 27 dzīvokļi, kuru īpašnieki spēj atrast kopīgu valodu un ne tikai mierīgi sadzīvot, bet arī rast skaistumu sava īpašuma pagalmā. Mājas priekšā ir uzstādīts vides objekts “Gudrās pūces”, kas simbolizē skolotāju mājas gudrību. Tam blakus acis priecē vēl viens vides objekts, kas tapis Jāņu dienai un ietver sevī Jāņu vainagus, kas iekārti bērza tāsī. Pagalma nomalē atrodas mazdārziņi, kas pienācīgi kopti un loloti, lai rudenī varētu novākt ražu.

Saimnieku Vitas un Ivara Seņkānu īpašums Ceļmalas atrodas nosaukumam atbilstošā vietā starp trim ceļiem Stoļerovas pagastā. Uzkāpjot kalnā, kurā atrodas īpašums, paveras brīnišķīgs skats uz visiem trijiem ceļiem un pāris hektāriem zemes, kas pieder īpašniekiem. Saimnieki Vita un Ivars teic, ka nav viegli uzturēt tik lielu īpašumu vienmēr sakoptu, bet ļaužu acis vienmēr tiek patīkami pārsteigtas ar to, ka nevar atrast vietu, kur nebūtu sakopts. Iegriežoties piebraucamajā ceļā, par īpašuma nosaukumu vēstī liels koka stends ar nosaukumu “Ceļmalas” un pasta kastīti. Apbrīnas vērtas ir ziedu instalācijas, kas izvietotas pie senā arkla, uz kāpnēm, uz ratu riteņa, tās maģiski papildina cita citu, ziedam savijoties ar senatnīgo rīku.

Īpašuma Liepu mājas Kaunatas pagastā saimnieki Ināra un Visvaldis Broliši un viņu bērni Madara un Uldis Broliši ir lietpratēji katrs savā jomā. Madara ciemiņus sagaidīja ar grupai “Rikši” raksturīgo skanīgo dziedājumu, kas aizrāva līdzi arī ciemiņus un visi pievienojās skanīgajai dziesmai. Brolišu dzimtas īpašumā ir māja un bagātīga tās apkārtnes apbūve, kas paredzēta gan saimniecības darbiem, gan atpūtas brīžiem, gan ciemiņu uzņemšanai. Īpašumu rotā saimnieku pašu rokām veidoti vides objekti – ziedu kompozīcijas, neliels dīķis, kurā aug ūdensrozes, dažādi senatnīgi darba rīki. Saimnieki savu īpašumu ir kuplinājuši ar iestādītu bērzu birzi, kas redzama postfolkloras grupas “Rikši” veidotajā videoklipā dziesmai “Leldīna”. Viņi ir papildinājuši īpašumu ar iestādītu priežu silu, kas vēl tikai ņemas spēkā un aug kuplumā.

Kaunatas pagasta centrā Kaunatā, Rāznas ielā 64 dūc Kamenes”. Te saimnieko Žanna un Andrejs Bačkuri. Saimnieki iekopj dārzu, tur gotiņu Brūnalīti un atbalsta savus bērnus – Kasparu un Jolantu – visos darbos un pienākumos. Īpašumā aktīvi notiek pagalma labiekārtošanas process: jau tika iebērts jauns piebraucamā ceļa segums, šobrīd notiek šķūņa pārbūves darbi un vēl daudz gaidāms priekšā. Lai spīdoša nākotne priekšdienām!

Mākoņkalna pagasta Bondaros izvietojusies skaistā sēta ar nosaukumu Skaista. Kur var būt labāks nosaukums šim konkursam! Skaistu šo sētu padara neaptverams ziedu daudzums apkārt, un visas tās izstaro apbrīnojami saldu aromātu. Sarkanas, dzeltenas, baltas, košas un plaukstošas – tikai labākie ziedi apņem Skaisto sētu. Īpašnieks Gunārs Smirnovs teic, ka viss lielais puķu dārzs ir viņa mammas roku darbs, par ko viņš ir ļoti pateicīgs. Tāpat mamma gādīgi strādā arī augļu un sakņu dārzā, kas pārsteidz ar savu lielumu un ražas bagātību.

Visi astoņi skaistāko sētu īpašnieki Kaunatas apvienībā ļoti centīgi strādājuši, lai varētu dzīvot sakoptā, tīrā un patīkamā vidē un priecēt ar to citus. Tādēļ Kaunatas apvienības pārvaldes kultūras darbinieki lielā pateicībā katram saimniekam pasniedza pa peoniju stādam, novēlot, lai īpašums tikai plaukst kuplumā un zied krāšņumā!

 

Teksts: Līna Šlapakova

Foto: Ilze Sondore

Click to listen highlighted text!