Skolēni iepazīst metāla pasauli un daudzveidīgos muzeja piedāvājumus Preiļos

Feimaņu pamatskolas 1.-9. klašu skolēni 20. oktobrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Preiļus, lai iepazītu metāla pasauli un daudzveidīgos muzeja piedāvājumus.

Pirmais apskates objekts – Metāla mākslas galerija “Nester Custom”, kas atklāta 2019. gadā. Metāla muzejā bija apskatāmas vienreizējas metāla skulptūru un dizaina mēbeles, gatavotas no automobiļu, motociklu, elektroinstrumentu u.c. konstrukciju detaļām. Katrai no tām ir savs stāsts.  Katra detaļa, katra skulptūra ir oriģināla. Arī viss interjers ir viens liels mākslas darbs. Tas ir metāla mākslas skulptora Aleksandra Nesterjuka un dizaineres Alinas Nesterjukas radošā darba rezultāts.

Ikvienam  bija liela interese visu apskatīt, izpētīt, apbrīnot mākslinieku izdomu, iztēli, radošumu. Ļoti patika piedāvātā iespēja izstāžu zālēs apsēsties un nofotografēties gan uz individualizētajiem motocikliem, gan daudzveidīgajām metāla skulptūrām.

Vēlāk skolēni apmeklēja Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeju, lai piedalītos dažādās izglītojošās programmās:

1.-3. klašu skolēni piedalījās muzejpedagoģiskā programmā “Augt maizītei tīrumā”. Prezentācijas laikā guva priekšstatus par maizes pirmsākumiem un vēsturisko pārtapšanas ceļu, iepazinās ar maizes tēmas atainojumu latviešu mākslinieku darbos. Nodarbības galvenais akcents - skolēniem rosināta cieņa un piederības sajūta savai tēvzemei - maizes devējai.

5.-7. klašu skolēni piedalījās muzejpedagoģiskā programmā “Senatnei pa pēdām“. Skolēni izzināja arheoloģijas jomu, jo iejutās arheologa lomā, mēģināja atrast, apskatīt artefaktus. Tika paplašinātas zināšanas par kultūras mantojuma nozīmīgumu un tā saglabāšanas nepieciešamību, par Preiļu apkārtnes pilskalniem, senkapiem.  

8.-9. klašu skolēni piedalījās muzejpedagoģiskā programmā “Ainava platleņķī”. Skolēniem tika piedāvāta kompetenču pieejā balstīta netradicionālā vizuālās mākslas stunda mākslas izstādē ar

radošu, asociatīvu uzdevumu risināšana – veikt ainavu kopēšanu, izmantojot planšetes, internetu.

1.-9. klašu skolēni piedalījās muzejpedagoģiskā programmā “Amatam zelta pamats” un  iepazinās ar dažādiem amatniecības veidiem un virzieniem. Veicot vienkāršas praktiskas iemaņas, darinot tradicionālas un mūsdienīgas lietas no dažādiem materiāliem, praktiski apguva vīšanas, tīšanas, vērpšanas, siešanas, pīšanas u.c. pamatprasmes. Darbojoties vienlaicīgi atkārtoja un mācījās atbilstošas tautas dziesmas, ticējumus, mīklas, diskutēja par seno arodu integrēšanu mūsdienu vidē.

Skolēnu atsauksmes par dalību visās minētajās programmās bija ļoti pozitīvas, it īpaši par iespēju izspēlēt izzinošo spēli ”Katram sava maize”, maizes degustāciju, par iespēju klātienē aplūkot arheoloģisko izrakumu laikā iegūtos priekšmetus un raksturot cilvēka dzīvi atbilstoši atrastajai lietai, par iespēju veikt ainavu kopēšanu, izmantojot planšetes, internetu, par iespēju praktiski izmēģināt vīšanu, tīšanu, vērpšanu, siešanu, pīšanu.

Pasākumi muzejā sekmēja skolēnu interešu un redzesloka paplašināšanu par maizi kā simbolu un latviskās identitātes zīmi, skolēnu interešu un redzesloka paplašināšanu par Latvijas vēsturi, par vizuālo mākslu, par dažādiem amatniecības veidiem un virzieniem.

Tie bija izzinoši un izglītojoši pasākumi, jo daudzās mācību priekšmetu stundās būs labāka iespēja pieredzēto sasaistīt ar mācību procesu, pārrunāt redzēto un dzirdēto.

Noslēgumā Feimaņu pamatskolas 1.-9. klašu skolēni izbaudīja senatnes šarmu un romantiku, ko  varēja piedzīvot Preiļu muižas kompleksā un parkā – 200 gadus veco Borhu dzimtas kapliču (kapelu), zem tās esošās kapenes, vārtsarga namiņu, etnogrāfijas krātuves, zirgu staļļus, 1806. gadā būvēto Preiļu pili, kura tiek restaurēta, parku ar retiem kokiem, dīķiem un kanāliem.

Feimaņu pamatskolas kolektīvs izsāka pateicību programmas “Latvijas skolas soma” koordinatorei  Rēzeknes novadā Aijai Dundurei, mākslinieku Nesterjuku ģimenei, PreiļuVēstures un lietišķās mākslas muzeja darbiniekiem, Maltas apvienības pārvaldei, šoferim Valdim Šabalovam.

Sagatavoja: programmas “Latvijas skolas soma” koordinatore Feimaņu pamatskolā Aina Drikšņa

Click to listen highlighted text!