Startu uzsāk Rēzeknes novada “Erudīts 2024”

26.01.2024

Izglītība

26. janvārī Rēzeknes novada pašvaldībā tika uzsākta zināšanu spēles "Erudīts" jaunā sezona. Šajā mācību gadā komandas no Dricānu, Kaunatas, Maltas, Nautrēnu, Viļānu un Austrumlatvijas tehnoloģiju vidusskolas meklēs atbildes uz jautājumiem par un ap Kultūras kanonā iekļautajām vērtībām. Latvijas kultūras kanons ir izcilāko un ievērojamāko mākslas darbu un kultūras vērtību kopums. Kultūras kanonā iekļautas Latvijas kultūru raksturojošās vērtības dažādās jomās, ar kurām lepojamies un kurām vajadzētu veidot ikviena Latvijas iedzīvotāja kultūras pieredzes pamatu un piederības izjūtu Latvijai.

Pirmajā spēlē dalībniekiem nācās atbildēt uz jautājumiem par tautas tradīcīju un arhitektūra un dizaina jomā iekļautajām vērtībām, tādām kā rudzu maize, maija dziedājumi, tautastērps, "Latvju dainas", jāņi, lībiešu kultūra, latviešu viensēta, Rundāles pils, Latvijas nauda, mopēds “Rīga- 2” u.c.

Erudītiem bija jāzina, ka  Līvu valdnieks Kaupo Indriķa hronikā tika dēvēts "gandrīz par ķēniņu", ka govs uz divu latu monētas simbolizēja zemi, ka kultūras kanona vērtība "Mopēds “Rīga – 12" ir redzams filmā "Dāvana vientuļai sievietei", ka vazaunieks ir māla puķu pods, ka Rundāles pils prototips ir Versaļa pils, ka skābputra ir lībiešu izplatītākais piena ēdiens, ka villaini suiti dēvē par "govkuņģi", ka rudzu maize latvietim simbolizē mājas un vēl daudz kas cits. Vēl erudītiem bija jāatpazīst Latgales keramiķu darbi, kā arī latviešu tautastērpa dažādas detaļas.

Apkopojot rezultātus, pirmajā kārtā ar 21,5 punktiem līderos izvirzījās Austrumlatvijas vidusskolas komanda (Mareks Gusāns, Elīze Barkāne, Armands Mūrnieks, Marta Paula Sējāne, Dzintars Visockis), 2. vietā ar 19,5 punktiem ierindojās Viļānu vidusskolas komanda, savukārt 3. vietā ar 17,5 punktiem – Maltas vidusskolas II komanda. Spriežot pēc rezultātiem, spēle solās būt spraiga.

Konkursa nākamā kārta notiks 27. februārī. Tajā tiks pārbaudītas erudītu zināšanas par Kultūras kanonā ietvertajām skatuves un vizuālās mākslas vērtībām. Jāuzsver, ka aprīlī četru konkursa kārtu kopvērtējumā tiks noskaidrota Rēzeknes novada erudītākā komanda. Labākie saņems dāvanu karti 550 eiro vērtībā, kuru varēs tērēt sev izvēlētam mērķim.

Sagatavoja ISP Interešu izglītības speciāliste Anita Rudziša
Foto Jaunatnes lietu speciālists Aivars Mežatučs

Click to listen highlighted text!