Tapusi dricāniešiem veltīta fotogrāfiju sērija “Es asu Drycani”

Nedēļas nogalē, 31. jūlijā un 1. augustā, Dricānu pagastā pirmoreiz būs apskatāma Lanas Kazlauskienes radīto fotoprotretu izstāde “Es asu Drycani”. Fotogrāfiju sērija īstenota kā Dricānu pagasta pārvaldes iniciatīva ar Rēzeknes novada pašvaldības Radošo darbu finansēšanas konkursā gūto finansiālo atbalstu.

2020. gadā uzņemtajās lielformāta fotogrāfijās vienotu veselumu veido desmit Dricānu pagasta iedzīvotāju portreti un desmit šīs apkārtnes dabas ainavu un kultūrvēsturisko elementu, tai skaitā arhitektūras, fiksācijas.

“Mans dzimtais Dricānu ciems, visticamāk, ne ar ko īpašu neatšķiras no citiem, taču esmu pārliecināta - ja vienu un to pašu ainavu uzlūko tūkstošiem reižu un tikpat un vēl vairāk soļu turpat noiet, šis gadiem krātais redzes, taustes, dzirdes un citu maņu pieredzējums nogulsnējas, kļūst nenovērtējami skaists un sirdij tuvs. Tas kļūst par nozīmīgu vietējā cilvēka identitātes daļu. Tātad - lielu vērtību. Divu attēlu samontēšana vienā nav nekas jauns, taču tieši šī tehnika man tobrīd šķita vispiemērotākā, lai simboliskā veidā parādītu, kā apkārtne laika gaitā saaug ar cilvēku un otrādi,” ar izstādes koncepciju iepazīstina Lana Kazlauskiene.

Dricānu ainavas elementus sērijai izraudzījusi pati fotogrāfe, taču to izvēli ietekmējis arī vietējo iedzīvotāju paustais viedoklis par, viņuprāt, zīmīgākajām un pievilcīgākajām vietām Dricānos. Attēlos vietu raduši gan abi pagasta teritorijā esošie Dievnami, vidusskola, Kakarviešu pilskalns, baronu Manteifeļu īpašumu drupas, kā arī vairākas dricānieša sirdi sildošas ainavas.

Izstādi veido dažādu paaudžu dricāniešu portreti, viņu vidū: Imalda Kazuševa, Staņislava Kompa, Roberts Saksons, Silvija Laizāne, Māris Laureckis, Artūrs Eriņš, Ineta Veļičko, Regīna Ārmane, Antons Kindzuļs un Jānis Vespers. Izstādes darbus pavada autores īsi komentāri.

Fotogrāfiju sērija kā oriģināla Dricānu pagasta vizītkarte tuvākajā nākotnē būs pieejama interesentiem arī citviet Rēzeknes novadā.

Lana Kazlauskiene ikdienā darbojas sabiedrisko attiecību un mārketinga jomā kultūras nozarē. Fotogrāfija ir brīvā laika nodarbe, kurai pamati apgūti Profesionālajā fotoskolā, Rīgā. Zināšanas fotogrāfijā papildinātas Rīgas Stradiņa universitātes un ISSP skolas studiju kursos. “Es asu Drycani” ir Lanas pirmā personālizstāde.

Ināra Orlova