Vasaras kursos “Vosoruošona” skolotāji varēs stiprināt latgaliešu valodas un kultūras zināšanas

Izglītība

No 30. jūlija līdz 3. augustam Rēzeknes novada Rogovkā notiks latgaliešu valodas un kultūras vasaras kursi “Vosoruošona 2023”. Kursos aicināti pieteikties skolotāji no visas Latvijas, kuri skolās jau māca vai tuvākajā laikā plāno mācīt latgaliešu rakstu valodu, tāpat var pieteikties pedagoģijas studenti un citi latgaliešu valodas un kultūras interesenti.

Latgaliešu valodas un kultūras vasaras kursos “Vosoruošona 2023”, kas sāksies svētdien, 30. jūlija, pēcpusdienā un būs līdz ceturtdienas, 3. augusta, pusdienas laikam, būs iespēja nostiprināt zināšanas latgaliešu rakstu valodā, plašāk uzzināt par metodēm, resursiem un līdzekļiem, kas būtu noderīgi mācību priekšmeta “Latgaliešu rakstu valoda” mācīšanai skolā, padziļinot zināšanas par latgaliešu literatūru, Latgales kultūrvēsturi un mūsdienu latgaliskās kultūras procesiem. Tāpat kursu dalībniekiem būs iespēja piedalīties radošajās nodarbībās, padalīties ar savu un uzzināt citu skolotāju pieredzi, satikties ar latgaliskās kultūrvides personībām, kursu vakara pasākumos, kas būs veltīti dažādām latgaliskas kultūras sfērām, gūt iedvesmu un priekšstatu par latgaliešu kultūras aktualitātēm. Kursu noslēgumā “Vosoruošonas” dalībnieki aicināti piedalīties arī publiskā diskusijā par latgaliešu valodas mācīšanu skolās.

Pēc gandrīz 90 gadu pārtraukuma pilotprojekta veidā 2021. gada rudenī latgaliešu rakstu valoda atgriezās Latgales skolu programmās vismaz kā brīvās izvēles nodarbības. 2022./23. mācību gadā latgaliešu valodu bērni varēja mācīties 26 skolās visā Latgalē, bet jaunajam mācību gadam tādu gatavību – nodrošināt latgaliesu rakstu valodas mācīšanu – izteikušas vēl vismaz 20 skolas.

Latgaliešu valodas, literatūras un kultūrvēstures skolotāju asociācijas vadītāja Veronika Dundure, kura ir arī viena no vasaras kursu “Vosoruošona” un latgaliešu rakstu valodas skolās programmu autore, uzsver, ka šobrīd tiek strādāts pie tā, lai latgaliešu valodas mācīšanai jaunajā mācību gadā būtu vajadzīgais finansējums un visās skolās, kuras gribētu, bērniem būtu iespēja mācīties latgaliešu valodu, kā arī notiek sistemātisks un pastāvīgs darbs pie skolotāju apmācībām. “Mēs apzināmies, ka latgaliešu rakstu valodas mācīšana skolās ir jauna programma un ka jau šobrīd pietrūkst speciālistu skolotāju vidū, kas var mācīt valodu, tāpēc vasaras kursi ir vislabākā bāze kā tiem, kuri jau māca, un tiem, kuri vēl tikai par šo domā, satikties, padalīties pieredzē, izmantot valodas speciālistu un latgaliešu kultūras ekspertu klātbūtni, lai mācītos, izzinātu un būtu gatavi iegūtās zināšanas jau jaunajā mācību gadā nodot tālāk ar gaišām domām, labām idejām un gribēšanu vairāk izzināt Latgali,” aicinot uz “Vosoruošona 2023”, saka Dundure.

Latgaliešu valodas un kultūras kursu “Vosoruošona” pamatmērķis šogad ir palīdzēt latgaliešu valodas skolotājim labāk sagatavoties jaunajam mācību gadam. “Vosoruošonā” aicināti pieteikties skolotāji no visas Latvijas, kuri skolās jau māca vai tuvākajā laikā plāno mācīt latgaliešu rakstu valodu, tāpat var pieteikties pedagogijas studenti un citi latgaliešu valodas un kultūras interesenti, kuri domā par latgaliešu valodas mācīšanas iespējām uz priekšu.

Vasaras kursiem “Vosoruošona 2023” var pieteikties līdz 5. jūlijam, aizpildot tiešsaistes anketu šeit: ej.uz/vosoruosona2023. Vietu skaits kursos ierobežots. Vairāku pieteikumu gadjumā priekšroka būs latgaliešu rakstu valodas skolotājiem, kuri jau māca valodu skolās vai plāno to darīt tuvākajā laikā. Ar precīzu kursu programmu būs iespēja iepazīties jūlija vidū. Pēc kursu noslēguma to dalībnieki saņems 36 stundu apliecību. Kursu līdzmaksājums no dalībnieka šogad ir 30,00 eiro. Līdzmaksājums paredzēts daļēju ēdināšanas un nakšņošanas izmaksu segšanai. Kursu četru pilnu diennakšu saturu ar lektoriem un notikumiem, otru daļu naktsmāju un ēdināšanas (vismaz trīs reizes dienā) sedz kursu rīkotāji un atbalstītāji.

Vasaras kursi “Vosoruošona” pirmo reizi notika 2000. gadā, šogad būs jau 14. “Vosoruošonys” satikšanās. Latgaliešu valodas un kultūras kursus “Vosoruošona 2023” rīko Latgaliešu valodas, literatūras un kultūrvēstures skolotāju asociācija (LVLKŠA), latgaliešu kultūras kustība “Volūda” (biedrība “LgSC”) un Nautrēnu vidusskola. Kursu norisi attbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem, Latviesu valodas aģentūra, Rēzeknes novada pašvaldība un Nautrēnu apvienības pārvalde.

Informāciju sagatavoja:
Edīte Husare
Latgaliešu kultūras kustība „Volūda”
(biedrība „LgSC”)
lgsc@lgsc.lv