Veiksmīgi noslēdzies „Darba terapijas” projekts

08.09.2015

Sociālais dienests

„Te ir kartupeļi, te sarkanās bietītes, te dilles un burkāni – tie šogad pavisam lieli saauguši,” savu dārzu ar lepnumu izrāda Māris Stepiņš no Kaunatas pagasta. Māris kopā ar sievu un bērniem ir viena no 12 Rēzeknes novada ģimenēm, kas šovasar iesaistījās vēl nebijušā projektā – „Darba terapija”. Projekta ietvaros katrai ģimenei tika piešķirti 83 EUR mazdārziņa ierīkošanai un uzturēšanai, lai saviem spēkiem varētu sarūpēt pārtikas krājumus ziemai.

Projektu realizē Latvijas Sarkanā Krusta Rēzeknes komiteja kopā ar Rēzeknes novada pašvaldību, savukārt finansējumu 1000 EUR apjomā nodrošināja Sarkanā Krusta komiteja no Oplandes reģiona Norvēģijā. 6. septembrī 16 brīvprātīgie no Oplandes Sarkanā Krusta devās apraudzīt projekta dalībniekus.

Dainis Gumeličs no Kaunatas kopā ar sievu Kristīni par piešķirto naudu ne vien sagādājuši sēklas un iekopuši dārzu, bet arī nopirkuši nelielu siltumnīcu, kas kalpos vēl vairākus gadus. Ar īpaši lielu aizrautību mazdārziņa kopšanā iesaistījušies Gumeliču bērni – sešgadīgais Toms un trīsgadīgā Edīte. Kā stāsta mamma Kristīne, mazie dārznieki vai ik dienu skrējuši skatīties, kā gurķi pieņemas spēkā, kā tomāti sārtojas un kā puķes uzzied.

Svetlana Viļhova no Mākoņkalna viena audzina trīs bērnus. Ģimene mitinās trīsistabu dzīvoklī Mākoņkalnā, savukārt dārzu iekopuši aptuveni divu kilometru attālumā no mājām. Nedz tālais ceļš līdz dārzam, nedz darbs Svetlanu nebiedē: „Iejūdzu no tēva aizlienēto zirgu un pati savedu izaudzētos dārzeņus uz mājām. Vienīgi skumji noskatīties, kā vietējie vīri turpat sēž un pat nepiedāvā nākt palīgā, kad es viena kartupeļu maisus nēsāju uz pagrabu.” Tomēr Svetlana ir liela optimiste, tāpēc nebēdā: „Visiem ir grūtības, bet nav tādu grūtību, ar kurām nevarētu tikt galā!”

Visas ģimenes parūpējušās, lai dārzā izaudzēto noglabātu ziemas krājumiem. Piemēram, Svetlana Viļhova sagādājusi vairāk nekā 50 litrus dažādu ogu ievārījumus, tāpat burciņās ieziemoti arī tomāti un gurķi.

Dārza iekopšana izmaksā dārgi, īpaši maznodrošinātajām ģimenēm, tāpēc projekta dalībnieki ir pateicīgi par sniegto materiālo atbalstu. Kā uzsver Rēzeknes novada pašvaldības Sociālā dienesta vadītāja Silvija Strankale, finansiālais atspaids nebūt nav vienīgais projekta ieguvums: „„Darba terapija” ir viens no veidiem, kā strādāt ar sociālā riska ģimenēm, lai tās nostātos uz savām kājām. Šis projekts daudzām ģimenēm bija kā atspēriena dēlītis, lai mācītos uzņemties un atbildību un laicīgi tikt galā ar pienākumiem.” „Pozitīvi ir arī tas, ka mēs nepasniedzam ziedojumus vai palīdzības paciņas, bet gan dodam iespēju, lai pats cilvēks, ieguldot darbu, nopelna šo dāvanu,” Sociālā dienesta vadītājas teikto papildina Sarkanā Krusta Rēzeknes komitejas izpilddirektore Gunta Krukovska.

Pēc iepazīšanās ar projekta dalībniekiem gandarījumu par paveikto pauž arī brīvprātīgie no Oplandes Sarkanā Krusta. „Prieks, ka darbos bija iesaistījušies visi ģimenes locekļi. Turklāt, iekopjot dārzu, gandrīz visas ģimenes bija atstājušas vietu arī puķēm, tā teikt, lai prieks ir ne vien vēderam, bet arī dvēselei,” atzīmē Sarkanā Krusta brīvprātīgais Tore Vjiens.

Šogad „Darba terapijā” piedalījās ģimenes no četriem pagastiem – Kaunatas, Mākoņkalna, Dricāniem un Bērzgales. Tā kā projekts noritējis veiksmīgi, Sarkanais Krusts un Rēzeknes novada pašvaldība plāno to nākamgad turpināt, iesaistot arī citus pagastus.

Jāatzīmē, ka Sarkanā Krusta Rēzeknes un Oplandes komiteju sadarbība ilgs vien aptuveni gadu. Šis bija pirmais kopīgi īstenotais projekts, taču abas puses jau iezīmējušas kopīgus nākotnes plānus – no 9. līdz 11. oktobrim Rēzeknes komitejas pārstāvji piedalīsies apmācībās Norvēģijā, nākamā gada martā Norvēģijā notiks kopīga nometne abu valstu jauniešiem, savukārt aprīlī Oplandē būs Sarkanā Krusta konference, kurā aicināti piedalīties arī Latvijas Sarkanā Krusta darbinieki.

 FOTOGALERIJA

Madara Ļaksa
Rēzeknes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste

Click to listen highlighted text!