Veselību veicinošās nometnes bērniem

09.08.2022

Jauniešiem

No 25. jūlija līdz 7. augustam Dricānu vidusskolā norisinājās divas nometnes, 7.-9. klašu bērniem un 10.-12. klašu bērniem:  „Veselības veicinošas nometnes bērniem no Dricānu pagastu apvienības, kas ir no daudzbērnu, trūcīgām, maznodrošinātām, sociālā riska ģimenēm ESF projektā „Dzīvo veselīgi Rēzeknes novadā!”.

Nometnes “VASALS ” pirmā diena katrai grupai nometnē tika veltīta ledus laušanas aktivitātēm, grupu veidojošajām aktivitātēm. Jau pirmajā dienā nometnē viesojās jogas pasniedzējs un vadīja jogas nodarbību, tad jaunieši tikās ar mediķi un sarunājās par veselību un higiēnu nometnes laikā un ikdienā.  Noslēgumā nelieli grupu darbi un izpētes par dažādām populārām diētām.  Jaunieši papildus veselīga dzīvesveida zināšanu un prasmju apguvei, mācījās arī runāt auditorijas priekšā, būt uzmanības centrā, klausīties un darboties, kā viena kopīga grupa.

Katru dienu dalībnieki apskatīja citu veselīga dzīvesveida tēmu, otrā nometnes diena tika veltīta uztura tēmai “no lauka līdz galdam” , kur 7.-9. klašu skolēni devās apskatīt Z/S Pupuri, kuri nodarbojas ar graudkopību un dārzeņu audzēšanu, tāpat piegādā dārzeņus vairākiem ēdināšanas uzņēmējiem Rēzeknē . Apskates laikā jaunieši ne tikai iepazinās ar saimniecības darbu un nozīmi vietējā sabiedrībā un vietējā produkta būtību bet arī apskatīja laukus un cienājās no lauka izrautiem burkāniem.

Trešā diena tika veltīta pārgājienam vai ekskursijai motivējot jauniešus kustēties un būt dabā, apzināt dažādus aktivitāšu veidus esot pie dabas.  Ekskursijā 10.-12. klašu skolēni devās pie Rāznas izbaudīt ūdens iespējas braucot ar SUP dēļiem, katamarāniem un laivu, vēlāk devās uz Itkaču mājām ieturēt uz dzīvās uguns pagatavotas pusdienas un radošajā darbnīcā izveidot savu atslēgu piekariņu. Pārgājiena ietvaros dalībnieki devās uz radošo lauku sētu “Leiceiši” , kur iepazinās ar ekstensīvo liellopu audzēšanu, sastapa savvaļas zirgus, turpināja tēmu “no lauka līdz galdam” iepazīstot putnkopību saimniecībā. Papildus  šī aktivitātēm, dalībniekiem bija iespēja apgūt prasmes šaut ar loku, spēlēt trepju  golfu un maisiņu mešanu.

Tāpat trešajā dienā jaunieši veidojas savus nometnes logo, kuru vēlāk, vienojoties vienā komandā, izvēlēties un drukāt uz maisiņiem vai T-krekliem, kas simbolizētu  piederību nometnes ģimenei.

Ceturtā un piektā dienā norisinājās mākslas terapijas nodarbības kopā ar mākslas terapiju, tika strādāts pie dalībnieku bailēm, stresa un citām emocijām, kuras traucē jauniešiem justies labi.  Vakara daļā jaunieši spēlēja Vikingu šahu un apguva prasmes pārvietoties uz slackline jeb balansa lentes.
Pēdējā nometnes diena tika veltīta radošajām darbnīcām  un aktīvi darbojoties spēlējot loku tagu. Viena no darbnīcām bija sietspiedes darbnīca, kur jaunieši paši apdrukāja kreklus ar iepriekš pašu izstrādāties dizainiem.  Nometnes nodarbībās tika apskatītas teorētiski vairākas tēmas ārpus uztura, kā piemēram, pārtikas iepakojums un tā ietekme uz  vidi un mūsu veselību, tāpēc pēc šīs teorētiskās nodarbības, jaunieši veidojas savas bišu vaska drānas, kas ir ekoloģiska alternatīva ikdienā plaši izmantotajai pārtikas plēvei. Tāpat jaunieši apguva enkaustikas metodi un izveidojas savas eko sojas vaska sveces citronā.

Katru dienu vakaros tika organizēti dambretes turnīri, galda tenisa turnīri vai nakts orientēšanās trasītes. Pēc programmas brīvajā vakara laikā jaunieši devās spēlēt nakts volejbolu.
Katrai nometnes grupai bija savas nianses, kas neatkārtojās un veidoja nometnes programmu dažādāku Tās bija divas aktīvas, izzinošas un emocijām bagātas nedēļas nometnēs “Vasals”.

Veselības veicinošas nometnes bērniem no Dricānu pagastu apvienības, kas ir no daudzbērnu, trūcīgām, maznodrošinātām, sociālā riska ģimenēm” organizētas ESF projekta Nr. 9.2.4.2/16/I/027 „Dzīvo veselīgi Rēzeknes novadā!” ietvaros un tā aktivitātes vērstas uz sabiedrības informēšanu, izglītošanu, personisko iemaņu attīstīšanu, paradumu maiņu un veselīga dzīvesveida izkopšanu, kas sekmē veselīgas sabiedrības veidošanos.

Biedrības “Lobs” Valdes locekle Ingūna Semule

Click to listen highlighted text!