Akmeņu taka

Akmeņu takā apskatāmi 4 ievērojami laukakmeņi. Stendi takas malā stāsta par apkārtnē esošo ekosistēmu - bebraines, pļavas un meža strauta iemītniekiem. Vienā no takas atzariem simtgadīga liepa.
Āžmuguras akmens ir pelēkbrūngana trijstūra akmens prizma, kura atgādina āža muguru, netālu no Āžmuguras akmeņa, neliela purviņa malā guļ Platais akmens. Tas pretēji savam kaimiņam ir plakans. Ap abiem akmeņiem vijas nostāsti. Viens vēstī, ka Āžmugura ir Platā akmens daļa, un arī Platā akmens iedobumā sakrājies lietus ūdens spējot ārstēt kārpas.
Jaunstašuļu Velna pēdas akmens atrodas Jaunstašuļu ciemā krūmiem noaugušā vietā. Akmens augstums no zemes 0,75 m , apkārtmērs pie zemes 5,85 m. Tā virsmā cilvēka pēda, kuras garums 0,3 m, platums 0,09m, dziļums 0,02. Bijusi vēl otra pēda, tā, acīmredzot, nodrupusi. Akmens ziemeļu sānā it kā iecirsti trīs pakāpieni.
Netālu no Velna pēdas akmeņa skatāms Zirga pēdas akmens ar iedobumu, kas atgādina zirga pēdas nospiedumu.

No Lipušku - Bondaru ceļa tā 3.kilometrā atiet 2 takas zari. Ejot uz labo pusi, pēc nepilniem 100 m ieraudzīsiet Plakano akmeni, bet vēl pēc 150 m jūs sagaidīs akmens, ko dēvē par Āža muguru.

No ceļa dodoties uz kreiso pusi, pēc 700 m nonāksiet līdz Jaunstašuļu Velna pēdai, kas ir valsts nozīmes kultūrvēstures piemineklis. Šī akmens virsmā redzams cilvēka pēdai līdzīgs iespiedums, bet akmens tuvumā izvietota palielu laukakmeņu virkne. Virzoties 300 m tālāk pa taku, atnāksiet līdz Zirga pēdai. Šis akmens savu nosaukumu ieguvis zirga pēdai līdzīgā iespieduma dēļ.

Kam domāta: kājāmgājējiem, nūjotājiem. Nav piemērota velosipēdistiem, personām ar kustību traucējumiem un apmeklētājiem ar bērnu ratiņiem.

Takas garums: 1171 m (abu takas atzaru kopējais garums turp un atpakaļ - 2342 m)

Maršruts: līnijveida

Marķējum:  Marķēta ar piktogrammām

Labākais laiks apmeklējumam: Bezsniega periodā.

Maksa: bezmaksas

Segums: izpļauta, iestaigāta taka, mežš, pļava, purvs (ar dēļu laipām)

Labiekārtojums: ir atpūtas vieta,  info stends, piknika vieta, ir, kur novietot auto

Apsaimniekotājs: Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālā administrācija

Adrese Jaunstašuļi, Mākoņkalna pagasts, Rēzeknes novads, Rāznas Nacionālajā parkā.
Koordinātes 56.291913 ; 27.386148
Tālrunis +371 29139677, Rēzeknes novada TIC +371 26337449
E-pasts dic_razna@daba.gov.lv, tic@rezeknesnovads.lv
Mājas lapa daba.gov.lv
Click to listen highlighted text!