Keramiķi Staņislavs Viļums un Viola Anna Bīriņa

Podnieku darbnīcā "Cukrasāta" strādā pēc senām tradīcijām, te ir autentiski darba apstākļi mūsdienīgā vidē. Trauki tiek apdedzināti bedres tipa malkas ceplī svēpētā jeb reducētā tehnikā. Trauku melnā krāsa lieliski izceļ to faktūru un siluetu, kas labi izskatās jebkurā interjerā.

Savu melno vai neatkārtojamo un individuālo melnsudrabaino tonējumu, kam pa vidu mēdz būt brūngani lāsumiņi podi iegūst dabiskā redukcijas procesa rezultātā.

Šis dabiskais process rada trauka krāsas dzīvīgumu un dziļumu, līdzīgi kā melnbaltajā fotogrāfijā. Svēpētie keramikas trauki ir neatkārtojams uguns rotaļas un podnieka meistarības rezultāts. Sākotnēji tiem piemīt arī dabīga „dūmota” it kā melnās pirtiņas smarža, kas ar laiku, traukus lietojot un mazgājot, zūd un kļūst neitrāla. Ir cilvēki, kuriem šī smarža ļoti patīk, bet ir, kam ne. Dabiskās smaržas ir izteiktākas (līdzīgi kā tikko slauktam govs pienam vai dabīgās ādas somām.)

Staņislavs Viļums ir viens no "Pūdnīku skūlas" podniekiem, kas balstoties uz senču uzkrātajām amatniecības tradīcijām ir izveidojis savu neatkārtojamu rokrakstu, nezaudējot tradicionālo izjūtu. Traukus veido uz podnieka ripas.

Viola Anna Bīriņa traukus veido tos lipinot ar rokām, un tiem ir pavisam cits jau laika gaitā atpazīstams rokraksts.

Ekskursijas, trauku iegāde

Darbnīcā „Cukrasāta” pāris dienas nedēļā tiek ieplānotas arī ekskursiju uzņemšanai uz vietas darbnīcā. Tās pieņemam tikai iepriekš piesakot ekskursiju. No maija līdz septembrim var apskatīt trauku veidošanas procesu cepļa kurināšanu un cepļa atvēršanu. Datumi cepļa kurināšanai netiek ieplānoti uz priekšu, jo tas notiek procesa gaitā – atkarībā no pasūtījumu intensitātes, citu pasākumu grafikiem un arī laika apstākļiem. Cepļa kurināšana pavasara – vasaras – rudens sezonā vidēji notiek reizi mēnesī. No decembra līdz martam nekurinām. Mūsu traukus var iegādāties gadatirgos, salonos, apskatīt izstādēs, kā arī veikt individuālus pasūtījumus.

Darbnīcā var redzēt tradicionālo podniecības darbu tapšanu uz kājminamās podnieka ripas, dzirdēt stāstījumu par podniecības tradīcijām, darbu tapšanas procesu, trauku apdedzināšanu un piedalīties cepļa atvēršanā.

Kur vēl var iegādāties mūsu traukus

Veikals „Riija”, Rīgā, Tērbatas 6/8
Liepkalnos, informācijas centrā - SIA „Mežmalas AA”
Amatnieku preču veikals "Lāde", Rēzeknē, Krasta ielā 31
Mākslas galerija "Mans's", Jēkabpils, Brīvības iela 154
Lūznavas muiža, Pils iela 8, Lūznava , Lūznavas pagasts, Rēzeknes novads

WWW

Adrese Bekši, Ozolaines pagasts, Rēzeknes novads
Koordinātes 56.40368; 27.21870
Tālrunis +371 29106193, +371 28328115
E-pasts stass_v@inbox.lv, violaanna@gmail.com
Mājas lapa www.cukrasata.lv
Click to listen highlighted text!