Pilcenes (Piļcines) Sv. Antona Romas katoļu baznīca

Viena no vecākajām koka baznīcām Latgalē, kas celta 1670. gadā un ir īpaša ar savām puskolonnām, sešstūra torni, pusapaļiem logiem, sīpolveida kupoliņu ar krustu.

Dažos avotos norādīts, ka baznīca celta 1772. gadā, bet pēc pilcenieša V. Lōča sniegtajām ziņām – 1670. gadā. Tā ir viena no visvecākajām, (iespējams visvecākā Latgalē) koka baznīcām Latgalē un visvecākā Rēzeknes rajonā. Baznīcas koka guļbūvi cēla vietējie meistari ar cirvi, bez zāģa palīdzības. Sākotnēji tā tika celta kā Pilcenes kapu kapela. Tēsto baļķu sienas vietējie amatnieki sastiprinājuši ar vietējo kalēju kaltām dzelzs naglām, un gadsimti gar tām velti trin zobus. Senajos rakstos Pilcenes katoļu baznīca atzīmēta kā Dricānu filiālbaznīca. Baznīca iesvētīta Sv. Antona vārdā, un viens no altāriem veltīts šim svētajam. Lielajā altārgleznā attēlots Pestītājs pie krusta. Baznīcā atrodas altārglezna no 18.gs., kas ir valsts nozīmes kultūras piemineklis.
70-tajos gados šo dievnamu gribēja nojaukt, taču tas neizdevās, jo iejaucās trimdā dzīvojošais grāmatizdevējs, kultūras darbinieks Vladislavs Lōcis. Dievnams ir īpašs ar savām puskolonnām, sešstūra torni, pusapaļiem logiem, sīpolveida kupoliņu ar krustu. Baznīca apšūta ar koka dēļiem, jumts no skārda. Ir divas sakristejas. Uz jumta virs presbiterija un virs tornīša – dzelzs krusts. Tornītī desmit mārciņu smags zvans (Svilāns, 1995).

Adrese Pilcene, Dricānu pagasts, Rēzeknes novads
Koordinātes 56.6642331; 27.2674856
Tālrunis +371 29214848
Click to listen highlighted text!