Viļānieši darina putnu būrīšus mājas strazdiem

22.04.2022

Projekti

Kad dabas draugu centrā “Dadzis” Viļānu pievārtē pār putnu balsīm skaļāk dzirdama āmuru klaudzēšana, klāt ir ikgadējās Putnu dienas un būrīšu gatavošana mūsu spārnotajiem kaimiņiem. Šogad darbnīca norisinājās kā viena no aktivitātēm Eiropas Savienības programmas “URBACT” projektā “Volunteering cities+” jeb “Brīvprātīgā darba pilsētas”.

“Mums ir sagatavoti materiāli 60 putnu būrīšiem,” pastāstīja darbnīcas vadītāja, Viļānu dabas draugu rodošās pētniecības centra “Dadzis” vadītāja Irina Klimanova. “Putnu būrīši ir domāti “pavasara vēstnešiem” mājas strazdiem. Dalībnieki putnu būrīšus var paņemt līdzi uz mājām un pielikt kokā savā īpašumā, savukārt pārējie būrīši tiks pielikti šeit mežā, kā arī aiznesīsim pielikt Viļānu centrā pie lielā ozola un Lakstīgalu saliņā.”

Šoreiz būrīši tika taisīti izjaucami, lai rudenī varētu iztīrīt, tā izvairoties no putnu slimību pārnēsāšanās un paildzinot būrīša kalpošanas laiku. Lai būrītis būtu putniem drošs, jāievēro vēl vairākas lietas: “Obligāti jāpievērš uzmanība dēļiem - jābūt neēvelētiem, rupjākiem dēļiem, lai pēc tam arī mazie putnēni var izkļūt no putnu būrīša. Tāpat materiālam ir jābūt sausam. Nedrīkst sazāģēt un uzreiz ķerties pie darba, jo tad var veidoties plaisas un laika gaitā žūstot putnu būrītis paliks šķībs, kā arī jāskatās, lai pie būrīša nevar piekļūt kaķi - būrītis jāliek pēc iespējas augstāk, apakšā koka stunbru norobežojot ar skārda plāksni,” uzskaitīja Irina Klimanova.

Putnu būrīši esot kā konstruktori, ko vispirms jāapgūst pieaugušajam un tad jāiemāca arī bērniem - teica sanākušie putnu būrīšu meistari. Brīvprātīgā darba aktivitātēs iesaistījās arī Blizņuku ģimene no Harivas, kas šobrīd dzīvo Viļānos. Viņi sameistaroja deviņus būrīšus: “Lai putniņi dabā var priecāties,” smaidot saka ģimenes vectēvs Anatolijs. “Ļoti noderīga un vērtīga akcija gan dabai, gan arī lai cilvēki var satikties. Mēs pat domājam, ka tad, kad pasaulē atkal būs miers, varētu ko līdzīgu sarīkot pie sevis Ukrainā.”

Brīvprātīgais darbs kopienas labā ir viena no galvenajām pilsoniskās līdzdalības formām visā Eiropas Savienībā, tāpēc to ir svarīgi veikt, attīstīt un popularizēt. Arī neliela domubiedru grupa var uzlabot ikdienas dzīvi Viļānos un apkārtnes pagastos. Aicinām ikvienu iedzīvotāju būt daļai no šīs brīvprātīgo kustības! Sekojiet līdzi informācijai par turpmākajām brīvprātīgā darba aktivitātēm!

FOTOGALERIJA

Vairāk informācijas pa tālruni 26554478 vai rakstot uz e-pastu: Inta.Rimsane@rezeknesnovads.lv

Foto: Dmitrijs Graičonoks

Click to listen highlighted text!