Viļānieši noslēdz projektu “Brīvprātīgā darba pilsēta”

Projekti

Ar konferenci Atiēnu Kiprā 2022. gada 10. un 11. novembrī noslēgušies URBACT Volunteering cities+ pieredzes apmaiņas pasākumi starp Atiēnu (Kipra), Agia (Grieķija), Alžustrela (Portugāle), Banska Štjavnica (Slovākija) un Viļānu (Rēzeknes novads) brīvprātīgā darba pilsētu projekta dalībniekiem. Atiēnu pilsētiņā septiņi Rēzeknes novada brīvprātīgā darba organizētāji mācījās, kā aktivizēt iedzīvotājus iesaistīties brīvprātīgā darba organizēšanā un veikšanā, kā panākt brīvprātīgā darba koordināciju un veicināt līdzdalības mehānismu, kā vairot aktivitātes starp jauniešiem un vecāka gadagājuma cilvēkiem, kā iesaistīt jauniešus brīvprātīgā darbā un  veicināt viņu līdzdalību sabiedrības dzīvē, kā stiprināt uzņēmumu atbalstu brīvprātīgajam darbam. Visu piecu valstu dalībniekiem bija iespēja piedalīties brīvprātīgā darba divās aktivitātēs Atiēnu pilsētiņā. Veco ļaužu mājas mazdārziņā jaunieši iestādīja salātus, pētersīļus, dilles, piparmētras, lai seniori, kuri vēroja šo pasākumu, pēc pāris mēnešiem varētu mieloties ar veselīgo ražu. Bērnudārzā sākumskolas skolēni kopā ar vecāko grupu audzēkņiem stādīja podos skaistumaugus, kuri priecētu šīs iestādes apmeklētājus. Šādas aktivitātes silda sirdis kā brīvprātīgā darba darītājiem, tā mazaizsargātākajām iedzīvotāju grupām. Kipras pieredzes apmaiņas pasākumā katras valsts projektu vadītājs atskaitījās par paveikto, īstenotajām aktivitātēm, sasniegtajiem rezultātiem. Viļānu apvienības pārvalde varēja lepoties ar  brīvprātīgā darba darītājiem, ar īstenoto 21 aktivitāti gan Viļānu pilsētā  un pagastā, Sokolku  un Dekšārēs pagastos, kā arī pieredzi guvušajiem viļāniešiem, piedaloties un vērojot brīvprātīgā darba piemērus Kiprā, Grieķijā, Slovākijā un Portugālē.

Projekts noslēdzas, bet brīvprātīgajam darbam jārod turpinājums. Mēs, projekta dalībnieki, solījām, ka darbosimies un iedvesmosim mūsu novada aktīvos iedzīvotājus, NVO pārstāvjus, uzņēmējus un pilsētas, pagastu pārvalžu administrāciju un darbiniekus arvien iesaistīties mūsu dzīvesvietas labbūtības veicināšanā. Šādas koprades rezultātā, ar minimālām materiālu izmaksām, brīvprātīgo darbu, tiks realizētās neskaitāmas vietējās iniciatīvas, lokālie un Eiropas projekti. Iedzīvotājos veidosies uzticēšanās vietējai varai, radīsies savstarpēja cieņa, kā arī cilvēks mūsu kopīgajā dzīvesvietā beidzot jutīsies sadzirdēts.

Paldies projekta autoriem un īstenotājiem, kuri pamanīja, ka Viļānos vizuļo brīvprātīgās iniciatīvas, un ka mūsu aktīvistiem tālākai iedvesmai ir nepieciešama tik vien kā citu Eiropas vietu pieredze, labās prakses piemēri un pašvaldības atbalsts. Piedalīšanās URBACT Volunteering cities+ pasākumos dalībniekos radīja dziļāku  izpratni par brīvprātīgo darbu, ticību, ka rūpēs par līdzcilvēkiem dzimušās ieceres vienmēr realizējas, un ka atvērsies pašvaldības durvis, vai arī mēs, brīvprātīgie, drošāk un ar atvesto “atslēgu” uzdrošināsimies ar idejām un darbošanos tās atvērt, tā, kā Kiprā, pie viena galda pašvaldības administrācija un brīvprātīgie lemj un īsteno cilvēku dzīves un vidi uzlabojošas aktivitātes. Lai Viļānos ir brīvprātīgā darba turpinājums!

URBACT Volunteering cities+ konferences Atiēnu (Kiprā) 2022. gada 10. un 11. novembrī dalībniece Inta Brence