Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs klātienē vērtēs meliorācijas sistēmu stāvokli Lubāna ezera apkaimē

Lauksaimniecība

Ceturtdien, 14. jūnijā, zemkopības ministrs Jānis Dūklavs dosies darba vizītē uz Lubāna ezeru un tam piegulošajām teritorijām, lai kopā ar Rēzeknes novada pašvaldības pārstāvjiem un valsts SIA “Zemkopības nekustamie īpašumi” (ZMNĪ) ekspertiem apmeklētu vairākus nozīmīgus meliorācijas sistēmu objektus – dambjus, sūkņu stacijas u.c., t.sk. arī Lubāna ezera Ziemeļu dambi pēc 2017. gada augusta plūdu radīto bojājumu novēršanas.
“Valsts nozīmes meliorācijas sistēmu uzturēšana un atjaunošana labā stāvoklī ir ļoti nozīmīgs uzdevums, jo tās ikdienā reģionos pasargā no plūdiem tūkstošiem iedzīvotāju, lauksaimnieku un uzņēmēju, viņu sējumus, stādījumus un meža zemes, viņiem piederošās būves, tehniku un saimniecības, autoceļus, tiltus un citus infrastruktūras objektus,” norāda zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.
Jau ziņots, ka 2017. gada vasaras otrajā pusē un rudenī ilgstošās spēcīgās lietavas daudzviet nodarīja lielus postījumus valsts un vietējās nozīmes meliorācijas sistēmām. Pēc ilgstošām lietavām ar palielinātu nokrišņu daudzumu Latgales reģionā 2017. gada vasaras otrajā pusē un rudenī būtiski pieauga ūdens noteces apjoms, no kura liela daļa notek Lubāna ezerā. Saistībā ar ierobežotu caurplūdumu Aiviekstes upē un Meirānu kanālā pērnruden tika apgrūtināta ūdens līmeņa pazemināšana Lubāna ezerā. Tā rezultātā Lubāna ezerā ūdens līmenis būtiski paaugstinājās, pārsniedzot ezera vidējo ekspluatācijas līmeni pat par 1,7 metriem, kā rezultātā ezera viļņošanās dēļ bija apdraudēta Lubāna ezera Ziemeļu dambja noturība un draudēja tā pārraušana, tāpēc ZMNĪ operatīvi veica dambja nostiprināšanu.
ZMNĪ turpina īstenot nozīmīgus projektus plūdu risku mazināšanā, lauksaimniecības un mežsaimniecības zemju meliorācijā, valstij piederošo hidrotehnisko būvju atjaunošanā un pārbūvē, kā arī valsts nozīmes ūdensnoteku atjaunošanā. Šim mērķim no 2014. līdz 2020. gadam paredzēti 80 miljoni eiro publiskā finansējuma – 43,4 miljoni eiro no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) un 36,6 miljoni eiro no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA).
Vizītes laikā zemkopības ministrs Jānis Dūklavs tiksies ar Lubāna ezeram piegulošo pašvaldību vadītājiem un uzņēmējiem, lai runātu par tālākām sadarbības iespējām dažādu saimniecisko aktivitāšu uzlabošanai Lubāna ezera reģionā.
Šīs darba vizītes laikā zemkopības ministrs Jānis Dūklavs arī piedalīsies konferencē “Latgale 2020: Lauksaimniecības attīstība – iespējas un izaicinājumi” Rēzeknē. Zemkopības ministrijas un Lauku atbalsta dienesta speciālisti konferences dalībniekus informēs par ES Kopējās lauksaimniecības politikas nākotni, kā arī Lauku attīstības programmas aktualitātēm 2018. gadā un tās piedāvātajām iespējām lauksaimniekiem un lauku uzņēmējiem. Ar ziņojumiem par aktuālāko nozarē dalību konferencē ņems arī Valsts ieņēmumu dienests, Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome, Latgales ražojošo lauksaimnieku apvienība. Tāpat tiks runāts par lauksaimniecības speciālistu izglītību un noslēgumā notiks diskusijas par svarīgākajiem jautājumiem.
Uz konferenci aicināti Latgales lauksaimnieki, lauku uzņēmēji un citi interesenti. Konference notiks ceturtdien, 14. jūnijā, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas Inženieru fakultātes 105. auditorijā Atbrīvošanas alejā 115, Rēzeknē, sākums plkst. 10:00.
Informāciju sagatavoja: Dagnija Muceniece,
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
tālrunis: 67027070, mob.: 26534104;
e-pasts: Dagnija.Muceniece@zm.gov.lv