Eiropas valstu pārstāvji iepazīst Rēzeknes novadu

04.08.2022

Projekti

Jūlija beigās Rēzeknes novada Viļānu apvienībā ciemojās URBACT programmas projekta “Brīvprātīgā darba pilsētas” (“Volunteering cities+”) dalībnieki no Grieķijas, Kipras, Portugāles, Slovākijas un Spānijas. Ciemiņi kopā ar Viļānu apvienības brīvprātīgo grupas dalībniekiem trīs dienu garumā runāja un mācījās par to, kā Eiropas valstu pašvaldības atbalsta vietējo iedzīvotāju iniciatīvas, tādā veidā veicinot arī piedalīšanos lēmumu pieņemšanas procesos.

Kā pastāstīja Alžustrel (Portugāle) pašvaldības pārstāvis Marcos Aguiar, viņu pašvaldībā vismaz 70 % iedzīvotāju piedalās vietējās pašvaldības vēlēšanās, jo tikai vēlētāji nosaka, kuri politiķi turpmāk vadīs pašvaldību. 

Ciemiņi viesojās arī Dekšāres pagastā, kur iepazinās ar latvieti Andri un viņa dzīves biedreni portugālieti Deboru, kuri aizrautīgi stāstīja par savu pieredzi kaņepju ēdienu pagatavošanā, kaņepju audzēšanā, kaņepju papīra izgatavošanā un kaņepju būvniecībā. Ģimene ir ne tikai izveidojusi savu kaņepju produktu līniju, kas nodēvēta par “Obelisk Farm”, bet arī labprāt uzņem brīvprātīgos no visas pasaules, tādā veidā daloties ar savu pieredzi un atbalstot ideju, ka nav nesasniedzamu sapņu, ja ir vēlēšanas kaut ko mainīt savā dzīvē. 

Šai idejai piekrīt arī citi dekšārieši, Latgales tradicionālās kultūras centra “Latgaļu sāta” dibinātāji, kuri viesiem piedāvāja iejusties 20. gs. 20. gadu atmosfērā, apskatot autentiski saglabātu istabu, latgaļu mūzikas instrumentus, rotu kolekciju, rekonstruētas bronzas laikmeta celtnes, kā arī izmēģināt sviesta kulšanu un bērnu rotaļlietu gatavošanu. 

Viesiem bija iespēja uzzināt ne tikai par brīvprātīgo darbu Rēzeknes novadā, bet arī sadancoties sadziedāties un saspēlēties kopā ar Viļānu kultūras nama kapelu "Bumburneicys" un daudziem labi zināmo Igauņu ģimeni no Rēzeknes novada Gaigalavas pagasta. 

Atvadoties projekta dalībniece Stavroula Georgio no Kipras piebilda, ka arī politiķiem būtu aktīvāk jāatbalsta vietējo iedzīvotāju iniciatīvas finansiāli, rīkojot ideju konkursus, tādā veidā mudinot cilvēkus vairāk domāt par sava pagasta attīstību. Galu galā, viens uzmundrinošs rokas spiediens nozīmē arī vienu balsi vēlēšanās! 

Augusta beigās visu iesaistīto valstu pārstāvji dalībnieki dosies uz Grieķiju, kur iepazīsies ar Adžia (Agia) pašvaldības pieredzi.  Projekts “Volunteering cities+” turpināsies līdz 2022. gada decembrim.

FOTOGALERIJA

Vairāk informācijas par projektu

Projekta Facebook lapa

Vairāk informācijas:
projekta koordinatore Inta Rimšāne, tel.: 26554478, 
e-pasts: Inta.Rimsane@rezeknesnovads.lv 
Foto: Dmitrijs Graičonoks

Click to listen highlighted text!