Februārī tiks uzsākta vakcinācija sociālās aprūpes iestādēs

Februāra vidū, tiklīdz ražotāji piegādās Covid-19 vakcīnas, tiks uzsākta sociālas aprūpes centru klientu un darbinieku vakcinēšana pret koronavīrusu. Rēzeknes novada pansionātos vakcīnu gaida kā glābšanas riņķi, lai varētu atgriezties normālā ikdienas ritmā, taču daudziem darbiniekiem un klientiem pagaidām vēl ir nogaidoša attieksme, jo pietrūkst informācijas par vakcīnas iedarbību un nekaitīgumu.

“Es ticu vakcīnām,” saka Maltas veselības un sociālās aprūpes centra (VSAC) vadītāja vietniece Anna Beitāne. “Strādājam iestādē, kur ir augsts risks saslimt vai aplipināt citus, tāpēc rādīšu piemēru un vakcinēšos.” Maltas aprūpes centrā strādā 31 darbinieks, no kuriem trešdaļa ir gatavi potēties, bet pārējie pagaidām svārstās. “VSAC vadītājs Marts Hahelis kā mediķis daudz skaidroja gan darbiniekiem, gan klientiem, ka vakcīna ir droša un tajā nav nedz paša vīrusa, nedz kā cita bīstama. Turklāt daudziem darbiniekiem radinieki - mediķi - jau ir vakcinējušies, un viss ir kārtībā, tomēr interneta vidē klejo tik daudz viltus ziņu un nepatiesas informācijas, ka daudzi pagaidām izvēlas nogaidīt.”


Anna Beitāne atzīst, ka, atšķirībā no darbiniekiem, pansionāta iemītniekiem izskaidrot vakcinācijas nepieciešamību esot vieglāk, jo viņi vairāk uzticas mediķu viedoklim. “Jāteic gan, ka daudzi klienti pie mums ierodas ar veselu buķeti dažādām slimībām, tāpēc mēs nopietni izskatīsim, kuri drīkstēs vakcinēties.” Tam piekrīt arī Rēzeknes novada veco ļaužu pansionāta Strūžānos vadītāja Ilga Lizdika: “Mūsu mediķi izvērtēs. Kopā mums ir 46 klienti, ja kādam ir stipras alerģijas vai citas nopietnas saslimšanas, tad vakcinēšanās būs jāizlaiž.”

Strūžānu pansionāta darbiniekiem ir dalītas izjūtas par gaidāmo vakcinēšanos. “Daudziem trūkst informācijas, daudzi uzķeras uz nepārbaudītu informāciju sociālajos tīklos,” saka vadītāja Ilga Lizdika. Viņa pati ir plānojusi vakcinēties. “Ir taču jābūt gaismai tuneļa galā. Es tiešām ceru, ka vakcīna būs glābiņš. Kamēr visi nepārslimos, tā slimība vilksies, un tad var palīdzēt tikai vakcinācija.”


Tikmēr Rēzeknes novada veco ļaužu pansionāta filiālē Pilcenē daļa no 27 iemītniekiem Covid-19 jau pārslimojuši, tāpēc neesot īpašas vēlmes potēties. “Gan darbinieki, gan klienti izslimoja vieglā formā,” pastāstīja filiāles vadītāja Olga Piļka. Kopumā Latvijā pēdējo divu nedēļu laikā sociālās aprūpes iestādes konstatēti vairāk nekā 1500 Covid-19 gadījumi. Saslimstība tieši sociālās aprūpes iestādēs veido vidēji 10 procentus no visiem gadījumiem, kas tiek reģistrēti ik dienu. Kā liecina statistika, vissmagāk koronavīruss skar cilvēkus gados ar lielu slimību bagāžu, tāpēc mediķi uzsver, ka ir ļoti svarīgi pēc iespējas ātrāk uzsākt pansionātu iemītnieku vakcināciju.

Kā nākamie rindā pēc pansionātu klientiem un darbiniekiem paredzēti sociālo dienestu darbinieki. Rēzeknes novada Sociālā dienesta vadītāja Silvija Strankale uzsver, ka vakcinēsies nevilcinoties, tiklīdz būs šāda iespēja. “Ir divi varianti, kā izrauties no šī riņķa - vai nu masveidīga vakcinācija vai gaidīt, kad vismaz 70 procenti sabiedrības pārslimos. Viss ir labi, ja pārslimošana norit vieglā formā, bet ir dzirdēti pieredzes stāsti gan par izslimošanu vieglā, gan smagā formā. Ar Visaugstāko neviens nav noslēdzis derību, ka tieši viņš izslimos viegli.”

Silviju Strankali saistībā ar Covid-19 visvairāk satrauc tas, ka reizēm vīrusa pārnēsātājs nemaz nezina, ka ir slims. “Ja cilvēks ir inficēts, bet viņam nav izteiktu slimības simptomu, viņš pakļauj riskam citus cilvēkus. Es pati esmu riska grupā, man mājās ir mamma, kurai ir 90 gadi un kura ir riska grupā. Daudziem ir tuvinieki, kurus šobrīd vajadzētu īpaši aizsargāt, tāpēc turpināt izplatīt slimību ir bīstami.”


Sociālā dienesta vadītāja uzsver, ka svarīgākais ir vērtēt nevis šūmēšanos sociālajos tīklos, bet klausīties zinātniekos un mediķos: “Es apzinos blaknes, jo tās var būt jebkurai vakcīnai. Bet labāk šīs īslaicīgās blaknes vienu vai divas dienas, nevis slimību, kas citus noņem no trases uz vairākām nedēļām vai pat mēnešiem.”

Kā paredz valstī izstrādātais Vakcinācijas plāns, līdz vasaras beigām plānots vakcinēt 70 procentus Latvijas iedzīvotāju. Veselības ministrs Daniels Pavļuts intervijā Latvijas Radio pavēstīja, ka brīvprātīgu iedzīvotāju vakcinēšanu pret Covid-19 varēs uzsākt aprīlī, uzreiz pēc tam, kad būs pabeigta mediķu, kā arī sociālās aprūpes centru klientu un darbinieku vakcinācija. Vienlaikus ministrs norādīja, ka izstrādātais vakcinācijas plāns ir elastīgs, lai reaģētu uz vakcīnu piegāžu aizkavēšanos.

Madara Bērtiņa,
Rēzeknes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste

Click to listen highlighted text!