Informācija vēlētājiem par parakstīšanās iespējām

Satversmē noteikts, ka ne mazāk kā vienai desmitajai daļai vēlētāju ir tiesības: 1) iesniegt Valsts prezidentam pilnīgi izstrādātu likumprojektu vai Satversmes grozījumu projektu, kuru Prezidents nodod Saeimai;2) ierosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atsaukšanu.
Izmantot šīs tiesības vēlētāji var 12 mēnešu laikā no dienas, kad Centrālā vēlēšanu komisija (turpmāk CVK) attiecīgo iniciatīvu reģistrējusi. Informācija par iniciatīvām pieejama cvk mājas lapā  https://www.cvk.lv/pub/public/31164.html
Parakstu vākšanu organizē iniciatīvas grupas - biedrības. Apliecinātās parakstu lapas nododamas attiecīgajai iniciatīvas grupai un to veic pati persona, kuras paraksts tiek apliecināts.
Parakstīties Rēzeknes novada pašvaldībā iespējams:

1. Dzīvesvietas deklarēšanas vietās – veic dzīvesvietas deklarēšanas speciālisti;
  2. Novada pagastu pārvaldēs – veic pagasta pārvalžu vadītāji;
  3. Bāriņtiesās – veic bāriņtiesu priekšsēdētāji, priekšsēdētāju vietnieki un locekļi. Jāievēro, ka apliecināt parakstu bāriņtiesā var, ja vēlētājam ir deklarēta dzīvesvieta Rēzeknes novada pašvaldības attiecīgās bāriņtiesas darbības teritorijā!

Attiecībā uz pārējām parakstīšanās vietām nav noteikta piesaiste deklarētajai dzīvesvietai.
Tiesības parakstīties ir balsstiesīgajiem Latvijas pilsoņiem no 18 gadu vecuma. Parakstīšanās vietā jāierodas, līdzi ņemot derīgu personu apliecinošu dokumentu – pasi vai personas apliecību. Atbilstoši normatīvo aktu prasībām, ņemot vērā reālās izmaksas, kas saistītas ar parakstu apliecināšanu, Rēzeknes novada dome ir noteikusi maksu 1,00 euro par parakstu apliecināšanu pašvaldības dzīvesvietas deklarēšanas vietās, bāriņtiesās, pagastu pārvaldēs.
Parakstu vākšanas instrukcija „Kārtība, kādā apliecināmi vēlētāju paraksti likumu ierosināšanai” paredz, ka pēc vēlētāja lūguma, ja tam ir sevišķi svarīgs iemesls, (slimība, invaliditāte vai cits) parakstu apliecinātājs var vienoties par paraksta apliecināšanu vēlētāja atrašanās vietā.
Normatīvie dokumenti, kā arī veidlapas pieejami CVK mājas lapā - https://www.cvk.lv/pub/public/31164.html.
Parakstu apliecināšanas vietas Rēzeknes novadā