Kaunatas apvienības sakoptākās sētas

22.07.2021

Kultūra

Čornajas pagasts

Mājas “Rogs

Dzīvojot savā īpašumā "Rogs", mēs lepojamies ar to, ka agrāk tas bija zemes gabals, kur ganījās govis, bet tagad tā ir sakopta un apsaimniekota zeme. Vasarā tā priecē ne tikai mūs, bet arī garāmbraucējus ar krāšņi ziedošiem ziediem apkārt mājai, bet ziemā ar Ziemassvētku gaismiņām mājas teritorijā. Mūsu nelielajā zemes gabaliņā pietiek vietas gan dēla interesēm, lai saaicinot draugus uzsist pa futbola vārtiem, un jaunizveidotais dīķis  priecē ar makšķerēšanas un peldēšanās iespējām, gan arī meitas izklaidēm ir izveidots bērnu laukums. Mēs lepojamies ar to, ka zeme šeit ir iestrādāta un pateicīga, lai varam izaudzēt bērniem zemenes, avenes, kazenes, kā arī dažādus dārzeņus. Mēs lepojamies ar to, ka paši  saviem spēkiem, pieliekot rokas un pieliecot muguru, īstenojam dzīvē iecerēto, ieliekot savu dvēseles daļiņu. Mēs ļoti mīlam savu nelielo zemes gabaliņu, jo šeit ir viss nepieciešamais, kas dara mūs laimīgus.

Mājas “Āres

Mājās “Āres” lepojamies, ka pa šiem daudzajiem gadiem ir izdevies izveidot samērā pievilcīgas puķu dobes, iekopt augļu dārzu, kurš ģimeni nodrošina ar āboliem, plūmēm, ķiršiem un visām ogām. Sagatavoto ievārījumu, konservējumu pietiek visiem. Var arī kādam uzdāvināt Ziemassvētkos. Cenšamies teritoriju uzturēt sakoptu, cik vien tas iespējams. Pie mājas rīkojam ģimenes atpūtas brīžus, "piknikus". Mazbērniem arī ir, kur izskrieties. Brīžiem nepateicīgie laika apstākļi ienes savas korekcijas. Cenšamies atkal no jauna stādīt, kopt un veidot.

Mājas “Ievlejas” (saimnieki Ingus un Sarmīte Broliši)

"Ievlejās" mēs lepojamies ar neskarto dabu un senču mantojumu, ar tām vērtībām kuras mēs esam šeit ienesuši un nesīsim tālāk mūsu bērniem. Esam lepni par paveikto darbu un pieliktajām pūlēm gada laikā, lai no mežonīgā skaistuma izveidotu ainaviski patīkamu, bet tajā pat laikā, laukiem atbilstošo dabisko skaistumu. Mēs "Ievlejas" raksturojam ar gadalaikiem. Tā ainaviski mūs priecē visos gadalaikos: ziemā tā ir skaisti ievīta baltajā sniega segā un simtu gadu vecās egles izskatās kā princeses; pavasarī tā priecē ar gājputnu skaņām, meža putnu čalām un citu radību skaņām, kuras modušās no dziļā ziemas miega; vasarā ir prieks par meža, pļavas un dārza veltēm. Asociējas ar vasaras smaržu un garšu. Rudenī tā ir pasakaini krāšņa, kad rudens nāk apgleznot koku lapas. Pie mājas senču stādītais ozols ar liepu, kuri gandrīz ir sasnieguši dižkoku vecumu, pārvēršas pasakainā gleznā.

Griškānu pagasts

Māja “Medus mājas impērija”

Atpūtas komplekss “Medus mājas impērija” atrodas 4 km attālumā no Rēzeknes, Kaunatas virzienā. Tā ir vieta, kura kādreiz piederēja Romeru muižas muižkungiem.  Mūsu atpūtas kompleksam pieder skaista un sakopta teritorija 4 ha platībā, tādēļ katrs viesis var justies kā īsts kungs vai kundze. Atpūtas kompleksa teritorijā atrodas divas skaistas mājas – lielā “Medus māja’ un mazā “Māla māja”. Viesu mājā pasākumu rīkošanai piedāvājam divas svinību zāles, tās piemērotas gan saviesīgiem pasākumiem, gan semināriem, ir pieejams bezvadu internets, projektors, sauna, novuss, galda teniss.  Nakšņošanai piedāvājam astoņus numuriņus: viens divvietīgs ar labierīcībām un dušu, septiņus- trīsvietīgus ar vienvietīgām un divstāvu gultām.  Viesu māja ir aprīkota ar kopīgai lietošanai paredzētu virtuvi, kā arī piedāvājam ēdināšanas pakalpojumus. Varam izvietot papildvietas. Otrā māja “Māla māja’ ir īpaša ar to, ka tika celta 1930. gados, un ir renovēta, maksimāli saglabājot šīs mājas vēsturi. Māja ir sadalīta uz divām daļām, vienā daļā ir virtuve, WC  ar dušu un četras  guļvietas, bet otrā daļā ir maza banketu zāle.

Mājas “Andreji”

Ar lielu mīlestību veidojam apkārtējo vidi un dzīvojam savās mājās “Andreji”, jo ļoti vēlamies radīt gan sev patīkamu, gan garāmbraucējiem baudāmu vietu. Pieliekot visu ģimenes paaudžu ieteikumus, esam izveidojuši bērniem atpūtas vietu, papildinājuši daiļdārzu un augļudārzu ar stādījumiem, Izrakuši piemājas dīķi zivju audzēšanai un lai būtu kur pašiem veldzēties karstajās vasaras dienās.  Ļoti vēlamies teritoriju rotāt ar pašgatavotām instalācijām, ziediem, kuras ar lielu patiku veido mūsu vecākā paaudze. Pieliksim visas pūles, lai katra diena mūs priecē!

Kaunatas pagasts

Mājas “Puķu sēta” (Irina un Dzintars Čudari)

Tikko ieejot pagalmā pie Irinas un Dzintara Čudaru ģimenes, maigi apņem ziedu smarža. No šī dabas dotā un Čudaru samnieku koptā brīnuma arī radies saimniecības nosaukums “Puķu sēta”. Saimniecībā ir vairāk nekā 400 puķu stādu, un tās ir saimnieces Irinas pārziņā. Kā jokodams saka pats ”Puķu sētas” saimnieks: ”Sieva mīl puķes vairāk nekā vīru. ” Krietnais stādu skaits sākās ar vien dažām rozēm, tās arī kļuva par plašo un krāšņo puķu dārzu pamatu. Šobrīd rožu šķirnes tiek pašu rokām apkoptas un arī potētas, kas ļauj izaudzēt vēl neredzētus ziedu krāsu salikumus. Visā teritorijā krāšņi priecē dīķi ar ūdensrozēm, iekoptie celiņi un taciņas, brīnumaino zemeņu raža, dekoratīvie krūmi un stādi, ābelītes un ķirši, strūklaka, oriģinālas dārzeņu dobēs. Viss ierīkots gaumīgi un ar lielu mīlestību. Komunicējot ar pozitīvajiem saimniekiem, ir sajūta, ka laika pietiek visam – gan darbam, gan atpūtai, skaistumam un savam priekam.

Mākoņkalna pagasts

Mājas “Strazdi”

Mūsu māja atrodas dižā Mākoņkalna pakājē. Mājas nosaukums “Strazdi” atbilst mūsu dzīves ritumam un darbībām. Mēs kā putni, pa kripatiņai veidojam šo vietu krāsainu un patīkamu katram, kas atlido pie mums ciemos, vai vienkārši garām lido. Tāpat kā strazdiņi, kas dzīvo mūsu divdesmit putnu būrīšos, rūpējas par putnēniem, baro cits citu, gādā barību un mācās lidot, lai iepazītu skaisto pasauli. Tā arī mēs aicinām ciemos savus bērnus, mazbērnus, vecākus, radus un draugus ciemos uz skaisto Latgali. Mēs kā putni rūpējamies par bērniem, un viss, kas ir mājās ap māju, pie mājas ir radīts tā, lai bērniem būtu prieks te būt. Mīlestībā vienoti. Katram ienācējam dodam to labāko. Bērniem mācām lidot un cienīt Darbu. Aizbraucot katrs ciemiņš no mūsu mājas paņem līdzi Rāznas stiprumu, Mākoņkalna varenību, Varavīksnes krāsas, Mūsu svētību un Beznosacījumu Mīlestību.

Mājas “Līgas”

Māja "Līgas" celta 1996. gadā. Mājas pirmais saimnieks Pēteris Sviklis māju nosaucis par godu savai meitai Līgai. Laika gaitā ir nomainījušies 4 saimnieki. Pašreizējais saimnieks ir Jānis Viļums. Katrai mājai ir sava dvēsele, sava identitāte, sava piederība konkrētai vietai, par to vēsta pie mājas uzstādītais karogs. Māja atrodas Mākoņkalna, Andrupenes, Lūznavas un Rēzeknes ceļu krustcelēs, Brīnišķīgo saullēktu apspīdēta, Rāznas viļņu izauklēta, tā priecē mājiniekus un dod dzīvē spēku doties uz priekšu.

Māja “Avoti”
“Avotu” mājas Lipušku ciemā pašu rokām un līdzekļiem uzcēla 1973. gadā, jo meliorācijas darbu dēļ bija spiesti mainīt dzīvesvietu. Pārceļoties no Lucišku sādžas uz ciemata centru, daudz ko no iedzīves pārveda un tas ir saglabājies līdz šai dienai. No pārvestā ķiršu koka stāda atvasēm augļu dārzā joprojām aug ķirši, arī avenes katru vasaru priecē ar savām saldajām ogām. Dzirnakmeņi no vecās mājas pirts dzirnavām tagad pilda dekoratīvas “mājas sargu” funkcijas pie ieejas taciņas “Avotu” mājās. Ģimenes  atpūtas brīžos no šķūņa tiek iznests, nedaudz laika zoba skartais, bet vēl lietojamais, vecais koka galds. “Avotu” māju saimniece Anna vienmēr ir bijusi liela puķmīle, kuras dārzs priecē garāmgājējus ar savu daudzkrāsaino ziedu bagātību. Viņas aizsāktās tradīcijas tagad turpina meita un viņas ģimene, kas rūpējas, lai māju apkārtne būtu tīra un sakopta.

Stoļerovas pagasts

“Saules sēta” (saimnieki Aļona un Jurijs Galaji)

“Saules sēta” ir senču lolots mantojums. Māja kalna virsotnē, kas ļauj gozēties saules staros, baudīt saimnieku viesmīlību, labestību, dabas klusumu un pievilcību, būt svaigā gaisā lauku vidū. Lepojos, ka varu piedāvāt viesiem izbaudīt pirts rituālus ar svaigām zāļu slotiņām un medus masāžu. Esam pārņēmuši bišu čaklumu un neatļaujamies audzēt nezāles savu senču pagalmā. Mūsu mājas durvis vienmēr ir atvērtas viesiem, draugiem un radiņiem.

Foto: Aleksandrs Lebeds

Click to listen highlighted text!