Latgales pašvaldību vadītāji tikās ar Valsts prezidentu

Šodien reģionālās vizītes Daugavpilī laikā Valsts prezidents Egils Levits un Latgales plānošanas reģiona pašvaldību vadītāji diskutēja par Latgales attīstības perspektīvām jaunajos ģeopolitiskajos un ekonomiskajos apstākļos. Sarunā piedalījās arī Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs.

Uzrunājot klātesošos, Valsts prezidents uzsvēra: “Šajā laikā ir svarīgi stiprināt valsts un pašvaldību sadarbību, lai labāk apzinātu kopīgi paveicamos uzdevumus – kā stiprināt mūsu sabiedrības saliedētību, kā veicināt ekonomiku un cilvēku labklājību, kā labāk sniegt atbalstu Ukrainai un tās tautai un kā mazināt pret Krieviju un Baltkrieviju noteikto sankciju ietekmi uz mūsu tautsaimniecību.”

Runājot par pašvaldību attīstību, Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs uzskaitīja trīs galvenos virzienus: pievilcīgas un kvalitatīvas dzīves vietas veidošana saviem iedzīvotājiem, uzņēmējdarbības vides attīstība un vietējās kopienas saliedēšana. “Ja runā par uzņēmējdarbības attīstību, tad jārunā ne tikai par Latgali, bet par visu pierobežu. Ir jādomā par sistemātisku pieeju, nevis kā ugunsdzēsēji konkrētos periodos ejam glābt Latgali, to paziņojot populistiski no politiskajām tribīnēm, bet šādām programmām jābūt mērķtiecīgi tendētām uz visiem Latvijas reģioniem ar zemākiem ekonomiskās attīstības rādītājiem,” atzīmēja Monvīds Švarcs. "Piemēram, līdz ar lielo “Rail Baltica” projektu līdzsvaroti jāiegulda arī pārējā Latvijā, citādi ap vienu trasi būs strauja attīstība, tikmēr citviet ekonomiskā plaisa vēl vairāk padziļināsies. Valsts līmenī jārisina problēma, kāpēc uzņēmēji izvēlas investēt nevis Latgalē, bet vietās, kur jau noris aktīva ekonomiskā darbība.”

Diskusijas laikā gan prezidents, gan vairāki pašvaldību vadītāji skāra arī jautājumu par karu Ukrainā. “Ekonomiskā krīze pasaulē ir cena, ko mēs maksājam, lai visi ieraudzītu, kas īstenībā ir Krievija. Ja cena, ko ukraiņi maksā par Krievijas agresiju, ir dzīvība, tad visai pārējai pasaulei tas ir tikai ekonomiskais komforts – šīs lietas vispār nav salīdzināmas,” uzsvēra Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs.

“Krievijas armijas noslepkavotie civiliedzīvotāji Bučā ir asiņaina robežšķirtne. Robežšķirtne starp mums - demokrātiskajiem Rietumiem piederīgo Latviju - un Krieviju, kur valda agresīvais Putina režīms,” teica Egils Levits. “Te vairs nav vietas kompromisiem, pelēkajiem toņiem un neizlēmībai. Ir tikai balts un melns, ir tikai labais pret ļauno, taisnīgais pret noziedzīgo. Mums visiem ir jābūt vienotiem, stāvot patiesības un taisnības pusē. Tie, kuri saka, ka ir grūti pateikt, kuram ir taisnība, atbalsta agresoru un noziedzīgu režīmu. Visi, kuriem ir acis, redz. Visi, kuriem ir ausis, dzird. Visi, kuriem ir smadzenes, saprot. Visi, kuriem ir sirds, raud,” savu uzrunu noslēdza Valsts prezidents.

Madara Bērtiņa,
Rēzeknes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste

Foto: Ilmārs Znotiņš, Valsts prezidenta kanceleja, Egita Terēze Jonāne