Noslēdzies projekts Mediju klubs

Noslēdzies Rēzeknes novada biedrības “Viedokļu līderu skola” realizētais projekts “Mediju klubs”, kura dalībnieki tika aicināti kritiski izvērtēt savus interneta lietošanas ieradumus, izprast, kuriem ziņu avotiem var uzticēties, kā arī veidot interesantas diskusijas par aktuālām tēmām.  

Projektā notika piecas nodarbības- tiešsaistes diskusijas, kurās piedalījās 104 dalībnieki-vietējie ietekmes līderi – žurnālisti, Rēzeknes novada pagastu informatīvo izdevumu veidotāji, bibliotekāri, kultūras namu vadītāji, kā arī citi interesenti.

Pirmajās divās nodarbībās tika analizēti dalībnieku profili sociālajos tīklos. Dalībnieki pārrunāja, kuri ziņu avoti ir uzticības vērti, kuros ar publicētajām ziņām būtu vērts dalīties. Trešā nodarbība tika veltīta fotogrāfijai. Fotogrāfs Eduards Medvedevs stāstīja par vēsturi - kā attīstījās kameras, kādu kameru izvēlēties, fotografējot preci, veica ieskatu fotogrāfijas nākotnē, sniedza padomus, kā uzņemt komercfoto, kā arī dalījās ar noderīgām Interneta saitēm. ”Man ir liels prieks parunāt ar žurnālistiem un citiem interesentiem par fotogrāfijas mākslu, kā arī padiskutēt par to, kā mūsdienās piesaistīt sabiedrības uzmanību ar labas fotogrāfijas palīdzību.  Inteliģenta un ļoti radoša auditorija,” teica Eduards.

Diskusijā aktīvi iesaistījās arī dalībnieki. Laikraksta “Rēzeknes Vēstis” žurnāliste Marina Tetarenko pastāstīja par saviem fotografēšanas paradumiem: ”Es parasti fotografēju ar telefonu, pēc tam datorā ļoti rūpīgi atlasu foto. Man patīk fotografēt dabu, es cenšos ievērot dabas skaistumu jebkurā gadalaikā. Mūsu laikrakstā  parasti svarīgās reportāžas fiksē profesionāls fotogrāfs, taču gadās situācijas, ka es eju garām kaut kam interesantam, un arī tas nokļūst avīzes slejās.” Marina aicināja pagastu pārstāvjus iesaistīties avīzes satura veidošanā, sūtot foto un reportāžas.

Savukārt bibliotekārei Meldrai Gailānei, kura veido savu un savas  meitas blogu, un dara to ar telefonu, vairāk interesēja, kā skaisti nofotografēt grāmatas. Lektors Eduards Medvedevs stāstīja, ka svarīgi ir veidot stāstu, izvietojot skaistus priekšmetus, “spēlējoties” ar gaismu, aicinot palīgā bērnus: ”Patiesībā jebkuru fotogrāfiju var padarīt interesantu, kadrā liekot bērnus un dzīvniekus. Tie visiem patīk!”

Ceturto un piekto nodarbību vadīja Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas pasniedzēja Sandra Murinska. Kopā ar dalībniekiem, no kuriem daudzi bija studenti, tika pārrunāti komunikācijas ētikas aspekti – uzticama, godīga attieksme un atbildīga informācijas publicēšana. Diskusijas dalībnieki atzina, ka ir noguruši no apjomīgās informācijas plūsmas un nereti izvairās no apjomīgiem tekstiem un to lasīšanas. Tika secināts, ka veidot atbilstošu komunikāciju palīdz medijpratība un izglītība, kas veicina kritisko domāšanu. Dalībnieki atzina, ka ikdienā cenšas kritiski vērtēt informāciju un apzinās katra komunikatora potenciālo ietekmi un mērķus. Jāteic, liela daļa dalībnieku atzina, ka viņu viedokli nespēj ietekmēt tas, ko publicē sociālajos medijos slavenas personības. Vairāk tiek uzklausīts un ņemts vērā ekspertu, ģimenes locekļu un radinieku viedoklis.

Rēzeknes novada Lendžu pagasta bibliotekāre Ilga Gudrika uzsvēra:” Man patika visas lekcijas, ļoti interesanti bija arī Marinas komentāri. Ņemšu vērā arī Eduarda padomus par fotogrāfijas kvalitātes uzlabošanu. Un mūsu tiešsaistes diskusijas šķita ļoti vērtīgas. Paldies!”

Elita Celmiņa jau ilgstoši nedzīvo Rēzeknē, tāpēc priecājās par iespēju atkal parunāt ar dzimtās pilsētas iedzīvotājiem:” Pateicoties dalībai projektā, ieguvu patīkamu dzīvo saikni ar reāliem Rēzeknes  pilsētas un novada cilvēkiem, dažādu pašvaldību un iestāžu darbiniekiem. Prieks, ka mūsu viedokļi sakrīt- informācijai, kuru liekam savos profilos sociālajos tīklos, jābūt pārbaudītai, lai pēc tam nav kauns!”

Rēzeknes novada Bērzgales pagasta Kultūras nama vadītāja Daila Ekimāne stāsta, ka projekts sniedza praktiski izmantojamu informāciju:” Līdz šim bija dzirdēts un zināju, ka internetā daudz dezinformācijas, ka eksistē interneta troļļi, bet nezināju, kā tie "strādā". Nodarbībās uzzināju, kā atpazīt viltus ziņas un to izplatītājus.  Noderīga informācija bija par fotografēšanu, par nepieciešamo foto apstrādi pirms publicēšanas.”

Stružānu Tautas nama vadītāja Leokādija Razgale projekta laikā uzzināja, cik ļoti milzīga un piesātināta ir informācijas telpa apkārt: ”Es pat salīdzināju to ar zirnekļa tīklu - tajā ir viegli ievilināt potenciālo "upuri" - informācijas patērētāju, kurš bieži vien  ir bezspēcīgs ķepuroties no šī tīkla ārā, tāpēc dienas lielāko daļu ir spiests "gremot" visu informāciju pēc kārtas.”

Laikraksta “Panorama Rezekne” žurnālists Aleksandrs Baziļevs pateicīgs par iespēju piedalīties projektā: ”Ir ļoti svarīgi atbildīgi  izturēties pret informāciju, kuru liekam internetā, izvairīties no ziņām, kuras strādā tikai noteiktu grupu interesēs, bet neatbilst sabiedrības interesēm kopumā. Projekts atgādina, ka visiem, īpaši žurnālistiem, neatkarīgi no politiskām interesēm, jāizvairās no nekritiskas dalīšanās ar informāciju. Daudzos medijos vairs nav faktu pārbaudes, tāpēc ļoti spēcīga kļuvusi blogeru un influenceru ietekme.”

Projektu “Mediju klubs” realizē biedrība “Viedokļu līderu skola”, tas tapis sadarbībā ar British Council pārstāvniecību Latvijā un “Baltic Independent Media Project".

Projektu atbalsta Rēzeknes novada pašvaldība un Rēzeknes Tehnoloģiju Akadēmija.

Biedrība "Viedokļu līderu skola”

e-pasts: viedoklu.lideru.skola@gmail.com

tel. 26551030

Reģ. nr. 40008298277

Juridiskā adrese- Baznīcas iela 3, Stoļerova, Stoļerovas pagasts, Rēzeknes novads, LV-4642

Click to listen highlighted text!