Par Ančupānu memoriāla apgānīšanu uzsākts kriminālprocess

23. februārī automašīnas Toyota Hilux vadītājs izbraukāja un postīja Ančupānu memoriālu un pieminekļa “Māte ābele” apkārtni, tādā veidā apgānot tur nošauto un apbedīto cilvēku piemiņas vietu. Tāpat nekaunīgi tika nolauzta arī piekaramā atslēga pie barjeras, lai iekļūtu piemiņas vietas teritorijā.

Pateicoties aculiecinieku ziņojumiem un Valsts policijas operatīvai rīcībai, nekavējoties tika noskaidrotas šajā prettiesiskajā notikumā iesaistītās personas. Šobrīd Valsts policija ir uzsākusi kriminālprocesu un notiek izmeklēšana.

Savukārt Rēzeknes novada pašvaldība novērtē nodarītos postījumus un aprēķina zaudējumus, kas tiks iesniegti Valsts policijai, lai piedzītu kompensāciju piemiņas vietas atjaunošanai un savešanai kārtībā.

Ančupānu memoriāls ir vieta ar traģisku vēsturi – šeit pirms 80 gadiem tika nogalināti un apbedīti gandrīz 200 nevainīgi iedzīvotāji – nacistiskā režīma upuri – no netālā Audriņu ciema.

Tā kā Audriņu memoriāls ir apbedījumu vieta, šāds nodarījums ir īpaši necilvēcīgs. Šķiet, ka ir cilvēki, kam nekas vairs nav svēts.

Stingri nosodām šādu rīcību, un no savas puses pašvaldība sniegs visu nepieciešamo atbalstu, lai šo necilvēcisko  nodarījumu izdarījusī persona nekavējoties tiktu saukta pie likumā paredzētās atbildības.

Tāpat Rēzeknes novada pašvaldība izskatīs iespēju likumā noteiktajā kārtībā uzstādīt video novērošanas kameras Ančupānu memoriāla teritorijā. Taču skaidrs, ka pilnīgi visur uzstādīt kameras nav nedz iespējams, nedz likumīgi, tāpēc vispirms “klauvējam” pie cilvēku sirdsapziņas un aicinām cienīt piemiņas vietas, cienīt dabas objektus un citu cilvēku ieguldīto darbu, lai mūsu apkārtējā vide kļūtu arvien sakoptāka.

Ļoti liels paldies aculieciniekiem, kuri nebija vienaldzīgi un ziņoja par šo likumpārkāpumu. Aicinām arī turpmāk cilvēkus iesaistīties un, redzot kādu pārkāpumu, nekavējoties ziņot Valsts policijai.

Rēzeknes novada pašvaldība

Ekrānuzņēmumi no sirokez.lv Youtube kanāla, kā arī aculiecinieku foto