Par drošu vasaru

01.06.2016

Vecākiem

Sākušās ilgi gaidītās vasaras brīvdienas, kad bērni pavada vairāk laika ārpus mājas – rotaļu laukumos, pludmalēs, laukos un citur. Lai prieku par saulainajām dienām neaizēnotu nepatīkami gadījumi, aicinām vecākus bērniem atgādināt par drošību.   Bērns vasaras laikā lielāko dienas daļu pavada savās aktivitātēs ārpus telpām. Tās ir kustību rotaļas, peldēšanās, braukšana ar velosipēdu, dalība nometnēs, pārgājieni, svētku svinēšana dabā pie ūdeņiem un ugunskura . Vecākiem šis ir laiks, kad jāvelta papildus uzmanība bērnu drošībai. Daži ieteikumi, kā bērnu skaisto vasaru padarīt arī drošu.
 1. Jums jāzina , kur jūsu bērns atrodas. Tāpēc vienojieties ar savu bērnu, ka viņš vienmēr informēs jūs par to, uz kurieni plānots doties, ar ko kopā, kad un cik ilgi plānots uzturēties un kā jūs sazināsities.
 2. Drošība uz ūdens un atrašanās pie ūdens ir ļoti stingri uzraugāms pasākums, tādēļ bērniem jāizskaidro iespējamie riski. Labāk neatstājiet bez uzraudzības bērnus viņu peldēšanās laikā . Arī tad, ja esat klāt, peldieties tikai drošās un zināmās vietās. Nezināmās vietās noteikti pārbaudiet ūdenstilpnes dibenu. Bērniem, kuru peldētprasme nav pietiekama, atļaujiet uzturēties ūdenī tikai ar drošiem un peldēšanai paredzētiem palīglīdzekļiem (peldriņķi, drošības vestes). Nepieļaujiet, lai pusaudži dotos peldēt vienatnē - kopā ar draugu būs drošāk, lai nepieciešamības gadījumā varētu sameklēt palīdzību.  Jāatceras, ka ļoti bīstami ir lēkt ūdenī vietās, kur tas nav paredzēts. Ūdens temperatūrai nevajadzētu būt pārāk zemai.
 3. Vēlreiz pārrunājiet ar bērniem arī Ceļu satiksmes noteikumus.  Ceļš uz skolu bērniem parasti ir zināms un ierasts. Vasarā problēmas var radīt neierastāki, agrāk nezināmi ceļi. Nereti vasarā bērni spēlējas un aizmirst par satiksmes drošību. Bērniem nevajadzētu spēlēties uz ielas vai ceļa, pa kuru brauc auto. Īpaši jāuzmanās gadījumos, ja bumba izripo uz ielas. Bērnam jāpastāsta, ka bumbu var nopirkt jaunu, ja gadījumā kāds auto to sabrauks. Izskaidrojiet, kā droši pārvietoties kājām, braucot ar velosipēdu vai skrituļojot, kad galvā jāliek aizsargķivere, kad jālieto ceļgalu un elkoņu aizsargi.  Neatstājiet bērnu braucam vienu ar divriteni, kamēr neesat pārliecināts par bērna braukšanas prasmi.
 4. Jāpārrunā briesmas, ko var izraisīt darbības ar uguni. Ugunsdrošības speciālisti atgādina, ka  ugunsdrošības galvenie nosacījumi ir - nedrīkst spēlēties ar ugunsnedrošām rotaļlietām, svecēm, sērkociņiem un šķiltavām. Viegli uzliesmojošus priekšmetus turiet bērnam nepieejamās vietās. Izmēģiniet kādas bērnu ārstes ieteikto paņēmienu, kā pārbaudīt bērna drošību. Saliecieties ceļos, ja vajag rāpojiet, bet iejūtieties bērna augumā un tad izstaigājiet visu māju - mēģiniet pakāpties visās iespējamās vietās un novērtēt iespējamos draudus. Vasara ir arī grilēšanas laiks. Atcerieties, ka grila degšķidrumi ir ugunsbīstami un ātri uzliesmojoši. Nekad neatstājiet grilu nepieskatītu, jo bērnus tas noteikti ieinteresēs un daudz nevajag, lai apdedzinātos.
 5. Elektrodrošības jautājumos ir svarīgi bērniem atgādināt, ka nedrīkst rotaļāties ar elektrības slēdžiem, vadiem un kontaktiem un elektroierīcēm. Nereti bērnu rotaļas augstsprieguma līniju tuvumā beidzas traģiski. Spēlējot paslēpes dažreiz bērni par slēpšanās vietu izvēlas elektrības sadales skapjus un gūst smagas traumas vai zaudē dzīvību. Jāmāca, ka jāpastāsta pieaugušajam, ja ir bojāti kontakti vai atklāti vadi. Atcerieties vienmēr nolikt vietā visus darbarīkus un atvienot no strāvas un noglabāt drošā vietā elektroierīces. Bērniem, kā zināms, šādas ierīces pat ļoti patīk un vajadzīgs pavisam mazs brīdis, kurā nepieskatīts bērns var sevi savainot.
 6. Ne mazāk bīstama ir saindēšanās ar nepazīstamām vielām un indīgiem augiem.
 7. Par iemeslu bīstamiem savainojumiem var būt arī saskare ar svešiem dzīvniekiem (jāņem vērā, ka dzīvnieka rīcība ir neprognozējama).
 8. Bērnus ļoti vilina nepabeigti celtniecības objekti, šķūņu jumti, jaunceltnes, u.c. Šajās vietās bērni sarīko, piemēram, lēkšanas sacensības no augstuma vai izdomā citas spēles, kuru rezultātā var gūt traumas.
 9. Vērsiet bērnu uzmanību uz to, ka nav ieteicams sarunāties ar nepazīstamiem cilvēkiem, sēsties svešās automašīnās. Brīdiniet, ka no svešiem neko nedrīkst ņemt un nekādā gadījumā nedrīkst doties līdzi.
 10. Bērniem jāatgādina, kur meklēt palīdzību dažādos gadījumos, – kad jāiet pie kaimiņiem, kad jāzvana vecākiem un kad jāzvana operatīvajiem dienestiem pa tālruni 112.
 11. Neesiet vienaldzīgi, ja pamanāt, ka ir apdraudēta sveša bērna veselība vai drošība.
 12. Bērni mācās no pieaugušo piemēra, viņi rīkojas tā, kā dara viņu vecāki. Nepieskatīts bērns patstāvīgi cenšas izzināt pasauli, līdz ar to viņam pastāv risks tikt traumētam, tādēļ lieka piesardzība un zināšanas par ļaunu nenāks.
  Vecāki ir tie, kas nes vislielāko atbildību par saviem bērniem un tieši vecākiem vispirms būtu jābūt tiem, kas saviem bērniem stāsta un māca par drošības pasākumu ievērošanu ikvienā dzīves situācijā.
  Vasara bērniem ir skaistākais gadalaiks, kad uzkrāt enerģiju un vitamīnus visam gadam. Lai tā ir bagāta aizraujošiem piedzīvojumiem un interesantiem notikumiem!
 13. Informāciju par to, kā sevi pasargāt, var atrast arī Valsts policijas mājas lapā skolēniem
  http://www.sargi-sevi.lv/ .
Aija Dundure,
Rēzeknes novada pašvaldības
Izglītības pārvaldes
Speciāliste bērnu tiesību aizsardzības jautājumos

Click to listen highlighted text!