Pētām kopā: profesijas, vide, iespējas

Vasaras sākumā skolēniem notika divu dienu karjeras attīstības atbalsta pasākums ”Pētām kopā: profesijas, vide, iespējas”, kura ietvaros tika organizēta arī nodarbība “Topi par pavāru!”. Piedalījās 5.-8. klašu skolēni no Verēmu, Rēznas, Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolas un Nautrēnu, Dricānu, Maltas, Kaunatas vidusskolas, kuri interesējas par profesijām, kas saistītas ar vidi. Pasākums bija organizēts kā karjeras un vides ekspedīcija, kuras laikā skolēni tikās ar dabaszinātņu profesiju pārstāvjiem.
Pirmās dienas sākumā Rēzeknes novada vecākā vides speciāliste Terēzija Kruste pastāstīja par savu profesiju un pašvaldības lomu vides jautājumu risināšanā, tādējādi skolēni uzzināja par jautājumiem, kuri nereti liekas elementāri, piemēram- vai drīkst zvejot zivis jebkurā ezerā un kāda ir licences iegūšanas kārtība. Tālāk mūsu ceļš veda uz Rēzeknes pilsētas ūdens attīrīšanas iekārtām, kur skolēni uzzināja par ūdens ceļu no patērētāja līdz nonākšanai atpakaļ vidē, ciemojās laboratorijā, iepazina tehnoloģisko procesu un uzzināja cik daudz dažādu profesiju cilvēki uzņēmumā darbojas. Lai izbaudītu dažādību un skaistumu, ko varam ieraudzīt apkārtnē, visi devāmies uz Ančupānu torni, kur ģeogrāfs Ivars Matisovs iepazīstināja ar tuvākā un tālākā apkārtnē saskatāmo, savukārt pasākuma vadītāja pastāstīja un parādīja kas ir Slēpņošana jeb Geocaching. Viņa uzsvēra, ka cilvēki, kuri iesaistās Slēpņošanas kustībā, ierauga daudz vairāk interesantu vietu un tas palīdz veidot zinātkāri, attīstīt orientēšanās prasmes.
Ekspedīcijas dalībnieku apmešanās vieta bija “Untumi”, kur Cilvēka bērna parka teritorijā tapa telšu pilsētiņa un notika nodarbība “Topi par pavāru!”. Nodarbību vadīja z/s “Krēsle”, kuras viens no darbības virzieniem ir ēdināšanas pakalpojumu sniegšana, pavāres. Saimniece Margarita Kaļva skolēnus iepazīstināja ar pavāra aroda priekšrocībām un trūkumiem, tādējādi tikšanās izvērtās kā iedvesmas stāsts par profesionālās izglītības lomu vispusīgas personības attīstībā un karjeras izaugsmē. Pavāru vadībā tika gatavoti trīs dažādi ēdieni: uz ugunskura vārīta zupa, grilēti vistas stilbiņi un grilēti dārzeņi. Skolēni klāja galdu pusdienām un baudīja pašrocīgi gatavotos ēdienus. Kā atzina bērni: ēdiens bija izdevies un visiem garšoja lieliski! Pasākuma dalībnieki atzinīgi novērtēja nodarbību, jo praktiskā darbošanās un pavāru stāstījums atklāja dažādus profesionālos noslēpumus, kā arī sniedza vispusīgu informāciju par profesijām, nepieciešamo izglītību un profesionālajām kompetencēm.
Pēcpusdienā ģeogrāfa Ivara Matisova vadībā notika Rēzeknes upes senlejas izpētes ekspedīcija, kuras norisi patraucēja pēkšņi uznākušais lietutiņš. Ekspedīcijas laikā bija iespēja gan iejusties pētnieka lomā ieraudzīt ko jaunu dabā, gan uzzināt vairāk par ģeogrāfa profesiju un dažādajām jomām, kur tas var strādāt. Savukārt, vakara cēliens tika veltīts pieredzes stāstiem par tēmu “Profesija un hobijs: kā tie palīdz viens otram” un aktivitātēm pie ugunskura, kuras saistītas ar mākslu, sportu un dejām. Ar īpašu aizrautību vairums skolēnu iesaistījās dejās pedagoga karjeras konsultanta Edgara Juknas vadībā, taču daļa izvēlējās rāmu atpūtu pēc garās dienas.
Otrās dienas sākumā bija organizēta ciemošanās stādu audzētavā “Sakstagals” , kur pieredzējusī kokkope Zaiga Graudiņa izstāstīja par savu profesiju, karjeras ceļu un deva iespēju iepazīt darba vidi. Tālāk tika apmeklēta SIA “Vlakon”, kuras darbība ir ļoti plaša: karjeru izstrāde, dīķu saimniecība, zivkopība, pārtikas produktu ražošana un viesmīlības pakalpojumi. Skolēni uzzināja to, kādu profesiju pārstāvji uzņēmumā strādā, kādas zināšanas un prasmes ir nepieciešamas, veicot darba pienākumus, kur apgūst profesijas. Ekskursija uzņēmumā bija ļoti daudzpusīga un interesanta, jo sniedza daudz informācijas par dažādām profesijām un sniedza plašu ieskatu darba vidē. Vēlā pēcpusdienā bija noorganizēta tikšanās ar mežzini Aleksandru Lubānu, kurš praktiskā darbībā skolēnus iepazīstināja ar savas profesijas darba specifiku un sniedza informāciju par tās apguves iespējām. Vakara cēlienā SIA “Ametrs” pārstāvis Juris Kazāks iepazīstināja visus ar ģeodēzista profesiju ne vien aizrautīgi stāstot, bet ļaujot visiem iejusties ģeodēzista lomā un iepazīt instrumentus.
Noslēgumā skolēni atzina, ka pasākums deva iespēju ne vien kopīgi interesantā veidā iepazīt dažādu profesiju pārstāvjus darbībā, bet ļāva aktīvi līdzdarboties, izzināt darba vidi un iespējas. Tāpat tika veicināta ikviena dalībnieka prasmju pašizvērtēšana un apgūtas jaunas prasmes, gūta jauna pieredze. Paldies visiem, kuri nodrošināja pasākuma norisi!
Pasākums tika finansēts no ESF projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” līdzekļiem.
Projekta koordinatore Rēzeknes novadā Elita Opincāne

IMG_20180612_114141 IMG_20180612_123043 IMG_20180612_170730 IMG_20180613_110628
ES fondu logotipu ansamblis - ESF - krasains

Click to listen highlighted text!