Rāznas ezerā skābekļa trūkuma dēļ iet bojā zivis

01.09.2022

Vide un tūrisms

Rāznas ezera piekrastes zonā  konstatētas beigtas zivis-  ķīši un zuši. Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālās  administrācijas (Pārvaldes) darbinieki veica teritorijas apsekošanu. Pārvaldes speciālisti skaidro, ka zivju bojāeja ir izskaidrojama ar netipiski karstu vasaru, ūdens ziedēšanu un skābekļa trūkumu. Ūdens ziedēšanas laikā samazinās ūdens dzidrība, un vidē sākas pūšanas procesi. Pūšana izraisa strauju skābekļa patēriņu un tā trūkumu ūdenī, kam seko citu ūdens organismu saindēšanās un bojāeja, vidē izdaloties pūšanas produktiem. Aļģu savairošanos veicina silts ūdens (virs16°C), mierīgs laiks un pietiekamas barības elementu koncentrācijas ūdenī. 

Ķīši un zuši  ir ļoti jutīgi pret skābekļa daudzuma izmaiņām. Bez tam, tie uzturas tuvāk grunts slānim, ūdenstilpnes apakšējā slānī, kur izšķīdušā skābekļa daudzums ir samērā zems. Patērētā skābekļa daudzums atkarīgs no zivju vecuma, izmēra, barošanās utt. – mazajām vajag vairāk skābekļa nekā lielajām, lašu dzimtas zivīm – vairāk nekā karpu dzimtas pārstāvjiem. Izšķīdušā skābekļa daudzums Rāznas ezerā ~7m dziļumā 1. septembrī  ir 2,03 mg/l, lielākā dziļumā tas ir vēl zemāks. Ja ūdenī izšķīdušā skābekļa līmenis ir zemāks par 5 mg/l, tā ir nelabvēlīga vide zivīm, bet skābekļa koncentrācija, kas mazāka par 2 mg/l, izraisa zivju bojāeju.   

Tā kā karstais laiks ir atkāpies un ir nolijis lietus, situācija normalizējas.     

Pārvaldes inspektori ir ievākuši  bojāgājušo zivju paraugus un nogādājuši Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūta “BIOR” laboratorijā izmeklējumiem.  Pēc rezultātu saņemšanas Pārvalde sniegs papildu informāciju.   

Vairāk informācijas:  Pārvaldes Latgales reģionālās administrācijas dabas aizsardzības speciālists Dainis Tučs, 26528739    

 
 
Diāna Selecka, Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālās administrācijas
Dabas izglītības darba speciāliste
Tālr. 25708126 

Foto- Rāznas ezers. Diānas Seleckas foto. 

Click to listen highlighted text!