Rēzeknes novada dienās sumina sakoptāko sētu saimniekus

20.07.2021

Kultūra

Ik gadu vasaras viducī Rēzeknes novads saviem iedzīvotājiem un viesiem dāvā krāšņu, aizraujošu un sportisku pasākumu virkni – Rēzeknes Novada dienas. Šogad Covid-19 pandēmija lika meklēt jaunus veidus, kā kopīgi un ģimeniski svinēt svētkus, taču nepārkāpt pulcēšanās ierobežojumus. Atjaunojot kādreizējo tradīciju, šovasar tika apbraukātas novada skaistākās saimniecības un konkursa noslēgumā 16. un 17. jūlijā sumināti sakoptāko sētu saimnieki.

Kopumā konkursā “Skaista muna tāva sāta” tika pieteikti 50 īpašumi – viensētas, privātmājas ciemu teritorijās un daudzdzīvokļu mājas. Krāšņo īpašumu vērtēšana notika katrā pagastu apvienībā atsevišķi. Kā pastāstīja Nautrēnu pagastu apvienības vadītāja Līvija Plavinska, katra apmeklētā sēta bija sakopta, sapušķota ar ziediem un izdaiļota ar dažādiem dekoriem: “Lepojamies, ka esat mūsu novadā un ka darāt tik fantastisku darbu. Mums pat radās ideja, ka varētu izveidot tūrisma maršrutu pa skaistākajām sētām, jo ko redzēt un pamācīties ir katrā no tām.”

Tāpat kā vērtēšana, arī apbalvošanas pasākums tika rīkots katrā apvienībā atsevišķi – 16. jūlijā Lūznavas muižā (Maltas pagastu apvienība) un Lendžu brīvdabas estrādē (Nautrēnu pagastu apvienība), savukārt 17. jūlijā – Mākoņkalnā (Kaunatas pagastu apvienība) un Sakstagalā Franča Trasuna muzejā “Kolnasāta” (Dricānu pagastu apvienība).

Konkursa uzvarētāji:

Dricānu pagastu apvienībā:

• Kantinieku pagasta “Jaunupju mājas” (saimnieki Marija un Nikolajs Kurašovi);

Kaunatas pagastu apvienībā:

• Kaunatas pagasta “Puķu sēta” (saimnieki Irina un Dzintars Čudari);
  • Stoļerovas pagasta “Saules sēta” (saimnieki Aļona un Jurijs Galaji);

Maltas pagastu apvienībā:

• Lūznavas pagasta mājas “Liepas” (saimniece Ruta Polovinkina);
  • Maltas pagasta mājas “Ratiņi” (saimnieki Dace un Valdi Mikasenoki);

Nautrēnu pagastu apvienībā:

• Lendžu pagasta mājas “Spriguļi” (saimnieks Jānis Deksnis);
  • Nautrēnu pagasta mājas “Pūcītes” (saimniece Sandra Belinska);
  • Vērēmu pagasta mājas “Ābeļziedi” (saimnieki Jānis un Vita Studeni).

Visi konkursa dalībnieki saņēma Pateicības rakstu un fotokolāžu ar savas saimniecības skatiem, 100 Eur dāvanu karti, kā arī klūgu pinēja Konstantīna Bindju grozu ar Rēzeknes novada uzņēmēju ražojumiem. Konkursa uzvarētāji saņēma arī gleznotāju apvienības “V.I.V.A.” plenēra “Skaista muna tāva sāta, vēl skaistāka uzgleznota” laikā tapušās laureātu sētu ainavas. Kā pastāstīja “V.I.V.A.” dalībniece, gleznotāja Vēsma Ušpele, katrā sētā, kur viesojās mākslinieces, varējis sajust saimnieku enerģiju, pat ja nesanāca satikt pašus saimniekus. “Šo sajusto enerģiju arī uzlikām uz audekla.”

“Jūsu sētas ir kā dzīvās mākslas darbi. Un jūs esat šīs dzīvās mākslas meistari,” uzrunājot konkursa dalībniekus, teica Rēzeknes novada pašvaldības pagaidu administrācijas vadītājs Monvīds Švarcs. “Lai jūsu sētas – jūsu pašu rokām radītie mākslas darbi – priecē gan jūs, gan arī apkārtējos un visu mūsu novadu! Lai jums ir daudz spēka un radošas idejas, lai varētu savas sētas darīt vēl skaistākas!”

Tāpat šajās dienās katrā pagasta apvienībā tiks pasniegtas balvas konkursu "Rēzeknes novada uzņēmums 2019" un "Rēzeknes novada uzņēmums 2020" uzvarētājiem. Uzņēmēju godināšana parasti ir notikusi Jāzepa dienā 19. martā, taču pēdējos gados Covid-19 pandēmijas ierobežojumu dēļ šo pasākumu nācās atcelt. Uzvarētāji tika noteikti vairākās nominācijās – Gada jaunais uzņēmums, Gada lauksaimniecības uzņēmums, Gada ģimenes uzņēmums, Gada amatnieks/mājražotājs, Gada tūrisma pakalpojumu sniedzējs, Gada inovāciju ieviesējs, Gada uzņēmums - VIP (vietējās identitātes produkts), Gada darba devējs. Nomināciju laureāti saņēma tradicionālo statueti, kurā atainots gaišais un reizē arī sarežģītais ceļš uz panākumiem.  Balvu pēc Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas absolventa Aleksandra Rezvova idejas veidojis mākslinieks Norberts Kudiņš.

Konkursa "Skaista muna tēva sāta" un "Rēzeknes novada uzņēmējs" uzvarētāju apbalvošana Lūznavas muižā

Konkursa "Skaista muna tēva sāta" un "Rēzeknes novada uzņēmējs" uzvarētāju apbalvošana Lendžu brīvdabas estrādē

Konkursa "Skaista muna tēva sāta" un "Rēzeknes novada uzņēmējs" uzvarētāju apbalvošana Mākoņkalnā

Konkursa "Skaista muna tēva sāta" un "Rēzeknes novada uzņēmējs" uzvarētāju apbalvošana Fr. Trasuna muzejā "Kolnasāta"